Pereiti į pagrindinį turinį

Sapnų aiškintoja laidų apie burtus nežiūri

2016-01-19 19:30
Sapnų aiškintoja laidų apie burtus nežiūri
Sapnų aiškintoja laidų apie burtus nežiūri / Evaldo Šemioto nuotr.

Ezoterikė, sapnų aiškintoja, vertėja Rita Banienė beveik nežiūri laidų apie magiją ir burtus. Ir negaili daug karčių žodžių Lietuvos televizijoms ir prodiuseriams.

– Turint galvoje jūsų veiklos specifiką, turbūt dažniausiai per televizorių žiūrite laidas apie ekstrasensus ir būrėjus?

– Ne. Tos laidos neįdomios ir turbūt skirtos primityviausiam žmonių sluoksniui. Geriau tokias laidas žiūrėti per britų televiziją. Arba rusų "Ekstrasensų mūšius". Taip, tos šalys didelės, jose daugiau gyventojų, galimybių, daugiau gabių žmonių su išvystyta intuicija. O pas mus šmėžuoja tie patys veidai. Bet suprantu, kad žmogus yra tai, ką jis turi, ir 40–50 metų burtininkas negali staiga tapti nušvitusiuoju.

– Tai kokios laidos jums įdomios?

– LRT televizija. Dažniausiai žiūriu Ryčio Zemkausko vedamas ir prodiusuojamas laidas. Tai intelektualus žmogus, nenusileidžiantis iki žemo, turgaus, lygio, kurio aplink – apstu. Bet dauguma mūsų prodiuserių kažkodėl įsitikinę, kad žiūrovams įdomios žemo lygio laidos.

– Lemia reitingai?

– Nežinau, kas sudaro tuos reitingus ir kas gali žiūrėti tokias laidas.

– Kokias?

– Laidas apie kažkokius gelbėtojus, laidas, rodančias tuos pačius veidus, eksploatuojančias žinomus asmenis, kuriuos žvaigždėmis padarė ta pati televizija. Tarsi jie kuo nors nusipelnė ir yra labai svarbūs Lietuvai.

Kodėl televizijoje niekas nesprendžia opių kaimo problemų? Labai trūksta edukacinių laidų, kurios keltų Lietuvą iš snaudulio, iš to liūno. Gali būti ir burtų laidos, bet pasigendu įdomaus formato, jos turi būti žaismingesnės, neperteiktos itin rimtai – tarsi bus tik taip, o ne kitaip! Juk visata – galimybių sriuba, vieną dieną gali atsitikti taip, kitą – visiškai kitaip!

Man labai patinka Ryčio Zemkausko prodiusuojama laida per "Info TV" laida "Panikos kambarys". Puikus formatas – dirbau televizijoje ir žinau, ką tai reiškia. Laida dinamiška, daug pašnekovų, į problemą žvelgiama įvairiai, kalbamasi su kompetentingais žmonėmis.

Aiškiaregių, būrėjų, intuicija besiremiančių žmonių Lietuvoje daug. Kodėl į laidas nepakvietus bobutės iš kaimo, žolininkės, kuri gydo, užkalba rožę? Yra daug etnologų surinktos medžiagos? Dabar eksploatuojami tie patys asmenys – kai kuriuos pažįstu – ir tai ne jų, bet prodiuserių, kūrėjų bėdos. Jie neturi fantazijos.

– Bet ir tų asmenų pasisakymai dvelkia komercija, o dauguma prognozių – tuščios.

– Man taip pat atrodo. Tačiau ne visos prognozės tuščios. Puikiai žinome garsų psichiatrą psichologą, analitinės psichologijos kūrėją, filosofą bei moderniosios psichologijos ir psichoterapijos tėvą Carlą Gustavą Jungą. Jis kasdien burdavosi ir naudodavosi senovės kinų "Permainų knyga" – idzinu (iching). Meti kauliukus ir ženklai sudėlioja mozaiką, kuria buria, kas tavęs laukia, kas vyksta. Žmonija visais laikais tikėjo burtais ir jie neišnyksta. Kaip ir astrologija. Tik televizijoje reikia paieškoti įdomesnių kampų.

– Tačiau daugumoje tų laidų ir jūsų išgirtuose "Ekstrasensų mūšiuose" daug išgalvotų situacijų, tai tik šou.

– Taip, daug laužtų iš piršto situacijų, bet toli gražu ne viskas surežisuota. Be to, geriau žiūrėkime laidas apie burtus nei laidas, kur žmonės daužo vienas kitam galvas, liejasi alkoholis, smurtas. Kaip ten tos laidos? "24 valandos", "Farai"? Kas tai? Pramoga? Kaifas dėl baisybių? Kodėl jos kuriamos? Kokiam gyventojų sluoksniui? Koks tikslas? Gal dauguma televizijos žmonių praradę sąžinę? To net sąžine nepavadinsiu. Ar jie turi tikslą? Tik dėl pinigų? Gal jie neturi idealų, idėjų?

Esu prieš šią tendenciją! Kodėl lietuvis kvailinamas? Matome, kas vyksta kaimuose. Miestiečiai dažniau važinėja po pasaulį, plečia akiratį. Bet kaime daug žmonių paskendę alkoholyje, kodėl jie dar turi žiūrėti per televizorių, kaip vienas kitą žudo? Jiems smagu?

Arba kita tendencija – laidos apie visuomenės grietinėlę. Kuo jie rengiasi, kur leidžia laiką, ką leidžia sau nusipirkti, kaip ilsisi prabangiuose viešbučiuose. Blizga, bet tuščia. Kodėl tik dugnas arba elitas? O kur vidurys? Edukacija, intelektas?

 

Laurynas Šeškus, prodiusavęs pozityvią laidą "Žvaigždės ir delfinai", kurios herojus dzūkelis Bartkus žmonėms kėlė nuotaiką, dabar pataikauja žemiausiems sluoksniams. O pats nėra kvailas, tai kodėl orientuojasi į kvailius? Jurga Pukenytė kūrė teigiamą laidą apie ugniagesius – žinau, kad vienas jaunuolis tik dėl to įstojo į ugniagesių mokyklą. Televizija formuoja žmones, jų skonį, net mąstymo būdą. Todėl laidas kuriantis žmonės turi būti atsakingi.

– Nepatinka – nežiūrėk, viską parodo reitingai. Žiūrėsite intelektualias laidas, bus kuriamos jos. Turbūt taip jums argumentuotų.

– Reitingai – slidus reikalas. Kas juos daro? Ar jūsų kas per gyvenimą klausė? Kur yra tos žiūrovų simpatijas nustatančios dėžutės? Aš apie tai niekada negirdėjau. Koks mitas yra reitingai? Internete, suprantu, nustatytų greitai, o čia? Įdomu, kieno užsakymu tai daroma ir kodėl tauta bukinama?

Pasigendu ne tik edukacinių, bet ir kultūringų pramoginių laidų – kaip kadaise kabaretas su Juozu Erlicku. Pramoga su kultūringu, geru užtaisu.

– Rytį Zemkauską jau minėjote. Koks laidų vedėjas jums dar imponuoja?

– Marijus Žiedas, Eglė Bučelytė, Violeta Baublienė. Santūrūs, kultūringi, intelektualūs.

– O garsieji rykliai – Arūnas Valinskas, Edmundas Jakilaitis, Andrius Tapinas, Andrius Rožickas, Algis Ramanauskas, Rūta Janutienė ir Rūta Mikelkevičiūtė?

– Na, galbūt dar Jakilaitis. Greita reakcija. Daugiau nieko ir nežiūriu. Na, dar Nomedos Kazlaus laidas apie klasikinės muzikos kūrėjus ir atlikėjus, taip pat "Snobo" filmus. Mano kritikuotose laidoje apie būrėjus bent jau nepropaguojamas smurtas, blogis, bėdos. Gyvenk fantazijoje kiek nori. Ten nėra tuštybių mugės, kažkokios išblizgintos vardinės suknelės ir batų, su kuriais tu būsi menamas elitas.

– Rita Baniene, leptelėsime, jūs čia postringaujate, imkite pinigus ir kurkite gerą laidą. Apie ką ji bus? Apie ezoteriką ir magiją?

– Ne, ne, ne. Nekurčiau tokios laidos. Tai būtų laida apie keliones. Šiek tiek kitokias. Tai būtų vizualinė antropologija. Senos tautos, jų papročiai, prigimtiniai, gilūs dalykai, pagarba protėviams ir savo žemei. Tai, ko mums dabar labai trūksta, – pagarbos sau ir pagarbos aplinkai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra