„Dėl „Septynių mėnulių“ tikiuosi... kad nelabai tolimoje ateityje... ji bus skaitoma Šri Lankoje, supratusioje, kad korupcijos, rasizmo kurstymo ir draugų protegavimo idėjos neveikė ir niekada neveiks“, – sakė Sh. Karunatilaka.
„Tikiuosi, kad po 10 metų ji bus spausdinama, bet jei taip, tikiuosi, kad... „Septyni mėnuliai“ bus knygyno fantastikos skyriuje... šalia drakonų, vienaragių [ir] nebus laikomi realizmu ar politine satyra“, – pridūrė jis.
47 metų Sh. Karunatilaka yra antras rašytojas iš Šri Lankos, gavęs šią premiją; 1992-aisiais ja už „Anglą ligonį“ (The English Patient) buvo pagerbtas Michaelas Ondaatje (Maiklas Ondačė).
Nuo 1969 metų teikiamos premijos „Booker“ laureatas gauna 50 tūkst. svarų (57,5 tūkst. eurų) premiją ir daug tarptautinio dėmesio.
Vertinimo komisijos pirmininkas Neilas MacGregoras (Nilas Magregoras) Sh. Karunatilakos knygą pavadino „pomirtinio gyvenimo „nuaru“, ištrinančiu ribas ne tik tarp skirtingų žanrų, bet ir tarp gyvenimo bei mirties, kūno bei dvasios, rytų bei vakarų“.
Knygos veiksmas vyksta pilietinio karo apimtame Kolombe 9-ojo dešimtmečio pabaigoje.
Knygos veikėjas, karo fotografas ir lošėjas Malis Almeida, yra nužudomas ir po mirties ima aiškintis, kas tai padarė, atskleisdamas konflikto brutalumą. Savo tyrimui jis turi septynis mėnesius.
„Booker“ premijos vertinimo komisija pavadino knygą „detektyviniu romanu ir lenktynėmis su laiku, pilnomis vaiduoklių, apgaulių ir nuoširdaus žmogiškumo“.
Pirmoji Sh. Karunatilakos knyga, 2011-aisiais išleista „Chinaman“, pelnė autoriui Sandraugos premiją.
H. Mantel pagerbimas
„Booker“ premijos įteikimo ceremonija Londone pagaliau sugrįžo į normalias vėžes po trejų metų pertraukos.
Per televizijos transliuotą renginį premiją laureatui įteikė karalienė konsortė Camilla (Kamila) – tai buvo vienas svarbiausių jos pasirodymų nuo to laiko, kai praėjusį mėnesį jos sutuoktinis tapo karaliumi Charlesu III (Karoliu III).
„Nenoriu pasirodyti banalus, bet visi mes, patekę į šį nuostabų trumpąjį sąrašą, esame laimėtojai, tačiau gal galėčiau susižerti tuos papildomus pinigus, jei nieko tokio?“ – pajuokavo Sh. Karunatilaka, atsiimdamas apdovanojimą.
Renginyje taip pat kalbėjo dainininkė ir dainų kūrėja Dua Lipa.
Asmeniškai dalyvavo penki iš šešių į „trumpąjį“ sąrašą įtrauktų rašytojų. Anglas Alanas Garneris, kuriam pirmadienį suėjo 88-eri, pasirodė virtualiai.
A. Garneris, išgarsėjęs knygomis vaikams ir tautosakos perpasakojimais, į „Booker“ premiją pretendavo už „Treacle Walker“ – pagal žodžių skaičių trumpiausią šiemetinių finalininkų romaną.
Tarp finalistų pateko Zimbabvės rašytoja NoViolet Bulawayo (NoVajolet Bulavajo) su politine satyra „Šlovė“ (Glory), amerikietis Percivalis Everettas (Persivalis Everetas) su detektyvine istorija „Medžiai“ (The Trees), kurioje derinamas siaubas ir komiškumas.
Į „trumpąjį“ sąrašą taip pat pateko amerikietė Elizabeth Strout (Elizabet Strout) su knyga apie santuokos paslaptis „O, Viljamai!“ (Oh William!) ir airių rašytoja Claire Keegan (Kler Kigan) su istorija apie gerumą „Tokie smulkūs dalykai“ (Small Things Like These).
„Booker“ premija yra svarbiausias Britanijos literatūrinis apdovanojimas, skiriamas už romanus, parašytus anglų kalba. Tarp ankstesnių jos laureatų yra Salmanas Rushdie (Salmanas Rašdis), Margaret Atwood (Margaret Atvud) ir Hilary Mantel (Hilari Mantel).
Per ceremoniją speciali pagarba buvo pareikšta praėjusį mėnesį 70-ies mirusiai H. Mantel.
Ji yra pirmoji britų rašytoja ir pirmoji moteris, du kartus pelniusi „Bookerio“ premiją. Šie apdovanojimai jai buvo paskirti už dvi pirmąsias trilogijos „Vilko dvaras“ (Wolf Hall) knygas.
Naujausi komentarai