Didžiųjų metų pabaigos švenčių laukimas verčia šiuolaikinius žmones ieškoti ryšio su savo šaknimis. Nors gyvename judriame, pramogų ir linksmybių kupiname laikmetyje, bandymas paslaptingąjį Kūčių vakarą paversti ypatingu paprastai pavyksta, kai prisimenamos senosios šios šventės tradicijos.
Vaišės – ir vėlėms
Nuo senovės Kūčių vakaras laikytas stebuklingu, tikėta daugybe dalykų: kad tvarte prabyla gyvuliai, šulinyje vanduo virsta vynu, o pranašystės ir sapnai išsipildo.
Adventas skirtas išsikuopti namus, grąžinti skolas, susitaikyti su tais, kuriems pasakėte blogą žodį.
Kūčių dieną buvo draudžiama skaldyti malkas, kulti, nes manyta, jog triukšmą sukeliantys darbai ateinančią vasarą prišauks audras su kruša.
Pasiruošę šventėms žmonės pasikeisdavo patalynę, išsimaudydavo.
Patekėjusi Vakarinė žvaigždė būdavo ženklas rinktis prie Kūčių stalo.
Dalis vaišių būdavo paliekama vėlėms.
Norėjo žinoti ateitį
Po vakarienės prasidėdavo burtai. Jų dažniausiai imdavosi jauni žmonės, kuriems rūpėjo sužinoti, ar jie liks namie, o gal tikėtis vedybų, kokie bus kiti metai, ar geras laukia derlius.
Kiekvienas žinojo, kad naktį žmonių kalba prabils gyvuliai, tačiau prisėlinus klausytis jų buvo pavojinga.
Tikėta, kad ilgiausiai valgęs Kūčias – ilgiausiai gyvens. O tas, kas pirmas tą vakarą pavalgys, tam kitais metais darbai puikiai seksis.
Manyta, kad tas, kuris Kūčių naktį išsimaudys šaltoje vonioje, į kurią įmesta aukso ar sidabro monetų, užsitikrins sveikatą ir turtus.
Visą dieną ir ypač Kūčių vakarienės metu buvo patartina kišenėje turėti monetų, kad kitais metais nepritrūktų pinigų.
Po Kūčių vakarienės mamos berdavo ant vaikų galvų grūdus. Tas, kuris daugiau grūdų sugauna, bus turtingesnis.
Dažniausiai atliekamas burtas – traukti šiaudą iš po Kūčių stalo staltiesės. Kuo ilgesnį šiaudą ištrauksi, tuo ilgesnis bus gyvenimas.
Per Kūčias pasidėkite po pagalve dvilypį lazdyno riešutą. Kalėdų rytą įsidėkite jį į piniginę ir joje visada bus pinigų.
Suglamžytą popieriaus lapą reikia padėti ant skardos ir jį uždegti. Reikia žiūrėti į pelenų šešėlį ant sienos ir iš matomų vaizdų spėti ateitį.
Ant 10-ies lapelių reikia surašyti po vieną norą, sumaišyti lapelius ir Kūčių vakarą prieš miegą pasidėti juos po pagalve. Kalėdų rytą ištraukti tris lapelius. Ant jų užrašyti norai turėtų išsipildyti iki kitų Kalėdų.
Prieš eidamas miegoti į kokį nors indą prisipilkite vandens ir ryte pabudęs stenkitės kuo greičiau prisiminti, ką sapnavote. Jei prisiminsite greičiau nei pažiūrėsite į langą – sapnas išsipildys.
Eidamas miegoti po pagalve pasidėkite veidrodį. Sapnai, kuriuos susapnuosite tą naktį, išsipildys.
Burtų klausė apie meilę
Jauniems žmonėms labai rūpėjo meilės reikalai, todėl tam buvo skirta daugybė būrimų.
Į dubenėlį reikia įpilti vandens ir sukti iki tol, kol pamatysite verpetą, tada įmesti du angliukus. Jei jie susidurs – tikėtinos vestuvės.
Kūčių vakarą prieš einant miegoti iš degtukų reikia pastatyti šulinį ir padėti prie pagalves. Kas naktį sapne ateis pirmas atsigerti vandens iš šulinio, tas ir bus tavo išrinktasis.
Dar vienas įdomus būrimas susijęs su šunimis. Visos tą vakarą namuose esančios merginos ant slenksčio turėtų padėti po kūčiuką ir pakviesti šuniuką. Ta, kurios kūčiuką šunelis pirmą suės, veikiausiai ištekės.
Prieš einant miegoti reikia surakinti du kibirus, o raktą pasidėti po pagalve. Merginai turėtų prisisapnuoti būsimasis jos vyras.
Prieš miegą reikia prisivalgyti daug sūrios silkės. Naktį sapne būsimasis atneš gerti.
Merginai reikia paimti saują kūčiukų ir skaičiuoti. Lyginis skaičius reikš, kad šiais metais susirasi mylimąjį, nelyginis – kad teks laukti kitų Kūčių.
Kūčių vakarą merginos eina gulti išpintomis kasomis. Kas jas sapne supins, už to ir ištekės.
Per Kūčias surinkite visus batus iš viso namo ir įdėkite į maišą ar krepšelį. Tada reikia juos imti po vieną iš maišto iš dėti eilute durų link. Kieno batas bus paskutinis prie durų, tas pirmas išsikraustys iš tų namų.
Kūčių vakarą reikia nulupti obuolio žievę ratu taip, kad ji nesutrūktų. Tuomet ją mesti per galvą atgal. Iš nukritusios žievės perskaitysi pirmąją mylimojo ar mylimosios vardo raidę.
Žvakių vaškas – pranašas
Tikėta, kad degančios žvakės vašką lašinant į indą su vandeniu reikia laukti, kol pasirodys koks nors piešinys. Žmonės žinojo tokių vaizdų reikšmes: laiškas reiškė žinias, gėlė – draugystę, Mėnulis – paslaptis, sėklos – sėkmingus metus, katė – meilę, kopėčios – karjerą, medis – tvirtumą, pasaga – laimę, šakutė – grobį, pelė – nemalonumus, žuvis – draugystę, paukštis – naujienas, kėdė – karjerą.
Po septyniomis lėkštutėmis reikėtų pavožti augalo šakelę, žiedą, duonos, monetą, gabalėlį anglies ir žiupsnelį žemių. Sumaišyti lėkštutes ir atversti pasirinktą. Taip pavyks sužinoti, kas laukia ateinančiais metais. Po lėkštute rastas augalas reikš laisvą, nepriklausomą gyvenimą, žiedas – antrosios pusės suradimą ar santuoką, kreida – sėkmę moksluose ar naujas žinias, duona – sočius metus, moneta – finansinę gerovę, anglis – rūpesčius, žemės – ligas.
Galima atspėti orus
Kai Kūčių vakaras giedras, ryškiai šviečia žvaigždės, o ežero ledas savaime traška – lauk šaltos žiemos.
Jeigu debesys dideliais kupstais plaukia, dera laukti žiemos su sniegu.
Jei per Kalėdas stipriai pasnigę, per Velykas žolė bus sužaliavusi, o jei Kalėdos juodos, vadinasi, Velykos bus baltos.
Jei per Kalėdas miške medžiai apšarmoję, bet lauke nelabai šalta, vasara bus lietinga, galima tikėtis stiprių perkūnijų. Jei medžiai pliki, vasara bus šilta ir sausa.
Jei Kūčių naktį dangus žvaigždėtas, Joninės bus gražios.
Senovėje orams spėti per Kūčias buvo naudojami svogūnai. Ant lentynos surikiuodavo 12 svogūnų skiltelių ir vakare į kiekvieną iš jų įpildavo vandens. Kurioje skiltelėje Kalėdų rytą dar yra vandens, tas mėnuo bus drėgnas.
Naujausi komentarai