Trečiadienį uostamiestyje visuomenei bus pristatytas čia gimęs albumas „Kuršių nerija Hugo Scheu atvirukų rinkinyje (XIX a. pabaiga – XX a. pradžia)“.
Pernai sukako 10 metų, kaip Kuršių nerija įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą ir atsidūrė greta kitų pasaulinės reikšmės gamtos ir kultūros paveldo objektų.
Kuršių nerijos kultūrinio kraštovaizdžio elementai skirstomi į natūralius ir žmogaus pakeistus gamtinius bei kultūrinius darinius.
Natūralieji – tai Didysis kopagūbris su parabolinėmis, pilkosiomis, pustomomis ir apželdintomis kopomis, apsauginis pajūrio kopagūbris, natūralios pajūrio ir pamario palvės, pusiasaliai, sengirės, savita smėlynų augalija, gyvūnija ir kt.
Kultūrinius darinius sudaro smėlio užpustyti kaimai, istorinė pašto kelio trasa, senieji mediniai žvejų namai, XIX a. atsiradę profesionalios architektūros statiniai – švyturiai, prieplaukos, bažnyčios, mokyklos, vilos, viešbučiai, vasarnamiai, taip pat jūrinio kultūros paveldo elementai.
Išskirtine Kuršių nerijos verte pripažįstama ir XIX a. susiformavusi poilsio kultūros tradicija. Įdomu, kad XIX–XX a. sandūroje Kuršių nerijos kurortai traukė ne tik vasarotojus, bet ir daugelį mokslininkų, rašytojų, dailininkų, fotografų. Fotonuotraukos XIX a. pabaigoje plačiai naudotos kurortų reklamai.
Kultūros ir visuomenės veikėjas dvarininkas Hugo Scheu surinko unikalią atvirukų apie Kuršių neriją kolekciją, kurioje užfiksuotas XIX–XX a. sandūros Kuršių nerijos kraštovaizdis, savita kurortinio gyvenimo atmosfera.
Šie atvirukai, publikuojami pristatomoje knygoje, leidžia pajusti per šimtmetį pakitusį Kuršių nerijos vaizdą.
Albumas pasirodė baigiantis 2010-iesiems, jį išleido Klaipėdos universiteto leidykla, spausdino „Petro ofsetas“.
Ši knyga yra vienas vertingiausių praėjusių metų Klaipėdos universiteto leidyklos leidinių, pristatyta „Klaipėdos knygos – 2010“ konkursui ir su kitomis 12 uostamiestyje pernai pasirodžiusių knygų dabar konkuruoja dėl populiariausios vardo.
„Ji profesionaliai parengta, su puikiu įvadiniu straipsniu, kiekvienas knygoje publikuojamas atvirukas aprašytas, pakomentuotas. Taigi yra peno ne tik akims, bet ir protui, širdžiai. Išleidome dviem kalbomis – lietuviškai ir vokiškai. Tikimės, kad ši knyga bus naudinga mokslui, mūsų visuomenei, kad ja susidomės ir vokiečių turistai“, – sakė Klaipėdos universiteto leidyklos vadovė Lolita Zemlienė.
Klaipėdoje gimusios knygos „Kuršių nerija Hugo Scheu atvirukų rinkinyje (XIX a. pabaiga – XX a. pradžia)“ pristatymas visuomenei – sausio 5 d. 17 val. I.Simonaitytės bibliotekos Gerlacho palėpėje (Herkaus Manto g. 25). Dalyvaus autorės doc. dr. Nijolė Strakauskaitė ir Lina Motuzienė, renginį ves doc. dr. Arūnas Baublys.
Naujausi komentarai