Visų pavojų, susijusių su garsiausių pasaulyje paveikslų ir freskų restauravimu, įvertinimas jau pats savaime yra menas, skelbia lrt.lt.
Tačiau grupė ekspertų iš Italijos ir Ispanijos įrodė, kad prie paveikslo pridėjus šiek tiek gyvybės, šiuo atveju – bakterijų, galima padaryti stebuklus ir pašalinti nereikalingas apnašas, bėgant laikui susikaupusias ant kūrinio, rašo news.discovery.com.
Padedami specialistų iš Italijos, Valensijos politechnikos universiteto Ispanijoje tyrėjai naują restauracijos metodą išbandė su XVII amžiaus menininko Antonio Palomino freskomis, puošiančiomis Valensijos Santos Juanes bažnyčią.
Freskos buvo beveik sunaikintos per 1936 metų gaisrą, tačiau 7 dešimtmetyje restauruotos. Tačiau ankstesni restauratoriai nenumatė, kad po gaisro ant sienų likusi išdžiūvusi druska bėgant metams pereis ant paveikslų, padengdama juos balta, šiurkščia pluta. Jiems taip pat nepavyko pašalinti sukietėjusių klijų pertekliaus nuo vietų, kur anksčiau buvo pritvirtinta sienų tapyba.
Supratę, kad druskos ir klijų sluoksniai kelia grėsmę meno kūrinių ilgaamžiškumui, restauratoriai ir mokslininkai kreipėsi pagalbos į kolegas Italijoje, kurie, naudodami bakterijas, švelniai pašalino sukietėjusius klijus nuo kitų paveikslų. Bendradarbiaudami jie pasirinko Pseudomonas bakterijų rūšį, gebančią pašalinti ir suskaidyti sudžiūvusios druskos sluoksnį.
Pasirinkus kitus būdus freskoms atkurti, būtų tekę naudoti chemines medžiagas, kurios pašalintų apnašas, arba fizines priemones ir jas nukrapštyti. Akivaizdu, kad abi šios priemonės padidina pavojų, kad kūriniai bus dar labiau sugadinti.
Tačiau ant freskų paviršiaus užteptas lengvai nuimamas gelis, kuriame buvo bakterijos. Tepalas neprasisunkė ir nepakeitė kitų paveikslo sluoksnių. Anot mokslininkų, be gelio bakterijos žūtų. Be to, priešingai nei naudojant kitas restauracijos priemones, bakterijos nekelia grėsmės su jomis dirbančių asmenų sveikatai.
Naudojant kitokias bakterijas, specialistai taip pat suskaidė ir pašalino klijų likučius.
Kai bakterijos pašalina druskas, ekspertai nuvalo ir nusausina paveikslų paviršių ir taip išsaugoja juos ateities kartoms.
Naujausi komentarai