Pereiti į pagrindinį turinį

Paprasta, bet efektyvu

2008-11-24 09:00
Paprasta, bet efektyvu
Paprasta, bet efektyvu / Redakcijos archyvo nuotr.Prevencija: patobulintas vandens maišytuvas leidžia ne tik mažinti išlaidas, bet ir išvengti nelaimingų atsitikimų

Keliolika ar keliasdešimt litų, investuotų į geresnį prietaisą, netruks atsipirkti. Ypač jei pasirinksite santechnikos įrenginius, padedančius taupyti vandenį – vandens maišytuvus, klozetų bakelių vandens nuleidimo mechanizmus. Kiek brangesnės, tačiau novatoriškesnės technologijos tiesiog neleis į kanalizaciją nuleisti šimtus litrų vandens, vadinasi, niekais išleisti šimtus ar tūkstančius litų.

Inovacijos nestovi vietoje

Jei vanduo tik laša iš čiaupo, per parą veltui į kanalizaciją nubėga apie 10 l. Jeigu čiaupas nesandarus ir vanduo srovena, per parą išbėga apie 600 l. O jeigu čiaupas sugenda, nesulaikomo vandens per parą veltui gali išbėgti iki 8 tūkst. l. Nereikia daug mąstyti – per metus nuostoliai būtų milžiniški.

Tai apskaičiavo švedai, nuolat galvojantys apie ekologiją, resursų taupymą ir novatoriškų technologijų kūrimą. Jie vieni pirmųjų sugalvojo pagaminti vandenį taupančius maišytuvus, klozeto bakelių vandens nuleidimo mechanizmus su dvigubu mygtuku – taupiuoju ir įprastu.

"Švedai jau seniai ypač daug dėmesio skiria vandeniui taupyti. Tai skatina juos kurti vis tobulesnius santechnikos prietaisus, leidžiančius neeikvoti veltui vandens, taupyti energiją", – sakė švedų santechnikos gamintojo "Gustavsberg" atstovybės Lietuvoje pardavimo asistentė Simona Launikonytė.

Vienas naujausių taupiųjų vandens maišytuvų "Nautic", pažymėtas "e-TAP" ženklu. Tai reiškia, kad maišytuvas taupo ne tik vandenį, bet ir energiją, yra patikimas ir patogus.
Vandens maišytuvai, taupantys vandenį, yra kone dvigubai brangesni nei įprasti. Antai paprastas svirtelinis vandens maišytuvas kainuoja apie 90–130 litų. O taupieji – daugiau kaip 200 litų. Suprantama, lyginamos aukštesnės kokybės produktų kainos. Kiniški vandens maišytuvai dar pigesni, tačiau kokybės ir patikimumo lyginti nevertėtų.

Padeda išvengti nelaimių

Nustatyti maišytuvų vandens taupymo režimą labai paprasta. Pakėlus svirtį vanduo bėga nesukeldamas didelio slėgio. Tačiau tokios srovės užtenka kasdienos poreikiams. Pakėlus valdymo svirtį į aukščiausią padėtį, vandens slėgis kone padvigubėja. Atleidus ranką nuo svirties, ši automatiškai grįžta į pradinę padėtį, o vandens srovė vėl sumažėja.

Panašiai vandens maišytuvai taupo ir energiją. Norint, kad bėgtų pats karščiausias vanduo, maišytuvo svirtį reikia pasukti į kairę iki pat galo. Atleidus ranką nuo svirties, ši tuoj pat grįžta į padėtį, leidžiančią iš čiaupo bėgti ne karštam, bet šiltam vandeniui. Tokia funkcija leidžia ne tik iki 50 proc. sumažinti energijos sunaudojimą, taip galima išvengti ir nelaimingų atsitikimų: vaikams bus sunkiau atsukti karščiausią vandenį ir nudegti rankas.

Kur kas daugiau vandens sutaupyti padeda svirteliniai maišytuvai nei turintys atskiras rankenėles šaltam ir karštam vandeniui. Santechnikos prekių pardavėjai pastebi, kad atskiras rankenėles turinčių maišytuvų populiarumas blėsta, jie perkami vis rečiau.

Metodas – elementarus

Populiarumą vis labiau praranda ir klozetai, kurių bakeliai neturi vandens nuleidimo mechanizmo su dviem mygtukais. Kitaip nei maišytuvai, du mygtukus vandeniui nuleisti turintys klozeto bakeliai nekainuoja dvigubai brangiau nei paprasti. Jų kaina didesnė tik dvidešimt ar trisdešimt litų.

Tačiau skaičiuojant išleidžiamą į kanalizaciją vandenį, kainos skirtumas atsipirkti gali jau per mėnesį ar du. Skaičiuoti labai paprasta: paspaudus mažesnį mygtuką vandeniui nuleisti, nubėga 3 l vandens, paspaudus didesnį – 6 l.

Apskaičiuota, kad keturių asmenų šeima, kurių kiekvienas vidutiniškai eis į tualetą po keturis kartus per dieną ir vietoj 6 l vandens nuleis iš klozeto bakelio po 3 l, sutaupys kasdien po 144 l vandens. Per metus galima sutaupyti apie 200 kub. m vandens. Vadinasi, dažna šeima, neturinti modernesnio klozeto, į kanalizaciją niekais paleidžia didžiulį kiekį vandens.

Lengviau nuplauti paviršių

"Gustavsberg" atstovybės Lietuvoje pardavimo asistentė S.Launikonytė sakė, kad ne tik maišytuvai ir modernesni klozetų mechanizmai padeda taupyti vandenį.

"Tiek vonios, tiek praustuvai ar kita santechnika apsineša kalkių nuosėdomis, aplimpa kitais nešvarumais. Juos valant vanduo irgi leidžiamas. Jei paviršiai greičiau nusivalo, išleidžiama mažiau vandens valikliams nuplauti", – aiškino S.Launikonytė.

Ji teigė, kad jau pradėta gaminti santechnika specialiu, sutankintu paviršiumi. Padengti specialia glazūra, tokie paviršiai kelis kartus lengviau nusivalo. Specialiai padengtiems paviršiams nuvalyti užtenka vos 10 proc. to vandens kiekio, kuris išleidžiamas valant praustuvus ar vonias įprastu paviršiumi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų