„Tikiu kino kalba, manau, kad ji gali padėti suprasti pačius save“, – taip sako režisierius Audrius Stonys, kurio naujausio ilgametražio dokumentinio filmo „Kenotafas“ premjera įvyks jau šį šeštadienį, lapkričio 9 d., Europos šalių kino forume „Scanorama“.
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas filme pasakos istoriją apie trijų bevardžių kareivių kapą po vieno ąžuolo šaknimis.
Filmo sumanymas gimė prieš kelerius metus, kai A. Stonys išgirdo apie ąžuolą netoli Utenos, po kuriuo Antrojo pasaulinio karo metu lietuvis ūkininkas slapta palaidojo du rusų ir netoliese žuvusį vokiečių kareivius. Ūkininkas mirė niekam taip ir nepasakęs tikslios kapo vietos. 2011-ųjų vasarą filmavimo grupė kartu su ūkininko sūnumi bitininku Jonu Blažiu nusprendė surasti trijų nežinomų kareivių kapą.
„Kai pradėjome filmuoti, svarbiausia buvo surasti kareivių palaikus. Vėliau, jau įgyvendinant idėją, iškilo daug klausimų, net šiek tiek užgožusių pradinį tikslą. Ar išnyko daugelį dešimtmečių žmones kausčiusi baimė? Ar tikrai karas jau baigėsi? Atsakymų į klausimus apie dabarties visuomenę ir ieškojau naujame filme“, – sako filmo režisierius A. Stonys.
Naujausią juostą režisierius filmavo net porą metų. Kaip pats sako, filmas turėjo baigtis palaikų laidojimu, tačiau kūrybinė grupė susidūrė su problema. Reikėjo įveikti biurokratinius barjerus, kad kareiviams pagaliau būtų surasta amžino poilsio vieta.
„Daugiau kaip metus mynėme valdininkų slenksčius, rašėme raštus, tvarkėme dokumentus, o žmonių palaikai gulėjo Karinio paveldo kolegijos tyrimų biure ir laukė“, – pasakoja A. Stonys.
Šeštadienį „Scanoramoje“ vyksiančioje filmo premjeroje dalyvaus „Kenotafo“ kūrybinė grupė ir filmo herojus J. Blažys, kuriam visą gyvenimą kėlė nerimą tėvo po ąžuolu užkastų kareivių palaikų likimas.
„Kenotafą“ filmavo operatorius Audrius Kemežys, muziką filmui sukūrė kompozitorius Giedrius Puskunigis. Juostos montuotojas – Danielius Kokanauskis, garso režisierius – Saulius Urbanavičius. Filmas sukurtas bendradarbiaujant Lietuvos ir Prancūzijos kinematografininkams (prodiuseriai Uljana Kim ir Jérôme’as Amimeris).
„Kenotafas“ yra septynioliktas dokumentinis A. Stonio filmas. Pradėjęs intensyviai kurti filmus. Režisieriaus juostose dera raiškūs būties apmąstymai ir šiurkšti kasdienybė, atsitiktinumai, eksperimento dvasia ir ištikimybė savai autorinei kino kalbai.
1992 m. A. Stoniui už „Neregių žemę“ buvo įteiktas geriausio Europos dokumentinio filmo apdovanojimas („Felix“), juosta pelnė geriausio eksperimentinio filmo prizą garsiajame Oberhauzeno (Vokietija) kino festivalyje. Režisieriaus filmai „Skrajojimai mėlynam lauke“ (1996), „Fedia. Trys minutės po Didžiojo sprogimo“ (1999), „Viena“ (2001), „Ūkų ūkai“ (2006), „Aš perėjau ugnį, tu buvai su manimi“ (2010) buvo apdovanoti prizais tarptautiniuose festivaliuose Noibrandenburge (Vokietija), San Franciske (JAV), Nione (Šveicarija), Splite (Kroatija), Barselonoje, Bilbao (Ispanija), Sankt Peterburge (Rusija) ir kituose.
A. Stonio filmų retrospektyvos, kūrybos vakarai buvo surengti Šveicarijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Čekijoje, Ukrainoje. Režisierius dažnai skaito paskaitas apie dokumentinį kiną ir rengia meistriškumo dirbtuves įvairiose pasaulio šalyse. Jis yra Europos kino akademijos, Europos dokumentinio kino kūrėjų asociacijos narys.
Audriaus Stonio dokumentinio filmo „Kenotafas“ premjera įvyks Europos šalių kino forume „Scanorama“ lapkričio 9 d. 16.30 val. „Forum Cinemas Vingis“ 5 salėje. Kiti filmo seansai – lapkričio 14 d., ketvirtadienį, 19.00 val., kino centre „Skalvija“ bei lapkričio 23 d., šeštadienį, 16.45 val., „Forum Cinemas Kaune“, 4 salė.
Naujausi komentarai