Valstybingumo šventės – proga pasitikrinti istorijos žinias Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybingumo šventės – proga pasitikrinti istorijos žinias

2024-01-30 17:00 diena.lt inf.

Šiemet jau dešimtą kartą Lietuvos istorijos mokytojų asociacija (LIMA) organizuoja nacionalinį konkursą „Lietuvos istorijos žinovas“.

Garbė: antrojo konkurso etapo dalyviai turės išskirtinę galimybę savo žiniomis varžytis Seimo istorinėje Kovo 11-osios salėje.
Garbė: antrojo konkurso etapo dalyviai turės išskirtinę galimybę savo žiniomis varžytis Seimo istorinėje Kovo 11-osios salėje. / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Galimybė edukuotis

Seimo pirmininkės globojamo konkurso tikslas – paskatinti kiekvieną lietuvį prasmingai paminėti atkurtą Lietuvos nepriklausomybę, žadinti nuolatinį domėjimąsi šalies istorija ir pasididžiavimą ja, saugoti ir puoselėti prigimtinį ryšį su Lietuvos valstybe, ugdyti bendruomeniškumą namie ir svetur.

Anot konkurso autorės Žanetos Vaškevičienės, iki pandemijos konkursas atliko keli vaidmenis – būrė besidominčius Lietuvos istorija pasaulio lietuvių bendruomenėse, mokyklose, visuomenėje. Per dešimtmetį konkursas populiarėjo ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Būta metų, kai jame dalyvavo daugiau kaip 30 tūkst. žmonių. Į Lietuvos istorijos populiarinimą įsitraukė mokyklos, muziejai, mokslininkai.

„Užduotis kūrė jungtinė mokslininkų, muziejininkų, mokytojų atstovų komanda. Užduotys labai įdomios, skirtos ne žinioms patikrinti, o prusinti. Sukurtos taip, kad žmogus jau skaitydamas sąlygą daug sužinotų", – sako Ž. Vaškevičienė.

Anot LIMA pirmininko Giedriaus Mackevičiaus, konkurso organizavimas – puikus vadybos įgūdžių patikrinimas, kai reikia ne tik suderinti skirtingus požiūrius, bendrauti su rėmėjais ir partneriais, bet ir laiku priimti sprendimus. Be to, konkurso užduotis kiekvienam besidominčiam Lietuvos istorija parodo, koks gali būti įvairus praeities pažinimas.

Sužadina norą mokytis

Tai liudija ir mokyklų patirtys. „Pirmuosiuose konkursuose dalyvavo beveik visas Pakruojis, – sako mokytoja Gražina Kairiūkštienė. – Dauguma mokytojų pyko ant manęs, kad vienu metu atimu dalį jų pamokų. Kai vyksta pokalbiai su tėvais, jie džiaugiasi ir kartu su vaikais diskutuoja apie Lietuvos istoriją. Šias diskusijas paskatina konkurso klausimai. Mokiniams labai smagu, jeigu patenka į antrą etapą. Yra tokių, kurie pradėjo domėtis istorija, nors anksčiau apie tai niekada net negalvojo.“

Mokiniams labai smagu, jeigu patenka į antrą etapą. Yra tokių, kurie pradėjo domėtis istorija, nors niekada anksčiau apie net tai negalvojo.

Anot istorijos mokytojos Jurgitos Sereikienės, konkurse dalyvauja visos Biržų mokyklos. „Ypač šis konkursas svarbus „Saulės“ gimnazijos mokiniams, kasmet jame žinias pasitikrina apie 250–300 mokinių. Mokiniai gimnazijoje organizuoja protmūšius „Istorijos žinovas“. Taip stiprinamas visos mokyklos bendruomenės domėjimąsis istorija“, – akcentavo pedagogė. Nuo pat konkurso pradžios dalyvaujantys biržiškiai skina laurus – pastaraisiais metais laimėjo prizinių vietų.

Kad investuotas laikas atsiperka su kaupu, sako ir Vakarė Saulėnaitė, konkurso laureatė, buvusi Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokinė, dabar – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentė.

Į istoriją investavus daugiau laiko, istorijos pamokos jai tapo mėgstamiausiu dalyku. Interaktyviai dėstoma medžiaga, praeities ir dabarties įvykių gijų nagrinėjimas sužadino norą domėtis istorija. „Istorijos žinovo“ konkurse dalyvavau vedama smalsumo pasitikrinti, kiek papildomos informacijos žinau baigdama istorijos kursą. Džiaugiuosi, kad smalsumas atvedė iki gero rezultato. Palinkėčiau visiems išbandyti savo jėgas konkursuose – pakartojęs žinomą medžiagą atrasi ką nors naujo. Be to, negali žinoti – gal būtent tu esi slaptas istorijos žinovas“, – sakė mergina.

Finalas – unikalioje salėje

Anot pedagogų, dalyvavimas konkurse – dar viena prasminga tradicija minint Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją.

„Konkursas – galimybė tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantiems lietuviams susiburti drauge, dar sykį atrasti savo šalies istoriją ir paminėti reikšmingą valstybei datą. Tai svarbu šiuo metu, kai Ukrainoje vyksta karas, o mes sulaukiame labai daug priešiškos propagandos atakų. Išlaikykime savo tapatumą ir ugdykimės savo pilietiškumą, kad kartu būtume stiprūs. Konkursas – ne egzaminas, o galimybė prisiminti, kas esame, ko pasiekėme kaip tauta ir valstybė“, – ragina į asociaciją susibūrę istorijos mokytojai.

Konkurso pirmojo etapo užduotys iki vasario 12-osios pasieks mokyklas, o visi besidominantys Lietuvos istorija kviečiami vasario 16 d. atlikti interaktyvią užduotį, kuri bus pateikta Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos interneto tinklalapyje www.istorijosmokytojai.lt ir oficialioje konkurso paskyroje feisbuke.

Antras konkurso etapas vyks kovo 1 d. Seimo istorinėje Kovo 11-osios salėje. Pernai konkurso finale dalyvavusi Ugnė Mažonaitė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos dar ir dabar gyvena prisiminimais.

„Konkurso dalyviams teko garbė užduotį atlikti Seimo rūmų Kovo 11-osios salėje, o rezultatų belaukiant apkeliauti Seimo koridorius ir susitikti su konkurso užduoties rengėjais“, – apie unikalią galimybę pažinti ne tik Lietuvos praeitį, bet ir instituciją, kurioje priimami šiandien svarbūs sprendimai, tapsiantys rytojaus istorijos vadovėlių temomis, – pasakojo U. Mažonaitė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra