Pereiti į pagrindinį turinį

Nebaigta statyba – patrauklu, bet rizikinga

2009-04-04 09:00
Nebaigta statyba – patrauklu, bet rizikinga
Nebaigta statyba – patrauklu, bet rizikinga / Redakcijos archyvo nuotr. Garantijos: kai iki pastato pridavimo naudoti dienos lieka sutvarkyti tik gerovę, statytojas duoda didesnes garantijas, jog baigs visus darbus. Jeigu būna išlietas tik pastato karkasas, yra didelė tikimybė, jog tokia statybų stad

Kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Turbūt tokia logika linkę vadovautis nekilnojamojo turto žinovai užsienyje. Lietuviams, norintiems sutaupyti, jie pataria pirkti butus nebaigtuose statyti namuose.

Pradinė įmoka – nedidelė

Interneto portalo "World-Estate" projektų vadovas Simonas Rudaminas mato daug pranašumų perkant butus nebaigtuose statyti namuose. Didžiausias – galimybė nusipirkti būstą keliasdešimt procentų pigiau, nei prašoma oficialiai.

"Namų statytojai suinteresuoti namą parduoti dar neprasidėjus statyboms. Kadangi iš anksto randamas būsto pirkėjas, jam daromos nuolaidos, kurios gali siekti iki 20 proc.", – tvirtino S.Rudaminas.

Jo nuomone, nebaigtos statybos būstas gali būti perkamas kaip investicija – įsigijus per krizę pigiau, pasibaigus sunkmečiui galima tikėtis parduoti brangiau. O jeigu perkamas nebaigtas statyti būstas, pirkinio kaina bus dar mažesnė.

"Word-Estate" atstovų nuomone, iš anksto įsigyto nekilnojamojo turto kainos ima kilti jau prasidėjus statyboms. Kainos dar kartą šokteli tuomet, kai parduodami jau pastatyto namo butai – kuo daugiau butų nuperkama, tuo labiau padidėja likusių vertė.

Dar kaip vienas pranašumas perkant butą nebaigtame statyti name įvardijama tai, kad iš karto nereikia mokėti visos pinigų sumos. Sumokamas tik pradinis įnašas, galintis siekti 20–40 proc. būsto vertės, o likusi dalis sumokama statant arba jau baigus statybas.

Gali patys planuoti

"Word-Estate" specialistų nuomone, dar vienas nebaigtų statybų pranašumas – iš anksto galima išsirinkti norimo dydžio būstą ir jo vietą name, o perkant jau pastatytą namą tenka rinktis iš likusių butų. Taip pat pagal būsimo būsto planą ir kompiuterinius maketus galima pakoreguoti jo išplanavimą.

S.Rudamino nuomone, nusipirkus butą nebaigtame statyti name ir sugalvojus jį netrukus parduoti, sunkumų irgi neturėtų kilti. Likę finansiniai įsipareigojimai – pinigų dalis, kurią pirmasis pirkėjas turėjo sumokėti statybų pabaigoje, – atitenka naujajam būsto savininkui.

Patarimai – ne mums

Lietuvoje dirbantys nekilnojamojo turto ekspertai skeptiškai vertina patarimus pirkti nebaigtus statyti butus ir tikėtis iš to uždirbti. Nekilnojamojo turto agentūros "Ober-Haus" Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis teigė, kad šiuo metu būsto ieškantys žmonės yra išrankūs ir ieško priimtiniausio pasiūlymo. Jie nebepriversti skubėti, nes būsto pasiūla išties didelė. Jau nereikia skubėti užsisakyti buto brėžiniuose baiminantis, jog to nespėjus padaryti, kitą dieną turtas jau bus nupirktas.

"Aiškiai matyti, kad tokie patarimai – užsienio šalių, kuriose ekonomika kur kas stabilesnė, gyventojams. Patarimas pirkti būstą nebaigtuose statyti namuose lietuvius vargu ar šiuo metu sudomins", – abejojo S.Vagonis.

Vis dėlto jis pripažino, jog yra ir pasiūlymų, ir besidominčių pirkti būstą nebaigtuose statyti pastatuose. Žmonėms dar labai svarbi kaina. Juo labiau kad ir poreikiai ne visų vienodi: vieniems svarbu nusipirkti būstą, kuriame iš karto galės gyventi, kiti nori kuo daugiau sutaupyti ir perka nebaigtus statyti.

"Nesakau, kad neapsimoka sudaryti tokių sandorių. Tik reikia labai gerai įvertinti riziką. Anksčiau buvo galima drąsiai pirkti butą tik brėžiniuose, pasikliaujant gera statytojo reputacija ir garsiu pavadinimu, šiandien toks dėsnis nebegalioja, ties bankroto slenksčiu atsiduria ir labai garsios įmonės", – kalbėjo S.Vagonis.

Jo nuomone, jeigu šiuo metu daugiabutis stovi nebaigtas statyti, yra tikimybė, jog projekto plėtotojai susidūrė su finansinėmis bėdomis. Tai reiškia, kad pastatas gali būti ir nepastatytas. Arba jį užbaigs statyti kita bendrovė, tik nežinia kada. Kita vertus, nelygu, kiek liko pastatą užbaigti. Jeigu liko tik gerovę sutvarkyti ir darbai bus baigti po mėnesio, rizika minimali. Bet jeigu siūloma pirkti butą name, kurio tik karkasas liejamas, reikėtų labai tvirtų statytojo garantijų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų