Vasarą nešiokite akinius nuo saulės. Jie ne tik apsaugos akis nuo kenksmingų saulės spindulių, padės išsaugoti tobulą makiažą, bet ir sumažins tikimybę susirgti katarakta.
Gelbsti dirbtinės ašaros
Prisimenate, kaip smėlio dėžėje ar paplūdimyje statant smėlio pilis žaidimų draugas tyčia ar netyčia į akis pažerdavo smėlio saują? Akys paplūsdavo ašaromis ir nejučiomis susigniauždavo maži kumštukai – norėdavosi patrinti akis, kad smėlis greičiau išbyrėtų. Medikai ir vaikams, ir suaugusiesiems pataria: papuolus smėliui į akis jokiu būdu jų netrinkite, nes galite smarkiai sudirginti akį, pažeisti rageną.
Vaikystėje kovoti su smėliu akyse geriausiai padėdavo mama. Švelniai rankomis užversdavo galvą ir smėlio kruopeles iš akių stengdavosi kuo atsargiau išpūsti.
„Jeigu į akis pribiro smėlio, šiek tiek galima išpūsti, tačiau akies paviršius yra gana drėgnas ir smėlio vis tiek lieka. Pamirksėkite, akis praplaukite dirbtinėmis ašaromis ar švaraus vandens srovele“, – pataria Kauno medicinos universiteto Akių ligų klinikos gydytojas Paulius Rudalevičius. Ir pabrėžia: jeigu akis ir toliau peršti ar kankina nemalonus jausmas, būtina kreiptis į medikus, nes akmenukų dalelių gali likti už akies voko.
Dirbtinės ašaros rekomenduojamos ir tiems žmonėms, kurių akys sausėja, ypač vasarą. Specialistai pataria rinktis dirbtines ašaras be konservantų, kad nealergizuotų jautrių akių. Sausos akys gali būti pirmieji glaukomos simptomai arba vartojamų vaistų šalutinis poveikis. Patalpų kondicionieriai taip pat vargina akis, todėl būtina užtikrinti santykinę drėgmę, nepiktnaudžiauti dirbtiniu vėju.
Bobučių akiniai – nesveika
Akis nuo smėlio, dulkių ar kenksmingų saulės spindulių saugo akiniai tamsiais lęšiais. Šis stilingas aksesuaras ne tik pagyvina aprangą, bet ir nereikia raukytis nuo saulės spindulių. Tai padės ateityje išvengti mimikos raukšlių, o moterims padės išsaugoti nepriekaištingą makiažą.
Tačiau saugūs akims tik kokybiški poliarizuotų stiklų akiniai nuo saulės. "Jeigu nenešiojate akinių arba įsigijote nekokybiškus akinius nuo saulės, ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti akies lęšiuką ir paskatinti kataraktos formavimąsi. Dėl nekokybiškų akinių išsiplečia akies rainelė ir į akis patenka dar daugiau kenksmingų saulės spindulių. Tai labai kenkia tinklainei", – aiškina P. Rudalevičius.
Gydytojas pataria nepirkti akinių iš turgaviečių, gatvės prekiautojų ar prekybos centruose parduodamų iš trečių šalių atvežtų kolekcijų. Akis nuo saulės galima apsaugoti ir dėvint skrybėles ar kepures.
Neigiamas saulės poveikis kaupiasi ir išryškėja po daugelio metų. Gali išsivystyti katarakta ar amžinės geltonosios dėmės regeneracija. Tai sunkios akių ligos, abi kenkia regėjimo kokybei, matymo aštrumui.
Maudytis be kontaktinių lęšių
Žmonės, kurie jaučia sausos akies sindromą, turėtų vengti nešioti kontaktinius lęšius ir leisti akies paviršiui kvėpuoti. Kontaktinių lęšių neturėtų nešioti ir žmonės, kurie dirba dulkių pilnoje aplinkoje, važinėjantys dviračiu ar kita atvira transporto priemone žvyrkeliu.
Keliaujantiesiems į turistinius žygius ar besirengiantiesiems gyventi palapinėse ne itin steriliomis sąlygomis kontaktinius lęšius pravartu iškeisti į akinius. Tuomet liks mažesnė tikimybė, kad nešvariomis rankomis ar nereguliariai keistu kontaktinių lęšių skysčiu užkrėsite akis. Kontaktiniams lęšiams tinka tik itin sterilios gyvenimo sąlygos, kurias kelionėje retai kada galima užtikrinti.
"Patartina nesimaudyti ežere ar jūroje su kontaktiniais lęšiais, nes vanduo patenka į akis, o toje terpėje yra infekcijos židiniai", – reziumuoja P. Rudalevičius.
Naujausi komentarai