Pereiti į pagrindinį turinį

Oršos mūšis įamžintas sidabriniame medalyje

2014-09-03 13:25
DMN inf.

Šie metai paskelbti Oršos mūšio metais, tačiau istorikai susirūpinę, kad visuomenė mažai žino apie mūšio reikšmę ir tuometinės geopolitinės situacijos panašumą į dabartinę. Žinių spragas žada užpildyti paroda „Oršai  ̶  500”, šiandien atidaryta Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune.

Šie metai paskelbti Oršos mūšio metais, tačiau istorikai susirūpinę, kad visuomenė mažai žino apie mūšio reikšmę ir tuometinės geopolitinės situacijos panašumą į dabartinę. Žinių spragas žada užpildyti paroda „Oršai  ̶  500”, šiandien atidaryta Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune.

Jubiliejiniame renginyje apie mūšio svarbą kalbėjo karo istorikai, muziejų vadovai, ministerijų atstovai.

Apsilankę muziejuje, kauniečiai turi galimybę susipažinti su vienomis reikšmingiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (DK) kautynių, taip pat su valdovų rezidencijos raida, išlikusiais unikaliais radiniais, muziejinėmis vertybėmis, lituanistine ikonografine medžiaga. Paroda veiks iki kitų metų sausio 28 d.

„Kaip ir dabar V. Putino valdomoje Rusijoje, taip ir anuomet Maskvos DK buvo puolamos kitos žemės, kaltinant, kad jose skriaudžiami rusai ir niekinamas jų tikėjimas. Politinė Oršos mūšio reikšmė yra labai didelė: Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių pergalė prieš ženkliai didesnę Maskvos DK kariuomenę padarė milžinišką įspūdį Europai ir įėjo į jos karybos bei politikos istoriją. Oršos mūšis svarbus tuo, kad buvo išgelbėtos Lietuvos ir Lenkijos valstybės. Lietuvos tuomet sėkmingai skleista propaganda prisidėjo prie laimėjimo, o tai suteikė persvarą katalikų tikėjimui. Rusija kuriam laikui buvo izoliuota nuo stambių karinių operacijų, sustiprėjo Gediminaičių įtaka Europoje“,  ̶  pasakojo karo istorikas, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas Arvydas Pociūnas.

Oršos mūšio pusės tūkstantmečio jubiliejų įamžinę menininkai kviečia visuomenę aktyviai dalyvauti parodoje ir kituose mūšiui skirtuose kultūriniuose renginiuose, mat juose įgytos žinios yra geras priešnuodis prieš šiuo metu taip pat aktyvią Rusijos propagandą.

„Įvairios grėsmės mūsų tautai visą laiką buvo ir bus. Reikia išmokti didžiuotis tuo, kas esame, kad tauta išliktų ir pakiltų. Būtina žinoti savo istoriją ir šaknis, ugdyti patriotiškumą. Mano, kaip menininkės misija, buvo įprasminti pergalę, kurią pasiekėme prieš 500 metų, ir pažymėti ją vaizdiniu principu“,  ̶  sako jubiliejinio Oršos mūšio medalio autorė dailininkė Lina Kalinauskaitė.

Menininkės sukurtas istorinis sidabrinis medalis, šiandien pristatytas Karo muziejuje, buvo nukaltas Lietuvos monetų kalykloje, jis išleistas 99 vienetų tiražu. 

Oršos mūšis istorikų yra vertinamas kaip vienas iš stambiausių mūšių XVI a. Europoje. Pagal reikšmę Oršos mūšis istorikų lyginamas su šimtmečiu anksčiau vykusiu Žalgirio mūšiu. Per juos abu kilo klausimas, ar išliks Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Lenkijos karalystė. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų