LAISVALAIKIS
Senuose atvirukuose – Memelio vaizdai
Trečiadienį Simono Dacho namuose atidaryta originali paroda „Klaipėda senose atvirutėse“. Jos autorius – žinomas uostamiesčio advokatas Raimondas Dilys.
R.Dilio surinktų atvirukų temos: Rytprūsių miesteliai, Klaipėda, Palanga, švyturiai. Domina seni (iki 1940 m.) atvirukai. Kolekcininkui svarbi ne tik „geroji“ atviruko pusė, kur yra nuotrauka ar paveikslėlis, bet ir antroji, nes čia atsispindi mūsų krašto istorija. Pašto ženklai, atspaudai, paštininkų žymės specialistui gali daug papasakoti apie ano laiko pašto tarifus, ekonominę šalies situaciją, geležinkelių maršrutus. Be to, siųstuose atvirukuose saugo ne mažiau reikšmingą istorinį klodą – žmonių laiškus. Nors sakoma, kad svetimus laiškus skaityti neetiška, seniems dokumentams ši nuostata negalioja. Iš to meto laiškučių galima spręsti apie kalbos kultūrą, rašybos stilių, sužinoti apie anuometines istorines, politines bei geografines realijas.
Šiuolaikiniams klaipėdiečiams buvo įdomu senuose vaizdeliuose atpažinti dabartines Klaipėdos gatves. Daugeliui tai neįkandama užduotis, tad Raimondas Dilys jau mąsto apie naują parodą, kurioje šalia senų atvirukų būtų parodyti dabartiniai tų pačių gatvių vaizdai.
42-ejų metų advokatas ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys R.Dilys pasakojo, kad atvirukų kolekcionavimu (filokartija) „užsikrėtė“ nuo tėvo, kuris garsėja savo kolekcijomis, dalį atvirukų (apie 60 tūkstančių) padovanojo Šiaulių „Aušros“ muziejui. Antanas Dilys buvo Fotografijos ir Atvirukų muziejų Šiauliuose įkūrimo iniciatorius. Toks muziejus tapo pirmuoju tuometinėje Sovietų Sąjungoje.
Parodos atidaryme kalbėjęs Kultūros vertybių apsaugos departamento Klaipėdos skyriaus viršininko pavaduotojas Laisvūnas Kavaliauskas džiūgavo pamatęs atskirą stendą su Klaipėdos švyturiais. Specialistas pasakojo, kad kuriant restauracinius projektus tenka remtis visokeriopa informacija. Reikalas tas, kad karo suirutėje sudegė miesto archyvai, tad informacijos tenka ieškoti įvairiuose šaltiniuose. Eksponuojamuose atvirukuose L.Kavaliauskas rado anksčiau jam nežinomų architektūrinių detalių.
R.Dilys yra ne tik fotografas bei kolekcininkas, bet ir keliautojas. Daugelį metų per savo atostogas advokatas kopia į kalnus. Sovietiniais laikais kopdavo į Kaukazo, Rusijos viršūnes, vėliau pabuvojo Nepale, Kenijoje. Jam pakluso Himalajai, Kilimandžaras. Iš visur kolekcininkas parveždavo atvirukų, buvo surengęs kelias temines parodas.
Paklaustas, ar tarp jo kolegų advokatų yra kolekcininkų, R.Dilys šyptelėjo, jog šiuo atžvilgiu yra unikalus. Girdėjęs, kad Šiauliuose gyvena advokatas, kuris kolekcionuoja ir kuria ekslibrisus, bet tarp Klaipėdos teisininkų tokių mėgėjų nėra.
Parodos atidarymą gražiai papuošė Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos jaunimo choras „Cantate Domino“, kuris šiemet švęs penkerių metų kūrybinį jubiliejų. Dešimties choristų ansamblis giedojo lotynų, vokiečių ir lietuvių kalbomis.
Paroda Simono Dacho namuose veiks visą mėnesį.
Naujausi komentarai