"Kartu su Lietuvos dizaino forumu rengdami šį aukcioną, tikėjome, kad mūsų šalyje jau išskirtinio dizaino detalių poreikis. Įvykęs renginys parodė tam tikras tendencijas, tačiau mūsų tikėjimo nenuvylė, atvirkščiai, – dar labiau jį sustiprino. Ir ką gali žinoti: galbūt dizaino aukcionas netrukus taps tradicija, jungiančia daugybę lietuviško dizaino kūrėjų ir gerbėjų", – teigia Vilniaus aukciono vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.
Iš visų 45 pirmajame lietuviško dizaino aukcione dalyvavusių lotų net 22 iškeliaus pas naujus šeimininkus. Tarp aukciono dalyvių įsigytų dizaino objektų vyravo baldai, tačiau dėmesio sulaukė ir interjero detalės, drabužiai, aprangos aksesuarai ir kt. Brangiausiai nupirktas aukciono lotas – 2018 m. R.Gilio sukurta modernistinė vienetinė komoda, atkeliavusi ne iš gamyklos, o tiesiai iš dizainerio dirbtuvių. Ji įsigyta už pradinę kainą – 950 eurų.
Kitas į brangiausiai parduotų dizaino aukciono lotų sąrašo aukštumas pakilęs objektas – P.Vitkausko sukurta supamoji kėdė "Ku-dir-ka". 2006 m. sukurta kėdė ypač kurstė aukciono dalyvių aistras ir privertė plačiai atverti piniginę: jos pradinė kaina nuo 150 eurų akimirksniu šoktelėjo net 6 kartus – iki 920 eurų.
Vis dėlto pačiu didžiausiu aukciono netikėtumu tapo dvylikos XX a. 7–9 deš. plakatų rinkinys, kuriame – dailininkų Astridos Margaritos Žilinskaitės, Jurgos Ivanauskaitės, Stepono Kazimieraičio, Končio Šatūno, Juozo Galkaus, Vitalijaus Mazūro ir kt. sukurti darbai. Po aistringų kautynių tarp dviejų aukciono dalyvių jo pradinė kaina – 70 eurų pakilo iki 460 eurų.
"Manyčiau, kad šis, pirmasis, lietuviško dizaino aukcionas labai aiškiai parodė, kad lietuviams reikia lietuviško dizaino objektų. Tačiau kol kas jie suvokiami ir vertinami ne kaip gera investicija ir dažnu atveju įsigyjami ne kaip kolekcinės vertybės, o kaip kasdienį gyvenimą puošiantys praktiškai pritaikomi dizaino elementai", – pranešime cituojama S.Skaisgirytė-Makselienė.
Ekspertės teigimu, brangiausiai nupirkti lotai signalizuoja ir dar vieną tendenciją. "Lietuviai dar nėra pasiruošę arba neturi galimybių išleisti daugiau nei tūkstantį eurų už išskirtinį dizaino eksponatą. Tad kai kuriems jų dar reikės sulaukti savo laiko ir savų pirkėjų", – pastebi ji.
Be jau minėtų lotų, LVII Vilniaus aukciono pirmosios dalies, dedikuotos lietuviškam dizainui, dalyviai atkreipė dėmesį ir į kitus rinkinio objektus, tarp jų – Vytauto Didžiulio sukurtas dulkių siurblys "Saturnas-2", Gintarės Černiauskaitės žaislas vaikams "Upe", Liucijos Kvašytės kuprinė "Kelionė '83-'13", "March Design Studio" sukurtas užrašomas džemperis ir magnetiniai veidrodžiai, Viktorijos Bugajenko paltas "Think Twice", Tomo Jasiulio indas "Moving bowl", Simono Tarvydo šviestuvai "Kabo" ir "Plise", Lygijos Marijos Koslauskaitės-Stapulionienės krėslai, Daliaus Razausko spintelė "Multifunctional Pill", Indros Marcinkevičienės vaikiška kėdė "Eureka!", Agotos Rimšaitės ir Gyčio Rimšos laiko baltas "Panama Banana", Vytauto Puzero kurti baldai ir kt.
Naujausi komentarai