Kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 100-osios mirties metinės minimos ir Varšuvoje, kur jis gyveno, studijavo ir čia mirė.
Varšuviečius į parodą apie M. K. Čiurlionio gyvenimą ir kūrybą pakvietė Varšuvos istorijos muziejaus filialas – Laisvės muziejus. Parodoje – M. K. Čiurlionio darbų reprodukcijos, jo šeimos nuotraukos ir laiškai. Eksponatus paskolino M. K. Čiurlionio namai.
Anot lenkų menotyrininkų, M. K. Čiurlionio poemą „Miške“ pirmą kartą varšuviečiai išgirdo prieš 41 metus, nuo to laiko susidomėjimas jo kūryba auga, praneša LTV „Panorama“
„Visi, kurie pirmą kartą susipažįsta su M. K. Čiurlioniu, būna nustebinti jo vizijų paveiksluose muzikos kūriniuose. Manęs dažnai klausia, kur galima nusipirkti jo dailės kūrinių, kompaktinių plokštelių. Todėl Lietuva turėtų pasistengti ir plačiau pristatyti didįjį kompozitorių“, – teigė menotyrininkas Januczas Pliatisas.
„Aš manau, kad šiandien mes turėtume žiūrėti į M. K. Čiurlionį, keliaujantį tarp Lietuvos ir Lenkijos, itin pozityviai, kaip į taurią, unikalią galimybę kultūrinio dialogo su Lenkija, kuri yra mūsų istorinė kaimynė“, – kalbėjo Lietuvos kultūros ministras Arūnas Gelūnas.
Su Lenkija M. K. Čiurlionį siejo daug kas. Žuravios gatvėje ant namo pakabinta atminimo lenta skelbia, kad M. K. Čiurlionis čia gyveno dvejus metus. Jis lankė Varšuvos piešimo ir dailės mokyklą, vadovavo Varšuvos lietuvių savišalpos draugijos chorui.
Kaskart vis išvykdavęs iš Varšuvos, paskutinį kartą į Lenkiją grįžo 1910-aisiais.
Lygiai prieš šimtą metų balandžio 10 dieną Pustelniko sanatorijoje po metų gydymo užgeso M. K. Čiurlionio gyvybė. Didysis kompozitorius, dailininko, kultūros veikėjas mirė nuo plaučių uždegimo, sulaukęs vos 35-erių.
Manoma, kad šiame pastate, kuriame mirė kompozitorius, galima būtų įkurti Lietuvos-Lenkijos jaunimo menų centrą, pavadintą jo vardu.
„Aišku, tai didelė problema, nes reikalauja investicijų. Antra šis pastatas priklauso bažnyčiai. Dabar ten internatas, kurį išlaiko seserys pranciškonės. Buvo kalba su jomis, jos neprieštarautų, nes joms tas pastatas nėra reikalingas ir tai būtų Lietuvos sprendimas kartu su Lenkija“, – teigė Lietuvos kultūros atašė Lenkijoje Jurgis Giedrys.
Antradienį varšuviečiams M. K. Čiurlionio kūrybą pristatė profesorius Vytautas Landsbergis.
Naujausi komentarai