Knygų mugės, Metų knygos rinkimai, įvairios viešos akcijos populiarina skaitymą. Nuomonė, kad šiuolaikiniai vaikai ir paaugliai nemėgsta knygų, nėra visiškai pagrįsta. Apie tai byloja ir Kauno bibliotekininkų patirtis.
Skaitančiųjų tipai
Ne vieno mūsų bibliotekoje užsiregistravusio vaiko šeimos nariai – seneliai, tėvai, vyresni broliai, seserys – yra skaitę Vaikų literatūros skyriuje, augo su mūsų knygomis. Tokie skaitytojai tęsia šeimos tradiciją, juos vadiname išskirtiniais, ištikimaisiais. Dažnai skaito visi šeimos vaikai. Užauginome nemažai skaitytojų: pradėję skaityti ikimokyklinio amžiaus, skaito iki mokyklos baigimo.
Apskritai, nemaža dalis skaitytojų – nuolatiniai, uolieji. Jie dažnai (beveik kas savaitę) ateina į biblioteką, skaito labai daug, nusimano apie knygas ir yra įdomūs pašnekovai. Sprendžiant iš jų užklausų, jau būna matę knygų naujienas knygyne ir nori pasiskolinti jas iš bibliotekos.
Yra nepastovių, fragmentinių ir sezoninių (skaitančių vasarą ar per atostogas) skaitytojų, kurie bibliotekoje lankosi nereguliariai (kas mėnesį ir rečiau), tik "kai labai reikia" ir kitur negauna knygų. Tokie skaitytojai labiau skaito knygas pagal mokymo programą.
Kitą skaitytojų tipą vadiname vangiaisiais. Juos užregistruoja tėvai, kone versdami skaityti. Padėję tokiam vaikui pasirinkti tinkamą, užkabinančią knygą, dažnai pripratiname jį skaityti. Ir dėl to labai džiaugiamės.
Yra dar vienas negausus skaitytojų tipas, vadinkime juos praeities romantikais. Užuot skaitę populiarius bestselerius, jie ieško knygų iš savo tėvų ir senelių vaikystės, ima praėjusių šimtmečių (XIX–XX a.) istorines knygas, klasiką.
Mėgstamiausi personažai
Pačius mažiausius skaitytojus prie knygos prijaukina knygelės su užduotėlėmis ir staigmenomis – atveriamais, karpytais paveikslėliais, ypač garsinės. Ikimokyklinukus ir pradinukus žavi kūrinėliai apie gyvūnų, žvėrelių ir vaikų nuotykius, atsirado nauja tema – transporto priemonės kaip personažai.
Itin mėgstami "Disney" ciklai "Mikė Pūkuotukas", "Princesė", "Ratai", "Sparnai". Dvigubą naudą vaikui, mano tėveliai, turi knygos su garso įrašais. Žinome, kad mažųjų skaitytojų tėveliai kreipia savo vaikus į tikslingą skaitymą, ieško gerą vardą turinčių leidyklų knygų.
Iš šiuolaikinių lietuvių rašytojų populiarumą išlaiko Laisvydės Šalčiūtės, Linos Žutautės, Kęstučio Kasparavičiaus, Vytauto V.Landsbergio, Vytauto Račicko, Renatos Šerelytės literatūrinės pasakos, apysakos. Vis dėlto didžiausią susidomėjimą kelia užsienio rašytojų knygos, jų ciklai (Robo Scottono "Katinėlis Juodis", Sveno Nordkvisto "Petsonas ir Findusas", Jujjos Wieslander "Mamulė Mū") ir serijos (Knister "Ragana Lilė", Geronimo Stilton "Ūsuotos istorijos", Erinos Hunter "Klanų kariai", Enidos Blyton "Šauniojo penketuko nuotykiai").
Vaikai susitapatina su personažais, tad knygose apie mokyklą atpažįsta mokytojų, draugų ir savo pačių prototipus (Timo Parvelos "Elė ir draugai", Terence'o Blackerio "Beprotiškas panelės Pro pasaulis", Orfriedo Preusslerio "Ponas Klingzoras truputį mokėjo burti", Janos Frey "Patrakėlė klasė").
Žavisi humoru
Mergaitės mėgsta istorijas su stebuklinių pasakų motyvais, realistines istorijas apie drąsias mergaites ir vaikų nuotykius. Joms svarbu, kad svarbiausias personažas būtų mergaitė. Berniukai labiau skaito komiksus, detektyvus, kelionių nuotykius, fantastiką, magiško realizmo, siaubo knygas. Knygos neturi leisti vaikams nuobodžiauti. Todėl jiems svarbu dinamiškas pasakojimas, gera nuotaika, šmaikšti kalba, įdomios iliustracijos.
Jaunesniųjų paauglių ypač mėgstamos su humoru parašytos knygos. Populiarumu nė vienai knygai nenusileidžia Jeffo Kinney "Nevykėlio dienoraščio", Rachel Renee Russell "Prietrankos dienoraščio" serijos, Francescos Simono "Blogiuko Henrio" nuotykių ciklas.
Skaitytojus žavi nesąmonėlės, akibrokštai, juokingos situacijos. Jiems smagu pasijuokti (kaip jie sako, atsipalaiduoti), skaitant istorijas apie vaikus, kurių pastangos baigiasi nesėkmėmis. Tokiu stiliumi parašytų humoristinių apysakų ir romanų, pataikaujant vaikams, išleidžiama vis daugiau, nors jos, tėvų pastebėjimu, yra tik skaitalai (mat jie linkę manyti, kad vaikai skaitytų brandos teikiančias knygas).
Vidutinio mokyklinio amžiaus paauglių neblogai skaitoma realistinė proza. Socialinės-psichologinės temos padeda atsakyti į rūpimus egzistencinius klausimus santykiuose su bendraamžiais, tėvais, mokytojais (serijos N-14, "Beveik suaugę" ir kt.). Pamėgtos fantastikos ir magiškojo realizmo serijos: Kathryn Lasky "Pelėdų karalystės sargai", Roberto Gordono ir Briano Williamso "Tuneliai" ir ciklai: Johno Stephenso "Smaragdinis atlasas", Cornelia Funke "Rašalo širdis".
Vyresnius paauglius į skaitymo ratą ypač įtraukia knygos-bestseleriai. Populiarūs romanų ciklai: Siuzanne Collins "Bado žaidynės", Saros Shepard "Mielos mažos melagės", Veronicos Roth "Insurgentė", Elizabethos Chandler "Angelo pabučiuota", Scotto Westerfeldo "Bjaurūs. Gražūs. Ypatingi", P.C.Cast ir Kristin Cast "Nakties namai", Rachelle Mead "Vampyrų akademija", Lisos Jane Smith "Vampyrės dienoraštis", "Nakties pasaulis", "Pavojingas žaidimas".
Skaitytoją traukia autoriaus fantazija: įdomus siužetas, paslaptingi pasauliai (mistika), kitas istorinis laikotarpis, stiprūs personažų charakteriai (dažnai jie turi antgamtinių galių: žmogus-angelas, žmogus-vampyras). Ir čia pastebimai skiriasi mergaičių ir berniukų skaitiniai. Berniukai labiau linkę į virtualius pasaulius, tad jiems patinka įtemptas siužetas, dinamiškas veiksmas, fantastiniai motyvai, mergaitėms – kilni, romantiška meilė su išbandymais, dramatiškais išgyvenimais.
Pažymėtina ir tai, kad mergaičių skaitymas mūsų bibliotekoje gerokai lenkia berniukų. Praėjusiais metais ikimokyklinukų ir I–IX klasių mokinių buvo: mergaičių – 1265, berniukų – 685.
Pasirinkimą skaityti nulemia ir knygų ekranizacijos. Vaikai ir paaugliai suskanta ieškoti knygų po filmukų, filmų peržiūrų ("Smurfai", "Ledynmetis", "Nimės sala", "Narnijos kronikos", "Rašalo širdis", "Eragonas", "Žiedų valdovas", "Vampyrų akademija", "Žarijų miestas", "Kaulų miestas" ir kt.). J.K.Rowling "Haris Poteris" magijos hipnoze vis dar nenusileidžia niekam ir įsuka bene trečią skaitymo bangą!
Vilioja nauji viršeliai
Jei pradinukams renkantis knygas svarbi mokytojų ir tėvų nuomonė, tai vyresniems moksleiviams – draugų patarimai. Dažnai vaikai skaito ne pagal savo amžių: užuot skaitę literatūrines pasakas, pradinukai dairosi rimtesnių romanų.
Skaitytojus vilioja naujo apipavidalinimo knygos. Ne itin mėgstamos laiko užgrūdintos (20–30 metų senumo) knygos akiai nepatraukliais viršeliais, pageltusiais lapais. Galima tik apgailestauti, kad dėl to užmarštyje nepelnytai atsiduria geros senesnio leidimo knygos.
Visada paklausūs lietuvių ir užsienio šalių klasikų kūriniai, ypač Jono Avyžiaus, Jono Biliūno, Kazio Sajos, Gianni Rodari, Astridos Lindgren, Tuvės Janson, Antoine de Saint-Egziuperi, Charleso Dickenso, Jacko Londono, Marko Twaino, Jules Verno.
Negalime pasidžiaugti liaudies pasakų ir eilėraščių knygų populiarumu, pernelyg mažai skaitoma pažintinė literatūra, nebent bendrosios enciklopedijos. Vaikai dažnai sunkiai prisiverčia skaityti privalomas perskaityti knygas, mat šios, kaip jie teigia, nuobodžios, geriau patiems išsirinkti, kas patinka.
Kodėl jie skaito knygas?
Skaitytojai, kurių šiemet paklausėme, kodėl skaito knygas, atsakė:
"Knyga – puikus laiko praleidimas, įgaunu skaitymo įgūdžių, geriau sekasi kalbėti tokiomis temomis." (8 kl.)
"Skaityti patinka, nes gali įsijausti į kitų gyvenimus." (6 kl.)
"Įdomiau bendrauju su draugais." (9 kl.)
"Skaitydama pajuntu, jog ten esu aš, ir man tai labai patinka." (7 kl.)
"Knygos sukuria naują pasaulį, dažnai suaugusieji nesutinka tų veikėjų, bet mes su jais gyvename!" (4 kl.)
"Knygos įtraukia įdomiais nuotykiais" (7 kl.)
"Knygos nukelia mane į kitą pasaulį, kurį stebiu iš šalies" (7 kl.).
Populiariausios knygos sausį
Robas Scottonas "Tekšt tekšt, Juodi" (2013)
Hana Doskočilová "Kurmis ir sniego senis" (2012)
Geronimas Stiltonas "Musių šerbetas grafui" (2013)
Susan Eloise "Autsaideriai" (2013)
Candy Brooks "Kendė" (2006).
Naujausi komentarai