Pereiti į pagrindinį turinį

Saugumas svarbesnis nei papildomos išlaidos

2009-01-26 09:00

Saugumas, energijos taupymas ir patogumas – trys pagrindiniai kriterijai, geriausiai nusakantys, kodėl verta rinktis patikimus elektros instaliacijos įrenginius ir nesigundyti pigiausiais, kurių gamintojas ne visada aiškus. Netinkamai parinkta elektros skydelio įranga gali atnešti didžiulius nuostolius, kartais skaičiuojamus šimtais tūkstančių litų.

Kontroliuoja ištisus regionus

Specialistai išskiria kelis elektros energijos taupymo būdus. Vienas įprasčiausių – pasirinkti efektyviai energiją naudojančius elektros prietaisus. Žmonės jau žino, kad taupiausi yra A ar A+ klasės šaldytuvai, televizoriai, viryklės. Apšviesti pasirinkus taupias lemputes, energijos suvartojimas irgi gerokai sumažėtų. Apskaičiuota, kad tokios priemonės leistų sutaupyti iki 10–15 proc. elektros energijos.

Taupiau elektros energiją vartoti padėtų ir racionaliai panaudota elektros instaliacija bei įranga. Specialistai teigia, kad būsto šeimininkai neturėtų numoti ranka į tai, kas montuojama į elektros skydines. Šiuolaikiška įranga, montuojama į elektros skydelį, gali leisti sumažinti elektros energijos suvartojimą nuo 5 iki 15 proc. Tai pasiekiama iš anksto numačius, kokie apšvietimo, šildymo, kondicionavimo ir kiti elektros maitinimo grandžių valdymo elementai bus pasirinkti, kaip bus nustatomas jų darbo režimas.

Taip pat sutaupyti leidžia nuolatinio energijos tiekimo stebėjimo bei valdymo sistemos – iki 2–8 proc. Kai energijos suvartojama labai daug, sutaupyti galima nemenką sumą.

"Elektros tiekimo valdymo sistemos dažniausiai diegiamos komerciniuose ar pramonės pastatuose. Tačiau pasitaiko, kad jas renkasi ir individualių namų šeimininkai", – pasakojo bendrovės "Schneider Electric Lietuva" žemos įtampos produktų grupės vadovas Baltijos šalims Vladislavas Tverdochlebas.

Kai kuriose šalyse veikiančiose gamybos įmonėse elektros tiekimas matuojamas ir valdomas kompiuterizuotai, panaudojant vadinamąsias protingos galios (angl. – "Power Logic") sistemas – didesnis pajėgumas nukreipiamas ten, kur tuo metu daugiau suvartojama, ir apribojama, kur energijos beveik nevartojama. Antai Kanadoje elektros energijos tiekimas kompiuterizuotai valdomas ištisiems šalies regionams.

Apsaugo nuo nelaimės

Taupyti perkant pigius elektros grandinės instaliacijos prietaisus ar įsigyjant brangesnius, tačiau patikimesnius? Daugelis nežino atsakymo į šį klausimą. Todėl dažnas pirkėjas blaškosi prekybos centruose neišsirinkdamas iš gausybės produktų.

Pirmiausia į taupymą instaliuojant reikiamus prietaisus reikia labiau žiūrėti atsižvelgiant į saugumą ir galimybę nepatirti didelių, skaudžių nuostolių ateityje. "Patirti nuostoliai perdegus kompiuteriams, brangiems televizoriams gali būti dešimtimis kartų didesni nei investicija į reikiamus instaliacijos prietaisus. O jeigu prastos kokybės instaliacija tampa gaisro priežastimi, galima netekti viso turto", – sakė V.Tverdochlebas.

Jo teigimu, patikimi prietaisai, apsaugantys namo instaliaciją nuo trumpųjų jungimų ir perkrovų, buities techniką – nuo viršįtampių ir žmogų nuo sužalojimo elektros srove, yra daugiau būtinybė nei prabanga.

Automatiniai jungikliai. Jie reaguoja į trumpuosius jungimus bei perkrovas ir apsaugo instaliaciją nuo didelio kibirkščiavimo, o kabelius – nuo įkaitimo ir užsiliepsnojimo. Nekokybiškas ar netinkamai parinktas automatinis jungiklis dažniausiai nesuveikia ir gali tapti gaisro priežastimi.

Nuotėkio srovės apsaugos įtaisai, dar vadinami srovės nuotėkio relėmis. Juos dėl saugumo vertėtų instaliuoti ne tik vonios ar kitų drėgnų zonų grandinėms. Pasitaiko, kad ir patikima elektros laidų izoliacija būna pažeidžiama. Tuomet iki nelaimės lieka labai nedaug. Nuotėkio srovės apsaugos įtaisai reaguoja į srovę, tekančią per žmogų, šiam prisilietus prie fazinio laido ir turint sąlytį su žeme. Apsaugos įtaisas nutraukia grandinę per šimtąsias sekundės dalis, todėl žmogus vos spėja pajusti srovę.

Iškrovikliai. Jie skirti apsaugoti jautriai buitinei elektros technikai nuo viršįtampių, atsirandančių tinkle. To priežastys gali būti skirtingos: žaibavimas arba vidutinės įtampos tinklų komutavimas. Tačiau padariniai dažniausiai būna tie patys: sugedusi technika, kurios vertė siekia kelis tūkstančių litų. Patikimas iškroviklis, apsaugantis prietaisus nuo įtampos šuolių, kainuoja 300–500 litų. O nuostoliai, patirti nesant šio prietaiso, gali būti dešimt kartų didesni.

"Mano įsitikinimu, paminėti prietaisai yra branduolys, be kurio neįmanoma elektros instaliacija nei name, nei bute. Gaila tik, kad kai kurie žmonės tai įsisąmonina po to, kai įvyksta nelaimingas atsitikimas", – kalbėjo V.Tverdochlebas.

Tinkamai paskirsto srovę

Kokia bus elektros instaliacija, kokie prietaisai bus montuojami į elektros skydelį, reikia numatyti projektuojant. Viską gerai apgalvojus, pirmiausia galima sutaupyti elektros laidams. V.Tverdochlebas sakė, kad šiam tikslui pasitelkti galima impulsines reles. Norint junginėti apšvietimą iš daugiau nei trijų taškų, nereikės kloti begalės laidų, užteks visu norimu perimetru nutiesti tik du laidus. Prie jų galima jungti neribojamą kiekį mygtukinių jungiklių, kuriais, naudojant impulsinę relę, galima įjungti ar išjungti apšvietimą iš norimos vietos.

Impulsinės relės sutaupo ne tik laidų. Jos leidžia sutaupyti ir elektros energiją. Praėjus atitinkamai nustatytam laikui, apšvietimas automatiškai išsijungs. Kad nebūtų netikėtumo, patalpoje esančius žmones apie netrukus užgesiančią šviesą impulsinė relė įspėja – šviesa, likus pusei minutės, kol išsijungs, prigęsta.

Kartais nereikia, kad elektros lemputės degtų visu pajėgumu, užtenka ir prieblandos, jog būtų patogus ir malonus apšvietimas. Tai sukurti padeda šviesos reguliatoriai. "Dariau eksperimentą ir ampermetru matavau energijos tiekimą naudojant šviesos reguliatorius. Mažinant apšvietimo lygį, energijos suvartojimas akivaizdžiai mažėjo", – pasakojo V.Tverdochlebas.

Prie prietaisų, padedančių taupyti energiją, priskiriamos ir programuojamosios laiko relės. Jos būna mechaninės ir elektroninės. Specialistų teigimu, laiko relės ypač naudingos tiems, kurie individualiuose namuose turi dviejų tarifų elektros skaitiklius. Užprogramavus reles, kad šios elektros prietaisus, tokius kaip vandens šildytuvas, cirkuliacinis siurblys, vėdinimo sistema, įjungtų tik naktį ar nustatytu laiku, galima sutaupyti nemažai pinigų.

Ne visuose namuose ar butuose elektros įvado galia atitinka poreikį. Tad vienu metu įjungus kelis elektros prietaisus dėl perkrovos gali išsijungti automatinis jungiklis. Kad to nebūtų, į elektros skydelį galima instaliuoti srovę pagal prioritetus paskirstantį kontaktorių. Jis pats nuspręs, kad įjungiant virdulį elektrinis grindų šildymo kilimėlis tam laikui butų atjungtas.

"Tokie prietaisai apsaugo nuo papildomų rūpesčių. Suprantama, ir taupo pinigus. Juk kambaryje nebus mažiau komforto, jeigu dešimčiai ar penkiolikai minučių išsijungs elektrinis grindų šildymo kilimėlis", – sakė V.Tverdochlebas.


Sąmatai nelabai atsiliepia

Montuojant paprastą elektros skydelį, išlaidos vidutiniškai siekia 200–300 litų. Pasirinkus papildomai saugumą užtikrinančius prietaisus – nuotėkio srovės apsaugos įtaisus kiekvienoje grandinėje, iškroviklius, energiją taupančius valdymo įrenginius – išlaidos gali išaugti per tūkstantį litų. Jei bendros investicijos į namą siekia 300–400 tūkst. litų, papildomos išlaidos neatrodo įspūdingos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų