„Paklauskite savęs, ar ten buvo spausdinamos rusiškos knygos, todėl ir dėl Tolminkiemio, Donelaičio muziejaus pervadinimo, galima jį pavadinti Literatūros muziejumi, galima Ateizimo muziejumi, bet tai nepakeis pačios esmės – tai buvo, yra ir liks Donelaičio muziejus. Nei Puškinas, nei Lermontovas ten nekūrė ir ši vieta su Rusijos kultūra neturi nieko bendro“, – žurnalistams pirmadienį Seime sakė G. Nausėda.
„Valstybė, kuri pati savo istoriją perrašė, kuri aplinkinių valstybių istorijas perrašinėja, gali tulžingai reaguoti į bet kokią žinutę, bet jokia tulžis nepakeis elementarių istorijos faktų“, – teigė jis.
Praėjusią savaitę Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, komentuodamas Lietuvos reakciją dėl K. Donelaičio muziejaus, pareiškė, kad Lietuva yra nedraugiška Rusijai valstybė ir turi „teritorinių pretenzijų“.
Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad Rusijos tokie veiksmai yra jau seniai matoma agresyvi Maskvos elgsena kaimynių atžvilgiu.
„Ši kaimynė, deja, nenori turėti draugiškos aplinkos, nori kariauti, nori jėga demonstruoti savo kaimynystė. Mes tai žinome, išmokome gyventi tokioje aplinkoje ir nebijome, tų grasinimų seniai nebijome“, – žurnalistams pirmadienį sakė D. Grybauskaitė.
Praėjusią savaitę paskelbta, kad Rusijos Kaliningrado srityje, Tolminkiemyje, esantis rašytojo, vieno iš lietuvių literatūros pradininkų Kristijono Donelaičio memorialinis muziejus pervadintas į Literatūros muziejų.
Reaguodamas į tai G. Nausėda socialiniame tinkle „X“ teigė, kad tai yra „nepriimtinas bandymas perrašyti istoriją“ ir kad „Karaliaučius niekada netaps Kaliningradu!“.
Karaliaučiaus miesto pradžia – vokiečių ordino Karaliaučiaus pilis, XIII amžiaus viduryje pastatyta prūsų sembų gyvenvietėje Tvankstoje. Gyvenvietė buvo pavadinta Čekijos karaliaus Pršemislo II Otakaro garbei Kunigsbergu, vėliau – Kionigsbergu (Karaliaus kalnu).
Karaliaučiaus pavadinimas nuo XVI amžiaus vartotas Mažosios ir Didžiosios Lietuvos lietuvių raštijoje.
1946 metais Sovietų Sąjunga miestą pervadino Kaliningradu SSRS Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo pirmininko Michailo Kalinino garbei.
Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigė, kad K. Donelaičio muziejaus pervadinimas yra Rusijos siekis ištrinti lietuvišką identitetą Karaliaučiuje.
Lietuvos generalinis konsulatas Kaliningrade ir Kultūros ministerija žada ir toliau domėtis K. Donelaičio muziejaus bei ekspozicijos likimu.
Poetas, evangelikų liuteronų kunigas K. Donelaitis 1714 metų sausio 1 dieną gimė Lazdynėliuose dabartinėje Rusijos Karaliaučiaus srityje. Nuo 1743 metų jis buvo Tolminkiemio klebonas.
Svarbiausias K. Donelaičio kūrinys poema „Metai“ parašytas maždaug 1760–1775 metais lietuviškai.
K. Donelaičio memorialinis muziejus Tolminkiemyje įkurtas 1979 metais.
Naujausi komentarai