Trys nacionaliniai operos ir baleto teatrai – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – keičiasi scenomis. Rugsėjį į Vilnių atvyksta Estijos operos teatras.
Žiūrovai išvys penkis estų spektaklius, praneša LTV „Panorama“.
Pagal Kennetho MacMillano choreografiją ir Juleso Massenet muziką sukurtas baletas „Manon“ – vienas iš penkių spektaklių, kuriuos Estijos nacionalinis operos teatras rugsėjį rodys Vilniuje. Estai pasakoja, kad šį baletą norėję statyti jau du kartus, bet 1975-aisiais K. MacMillano sukurta choreografija skirta itin išraiškingiems, ryškiems šokėjams ir estai pritrūkdavę atlikėjų. „Manon“ – ir naujausias teatro spektaklis.
Pasikeisti scenomis su kaimyninėmis šalimis sumanė estai. Į Vilnių atvažiuos dešimt vilkikų su dekoracijomis, solistų ir baleto artistų, orkestras ir techninių darbuotojų.
„Tarp teatrų, tarp dviejų, matyt, pagrindinių kultūros institucijų, tokio sinchroniško pasikeitimo, kad mes vykstam ten, jie atvyksta čia, tikrai nebuvo. Per 20 nepriklausomybės metų tai yra pirmas tokio masto projektas“, – kalbėjo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) generalinis direktorius Gintautas Kėvišas.
Nuo rugsėjo 23-osios estai Vilniuje pristatys tris operas: Giacomo Puccini „Toską“ ir „Bohemą“ bei Sergejaus Prokofjevo „Meilę trims apelsinams“. Be baleto „Manon“, vilniečiai išvys ir Davido Nixsono baletą „Trys muškietininkai“.
„Mus riboja scenos galimybės. Turėjome pagalvoti, ką galime pritaikyti jūsų didesnei scenai, taip pat klausėme lietuvių, ką norėtų išvysti. Išrinkti spektakliai – mūsų bendradarbiavimo rezultatas“, – kalbėjo Estijos nacionalinio operos teatro generalinis direktorius Aivaras Mae.
Estijos nacionalinės operos teatras statytas beveik prieš šimtą metų iš suaukotų Estijos gyventojų pinigų. Teatras buvo skirtas dramos spektakliams, todėl Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą, renkantis spektaklius gastrolėms, ribojo mažesnės scenos galimybės. Taline rugsėjį bus parodytos dvi operos – „Žydė“ ir „Otelas“ bei du baletai – „Raudonoji Žizel“ ir „Romeo ir Džiuljeta“.Lietuvai gastrolės kainuos apie 0,5 mln. litų. Beveik du 200 tūkst. litų skiria rėmėjai ir Kultūros ministerija. Pasak ministro, keičiasi visa Lietuvos užsienio kultūros politika, ji kreipiama į artimiausias Baltijos šalis ir Skandinaviją.
„Planuodami kitų metų biudžetą net nusimatėme eilutę Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimo tokiam fondui“, – teigė ministras Arūnas Gelūnas.
Kitąmet nacionalinių operos ir baleto teatrų mainai numatyti ir su Ryga.
Naujausi komentarai