Prieš šventes daugelis skiria nemažai dėmesio namų puošmenoms ir kalėdinės dvasios kūrimui. Prekybos centruose pasiūla – didžiulė, tik spėk išsirinkti. Deja, ne visos parduotuvių siūlomos kalėdinės dekoracijos yra „draugiškos aplinkai“, o kartais kenkia sveikatai.
Neištirtas pavojus
VšĮ Baltijos aplinkos forumas cheminių medžiagų specialistė Sigita Židonienė teigia, kad tyrimų apie plastikines dekoracijas šalyje nėra atlikta. Tačiau tai nereiškia, kad visos jos saugios. „Namų dekoracijoms nėra taikomi griežti reikalavimai kaip maistui ir žaislams, todėl kokia jų sudėtis, tikriausiai žino tik patys gamintojai. Ar šalies parduotuvių lentynose dekoracijos yra saugios cheminiu požiūriu – sunku pasakyti. Duomenų apie tai nėra: nei apie atliktus tyrimus, nei apie pašalintas iš prekybos ar uždraustas teikti į rinką prekes. Tačiau galima numanyti, kad pigios plastikinės dekoracijos nėra gaminamos iš aukščiausios kokybės medžiagų“,– aiškino specialistė.
Anot jos, sunerimti reikėtų jeigu nuo dekoracijų sklinda sintetinis arba labai stiprus kvapas, palietus jas byra dažai ar blizgučiai. „Tokiuose papuošimuose gali būti ftalatų, lakiųjų organinių junginių, toluenų, sunkiųjų metalų. Pigiuose klijuose, kuriais yra klijuojami dekoracijų elementai taip pat gali būti ftalatų“,– perspėjo S.Židonienė.
Kenkia sveikatai
Nors dekoracijos neturi nuolatinio kontakto su žmogaus oda, iš nekokybiškų prekių pavojingos cheminės medžiagos migruoja į aplinką, nusėda dulkėse, kurias galima įkvėpti. Pavojingos cheminės medžiagos gali sukelti alergiją, endokrininės sistemos pažeidimus, aktyvinti lėtines ar net vėžines ligas.
„Šventiniu laikotarpiu žmonės mėgsta deginti žvakės. Nors kiekvienas degimo procesas išskiria tam tikras medžiagas į aplinką, sintetinės iš parafino pagamintos žvakės jų išskiria ir pavojingų. Rekomenduočiau rinktis natūralias žvakes iš bičių vaško. Padeginus žvakes išvėdinti kambarį“,– patarė S.Židonienė.
Ji taip pat patarė atidžiai rinkti vaikams dovanėles. Nepirkti žaislų iš neaiškių prekyviečių, minkštos plastmasės, skleidžiančių aitrų kvapą.
Dirbtinė ar gyva egliutė?
Jei kalbėtume apie eglutės pasirinkimą alergiškiems žmonėms, ir gyva, ir plastikinė turi savų minusų. „Kai kurios jos (plastikinės eglutės – aut. past.) tikrai nekokybiškos, ne tik byra spygliai, bet ir skleidžia nemalonų plastmasės kvapą. Dirbtinės eglutės dar kaupia dulkes. Sunku jas kokybiškai išvalyti, tad tai gali būti pavojinga alergiškiems ir jautresnį organizmą turintiems žmonėms“,– apie plastikinių eglučių trūkumus pasakojo cheminių medžiagų specialistė.
Tačiau pridūrė, kad yra ir žmonių, kurie stipriai alergiški ir natūralioms eglutėms. „Tokiu atveju pravartu rinktis kokybiškas dirbtines eglutes. Ypač jeigu gamintojai etiketėje deklaruoja, kad eglutė yra be ftalatų, be degumą mažinančių medžiagų, turi kokybės sertifikatą“,– vardijo pašnekovė.
Sveikesni pasirinkimai
Ftalatų kiekiai plastikinėse kalėdinėse dekoracijose nėra dideli, bet „kam rinktis dirbtines dekoracijas jeigu galima patiems pasigaminti iš natūralių medžiagų?“ – klausia cheminių medžiagų specialistė Sigita Židonienė. Sintetinės, dirbtinės dekoracijos iš principo „žaliuoju“ požiūriu nepriimtinos, nes jų gamyba nėra palanki aplinkai.
„Susidėvėjusias tokias dekoracijas tiesiog išmetame į konteinerį, jos netinkamos antriniam panaudojimui, o išmestos tampa ilgai nesuyrančiomis atliekomis“,– aiškino specialistė.
Ji pastebėjo, kad ant dekoracijų pakuočių vargu ar rasite iš ko tos dekoracijos pagamintos. „Tiesiog patarčiau rinktis kuo natūralesnes, nedažytas ar mažai dažytas, mažai klijuotas dekoracijas“,– patarė S. Židonienė.
Naujausi komentarai