Fotografė Ona Pajedaitė juokauja, kad į savo naująjį albumą sudėjo visą Seimą, tik šį kartą – kultūros, praneša LTV „Panorama“.
141 moteris, įamžinta dar praeitame šimtmetyje, esą dažnai buvo nustelbta vyrų menininkų. Šiandien jos visos vienoje vietoje – joms skirtame albume „Kuriančios moterys“.
14-oji išleista knyga, pasak šviesiąja kultūros metraštininke vadinamos O. Pajedaitės, nepaskutinė. Moters archyvuose – per 60 tūkst. nuotraukų iš kultūros pasaulio ir dar tiek pat – iš jos asmeninio gyvenimo, ekspedicijų.
Moterų albumui pirmenybę fotografė suteikė neatsitiktinai. Per 50 surengtų parodų esą moterų atvaizdų visuomet būdavo, tačiau jos paskęsdavo tarp žymių vyrų. Tai ištaisyti fotografė sumanė dar 2000-aisiais – ji surengė moterų fotografijų parodą.
„Užėjo noras tas moteris išskirti, padaryti parodą vien moterims. Tad tą parodą sumontavau ir per moterų suvažiavimą Kongresų rūmuose iškabinau. Žinoma, ta knyga turėjo atsirasti su paroda kartu, bet kažkaip nebuvo lėšų, gal ir jėgos nebebuvo. Tad tos nuotraukos pragulėjo 10 metų nejudintos“, – pasakojo fotografė O. Pajedaitė.
Per 50 albume įamžintų moterų jau nėra tarp gyvųjų. Pati albumo autorė iš karto prisimena Ievos Simonaitytės fotografiją. Ši – paskutinė rašytojos gyvenimo nuotrauka. Jau mus palikusių moterų portretai kitoms albumo herojėms taip pat itin įdomūs.
„Tai brangiausia dalis, portretai tų, kurių nebėra. Reikia kokios nuotraukos ir kur ieškoti? Gal Ona Pajedaitė. Jau nenueisi ir nepasiųsi fotografo, nes nebėra... Tada ir pamatai, kokia prasmė turėti nuotraukų“, – teigė rašytoja literatūrologė prof. Viktorija Daujotytė.
Prisiminti save prieš 20 metų, pačiame, pasak „kuriančių moterų“, žydėjime, taip pat labai malonu.
„Manau, kiekvienam artistui, kuris šią knygą gaus, susitikti su savo jaunyste yra be galo jautru. Be abejo man ta nuotrauka patinka vien to dėl, kad aš save prisimenu tuo laikmečiu: ką aš darydavau, kaip jausdavausi, koks būdavo pavasarį polėkis, kaip greit vaikščiodavau gatvėm“, – kalbėjo Lietuvos nacionalinės filharmonijos solistė prof. Regina Maciūtė.
Autorė sako nepamiršusi ir vyrų – turi minčių išleisti ir jų albumą.
„Vyrus irgi reikėtų, bet kad vyrų baisiai daug. Aš nežinau, kaip juos sutvarkysiu, nežinau į ką sutalpinti“, – teigė O. Pajedaitė.
Devintą dešimtį einanti fotografė dirbo lietuvių kalbos mokytoja, vėliau ėmė fotografuoti rašytojus, literatūros tyrinėtojus, aktorius, kitus kultūros žmones. Pasak jos įamžintų moterų, fotografė atskleidžia žmogaus vidinį pasaulį tokį, kokio jis net nesuvokė turintis.
Naujausi komentarai