Pereiti į pagrindinį turinį

Gundymas opera, arba Kaip įsiteikti vartotojų visuomenei

2011-04-29 19:45
Gundymas opera, arba Kaip įsiteikti vartotojų visuomenei
Gundymas opera, arba Kaip įsiteikti vartotojų visuomenei

Besibaigiantis „Klaipėdos muzikos pavasaris“ antradienį melomanus gundys opera – apie ją festivalio videoklube mintimis dalysis muzikologė Jūratė Katinaitė.

Renginio videoklubas buria visus muzikos, ypač operos gerbėjus. „Opera meta iššūkį vartotojų visuomenei ir... laimi?“ – tokį intriguojantį klausimą kels ir atsakymo ieškos jo viešnia muzikologė J.Katinaitė.

Jos nuomone, „paradoksai lydi operą nuo pat gimimo per visą jos keturių šimtmečių istoriją. Tai ji išaukštinama iki metafizikos ir filosofijos, tai sumenkinama iki paprasčiausios pramogos. Mūsų laikais opera patiria naują „ėjimo į liaudį“ etapą. Dar prieš porą dešimtmečių, įsikibusi į savo pačios legendą, ji slapstėsi nuo popkultūros už storų senųjų teatrų sienų. Regis, popmuzikai užvaldžius beveik visas gyvenimo nišas, opera metė naują iššūkį, pasitelkdama visą per šimtmečius sukauptą žavesio ir jausmų audrinimo patirtį. Menas ir komercija mūsų dienomis ėmė simuliuoti vienas kitą. Ši sąveika gimdo naujus jų gyvavimo modelius ir funkcionavimą visuomenėje. Kaip senutė opera įsiteikia vartotojų visuomenei ir kaip šioji veikia ją pačią? Jei nori plačiajai publikai įsiūlyti operą ar kitokią klasikinę muziką, jokia mada neakcentuok jos ilgaamžės vertės ir sąsajų su dvasiniu gyvenimu  – pateik ją it afrodiziaką, kažką itin šiuolaikiško, ultramadingo ir būtinai seksualaus. Tarsi ji niekaip nebūtų susijusi su amžinaisiais būties klausimais, tik su dabarties malonumais. Tačiau jei prireiks išreklamuoti kokoso drožlėse ir grietinėlėje plūduriuojančius migdolus, trapiu Silfidės žingsneliu juos patiekti atskries daili balerina, geras konjakas irgi išsilies per visą ekraną skambant G.Verdi „Traviatos“ uvertiūrai, o naujutėlaitis automobilio modelis išriedės gaudžiant R.Wagnerio „Valkirijų skrydžiui“.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įgijusi muzikologijos specialybę J.Katinaitė dirba LRT radijo muzikos redakcijoje, rūpinasi lietuvių kompozitorių ir atlikėjų meno sklaida užsienio nacionalinių transliuotojų eteryje. Ji yra parengusi kelias dešimtis radijo laidų, organizavusi tarptautines radijo transliacijas  („Euroradijo muzikos savaitė“) ir kt. Pastaruoju metu ją galime išgirsti vedančią laidą „Muzikinis pastišas“, kurioje aptariamos aktualios Lietuvos kultūros temos, analizuojamas praeities muzikinis palikimas, kalbinami kompozitoriai, atlikėjai, meno administratoriai ir melomanai.

J.Katinaitė yra Lietuvos kompozitorių sąjungos bei jos tarybos narė ir muzikologų sekcijos pirmininkė. Paklausta, ar vis dar nori būti muzikologe, ji atsakė: „Taip, man niekada neatsibosta muzika, ir kuo toliau, tuo labiau man patinka apie ją mąstyti, pajausti jos kontekstus, per ją giliau suvokti pasaulį ir net pažinti save.“

Jūratė rašo straipsnius, recenzijas operos, šiuolaikinės muzikos temomis, publikuoja pokalbius su  muzikais. Kuo ją traukia šiuolaikinė muzika? Pasak muzikologės, „šiuolaikinė muzika yra visokia: ir artima, ir jaudinanti, ir atgrasi, ir bauginanti. Kaip ir visas šiandienos menas ar politika, ji yra mūsų gyvenimo dalis, o gyvenimą reikia pažinti, nuo jo niekaip neatsiribosi. Menininkai turi intuiciją, jie dažniausiai pirmieji pajunta, kur link suka pasaulis. Juk įdomu!“  

Smalsi ir atvira naujiems potyriams Jūratė nemažai keliauja, stebėdama įdomiausius operų pastatymus įvairiuose Europos teatruose. „Opera yra vienas keisčiausių menų, gimęs per klaidą, tačiau gyvuojantis jau penktą šimtmetį. Jei nori ją racionaliai perprasti, turi visiškai iracionaliai pamilti, kitaip ji niekaip neatsivers ir stebins, kodėl žmonės, užuot normaliai išsiaiškinę santykius, ima dainuoti. Meilė, kaip žinia, kompromisų nepripažįsta: ji arba yra, arba nėra.“

„Klaipėdos muzikos pavasario“ videoklube Klaipėdos koncertų salėje (Šaulių g. 36) gegužės 3 d. 18 val. J.Katinaitė pateiks keletą operos gundymo pavyzdžių ir diskutuos apie tai su publika.

Įėjimas – 15 Lt, moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems – nemokamai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų