Pereiti į pagrindinį turinį

Festivalis "Budos kine" pažers premjerų

2010-04-02 23:59
Posūkiai: kadras iš filmo "Keliautojai ir magai", kuriame mažo kaimelio valdininkas svajoja pasprukti į Ameriką, tačiau atsiduria visai kitokioje kelionėje.
Posūkiai: kadras iš filmo "Keliautojai ir magai", kuriame mažo kaimelio valdininkas svajoja pasprukti į Ameriką, tačiau atsiduria visai kitokioje kelionėje. / admin

Pirmą kartą Lietuvoje vykstantis filmų apie budizmą festivalis "Budos kine" finišuos pajūryje. Balandžio 8–11 dienomis uostamiestyje bus galima išvysti net penkias filmų premjeras, dalyvauti pažintinėje paskaitoje apie budizmą.

Publika užtvindė sales

"Budos kine" jau aplankė Vilnių, Kauną, Šiaulius ir Panevėžį. Renginys, kurį organizuoja Tibeto kultūrinio ir dvasinio palikimo išsaugojimu besirūpinanti asociacija "Tibeto kultūros namai", sulaukė didelio publikos susidomėjimo, teko surengti kelis papildomus kino seansus, nes žmonės netilpo į sales.

Festivalio filmai suskirstyti į tris programas: "Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime", "Kelionės į Rytus" ir "Tibeto akimirkos". "Dokumentiniai filmai atskleidžia viršlaikę budizmo mokymų prasmę, paaiškina, kodėl žmones šiandien domina budizmas, bei pasakoja apie budizmo kelią į Vakarus. Vaidybiniai filmai jaudina tibetiečių kasdienio gyvenimo detalėmis", – kalbėjo asociacijos vadovė Karolina Levanaitė.

Ypatingos istorijos ir asmenybės

Pagrindinės festivalio programos "Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime" filmai atskleidžia istorinį lūžį 2500 metų religijoje. Prasidėjus komunistinės Kinijos okupacijai Tibete buvo uždrausta praktikuoti budizmą, sugriauti tūkstančiai vienuolynų, žuvo milijonai žmonių. Tibeto lamos suprato, kad nebegali išsaugoti budizmo mokymų Tibete, todėl nusprendė perduoti juos vakariečiams.

Dokumentiniai filmai "Skaidrusis Lama" bei "Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje" pristato vakarietiškąjį budizmo veidą. Šios kino juostos pasakoja apie du lamas: butanietį Lopon Tsečiu Rinpočę ir daną Olę Nydalą – pirmąjį europietį lamą Karma Kagju tradicijoje, jų abiejų veiklą Vakaruose ir mokinius, atradusius praktišką budizmo požiūrį bei metodus.

"Tobulo mokytojo žodžiai" – kino juosta apie lamą Dzongsar Kjentse Norbu, vieną garsiausių Njingma tradicijos mokytojų, režisieriaus Bernardo Bertolucci bičiulį ir konsultantą filmuojant "Mažąjį Budą", aistringą futbolo gerbėją, charizmatišką kūrėją ir viso pasaulio pilietį. Kiekviename žingsnyje jis griauna savo mokinių įsivaizdavimus apie tai, koks turi būti budistų lama. Filme pasirodo Bernardo’as Bertolucci’s, Stevenas Seagalas, Keanu’as Reevesas.

Rimta dokumentika ir humoras

Programos "Kelionės į Rytus" filmai pasakoja apie Azijos tyrinėjimus. Filmo "Tibetiečių žinia: budizmas" režisierius Arnaudas Desjardinas buvo vienas pirmųjų vakariečių, pradėjusių keliauti po Aziją septintajame dešimtmetyje. 1964–1965 m. jam pavyko užfiksuoti unikalių dokumentinių kadrų apie Tibeto budizmą ir įvykius po šalies okupacijos.

Programoje "Tibeto akimirkos" – du meniniai filmai, atskleidžiantys tibetiečių gyvenimo momentus. Filmus "Išdykę vienuoliai" ir "Keliautojai ir magai" sukūrė ne profesionalus režisierius, o budistų lama Dzongsar Kjentse Norbu. "Išdykę vienuoliai" pasakoja apie aistringus futbolo sirgalius vienuolius, kuriančius planus, kaip į vienuolyną atsigabenti televizorių ir pasižiūrėti Pasaulio taurės finalą. "Keliautojų ir magų" pagrindinė figūra – mažo kaimelio valdininkas, kuris svajoja pasprukti į Ameriką, tačiau atsiduria visiškai kitokioje kelionėje.


PROGRAMA

Balandžio 8 d. 18 val. "Tibetiečių žinia: budizmas" (dokumentinis), 20 val.– "Tobulo mokytojo žodžiai" (dok.).

Balandžio 9 d. 18 val. – "Skaidrusis Lama" (dok.), 20 val. – "Keliautojai ir magai" (nuotykinė drama).

Balandžio 10 d. 14 val. – paskaita apie budizmą, 18 val. – "Senovės Tibeto beieškant" (dok.), 20 val. – "Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje" (dok.).

Balandžio 11 d. 18 val. – "Tobulo mokytojo žodžiai" (dok.), 20 val. – "Išdykę vienuoliai" (komedija).

Festivalis vyks Klaipėdos dailės parodų rūmuose (Aukštoji g. 1).

Bilietai į kino seansus – po 10 litų, moksleiviams, studentams, senjorams – po 8 litus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų