Išmanieji pastatai žavi daugybe įvairiausių funkcijų – nuo galimybės taupyti, didžiausio įmanomo komforto iki apsaugos. Vienas didžiausių išmaniųjų namų privalumų – sistemos suprogramuojamos individualiai, pagal šeimininkų poreikius, norus ir net įmantriausius jų įgeidžius. Būtent apie pastaruosius pasakoja automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis. Specialistas pastebi, jog itin ekstravagantiškų klientų Lietuvoje – vienetai, tad daugelis pateiktų pavyzdžių – iš užsienio šalių.
Kiek sveria jūsų sutuoktinis?
Pasirodo, išmaniajam namui gali „rūpėti“ net jūsų antrosios pusės svoris. Vienas pavydus vyras pageidavo, kad išmanusis namas jam į telefoną atsiųstų SMS žinutę tuomet, kai, jam nesant namuose, ant miegamojo lovos esantis svoris viršija jo žmonos svorį daugiau nei 15 kg. Suprask, ant lovos, kol vyro nėra namuose, nieko sunkesnio už brangiausiąją būti negali. Na nebent naujausių pirkinių prigrūsti krepšiai ar Jorkšyro terjeras.
Pasivaikščiojimas su... Dievu?
Išmaniųjų sistemų diegėjai vieną įspūdingiausių, gražiausių ir sykiu sunkiausiai įgyvendinamų pageidavimų pavadino Dievo pasivaikščiojimu. Name su didele teritorija gyvenantis klientas prašė subtiliau veikiančios pievutės bei gėlynų laistymo sistemos. Įprastas veikimo būdas – vos tik sistema pajunta, kad oras žemės paviršiuje – jau pernelyg sausas, įjungiamas laistymas. Žinoma, automatika yra automatika ir namo šeimininkas, daug laiko leisdavęs lauke, ne kartą ir ne du buvo palaistytas kartu su veja. Laistymo sistemos „malonumus“ patyrė ir jo svečiai. Todėl vyriškis paprašė tokios laistymo sistemos, kad, žmogui einant per pievą, laistymo sistema jį pajustų išsijungtų būtent ten, kur jis eina, ir dar tiek saugiu atstumu, kad nė lašelis ant jo neužtikštų.
„Techniškai tai padaryti buvo labai sudėtinga - juk pievoje judesio daviklių neprikaišiosi. Bet galiausia pavyko rasti būdą, kaip šeimininko norą ne tik patenkinti, bet ir sukurti užburiantį vaizdą: eina žmogus per laistomą pievą, o vandens srovės, vos tik jam prie kurios priartėjus, liaujasi liejęsi ir vėl atsinaujina vos tik asmuo praeina. Gražu, tarsi pro šalį eitų pats Dievas ar koks orų valdovas“, – pasakojo R. Skurdenis.
Apsauga nuo ilgapirščių
Kiek baugus kliento pageidavimas užfiksuotas Rusijoje. Išgirdę kliento prašymą, išmaniąsias sistemas diegę specialistai įspėjo dėl galimo pavojaus, bet užsakovas vis viena laikėsi savo, tad net buvo pasirašyta visiškos atsakomybės už galimas pasekmes perėmimo sutartis.
Nuosavuose namuose su aptverta teritorija gyvenantis šeimininkas voljere laikė keletą kovinių šunų. Saugumo sumetimais. Išvykdamas, šeimininkas išleisdavo šunis iš voljero ir leisdavo jiems laisvai bėgioti po nuosavą teritoriją. Po kurio laiko palaidi šunys ir būtinybė netikėtai grįžti į namus pririšti šunų ėmė varginti: tai baseiną prižiūrintis darbuotojas atvyksta, tai kokie remonto darbai vykdomi, o gyvūnai svetimų į teritoriją neįsileidžia. Todėl po kurio laiko vyriškis kreipėsi į savo išmaniojo namo sistemos prižiūrėtojus, prašydamas įdiegti šunų voljere automatinę spyną, leidžiančią šunis, pvz., vagystės atveju, išleisti iš aptvaro nuotoliniu būdu. Ar šeimininkas kada nors pasinaudojo šia galimybe, nėra žinoma. Bet ir šunis atgal į voljerą parvedančios sistemos – šėryklos, į kurią įbertas maistas parviliotų gyvūnus atgal – jis atsisakė.
Fantastinių filmų paveikti
Kartais, pasak R. Skurdenio, įsirengdami išmaniuosius namus, klientai prašo dalykų, kuriuos matė filmuose. „Pavyzdžiui, vienu metu itin madingas buvo pageidavimas valdyti namus rankų suplojimu. „Nieko tokio, jei taip norima valdyti vieną lemputę. Bet juk išmaniajame name – daugybė funkcijų, tad ir plojimo variantų atsirastų tiek, kad pliauškėti tektų visą dieną, - sakė R. Skurdenis. - Visuomet stengiamės atkalbėti žmones nuo tokių nepraktiškų dalykų“.
Pastaruoju metu plintanti mada – pageidaujama namą valdyti balsu, tačiau tai – gana sudėtinga iš techninės pusės ir ne itin patogu klientui. Valdymą balsu galima įdiegti dviem būdais. Pirmasis - kuomet prie lovos ar vežimėlio yra pritvirtintas mikrofonas. Šis būdas dažniausiai pasitelkiamas namuose esant neįgalių žmonių. Antras būdas valdyti namus balsu – visose patalpose prigrūsti garsui jautrių mikrofonų. „Techniškai tai padaryti gana sudėtinga, be to, netinka tiems, kurie bijo, kad jų yra klausomasi. Tad kol kas valdymas balsu - daugiau eksperimentam skirtas dalykas arba taikomas namuose, kuriuose gyvena neįgalieji ir kito pasirinkimo jiems palengvinti buitį tiesiog nėra“, – sakė ekspertas.
Protingas namas = protingas specialistas
Automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro direktorius įsitikinęs, jog namas gali būti tiek išmanus, kiek protingas yra jo sistemą įdiegęs specialistas. „Diegiant pastatų automatiką – tiek įprastas funkcijas, tiek ir tenkinant visiškai individualius klientų norus – itin svarbu kvalifikuoti ir patikimi specialistai. Jie garantuoja ne tik darbų kokybę bei sklandžiai funkcionuojantį namą – diplomuoti specialistai dirba pagal visoje Europoje ir kitose šalyse pripažįstamus standartus, todėl niekuomet nebus taip, kad, pvz., pseudo meistrui kažkur dingus, niekas nebežinos, kaip buvo įrengti kliento namai ir kaip juos perprogramuoti, – sakė R. Skurdenis. – Geriausia rinktis tuos išmaniųjų namų sistemų diegėjus, kuriuos rekomenduoja patys sistemų gamintojai“.
Naujausi komentarai