Pereiti į pagrindinį turinį

Kviečiame į pasimatymą su B.Gorbulskio dainomis

2010-10-01 14:43
Pasirinkimas: N.Paltinienės atliekamos B.Gorbulskio dainos skambėjo ir skamba Vokietijoje, Prancūzijoje, JAV, Kanadoje ir Lietuvoje.
Pasirinkimas: N.Paltinienės atliekamos B.Gorbulskio dainos skambėjo ir skamba Vokietijoje, Prancūzijoje, JAV, Kanadoje ir Lietuvoje. / Organizatorių nuotr.

Vadinamosios šešiasdešimtininkų kartos atstovo Benjamino Gorbulskio bičiuliai kviečia į pasimatymą su maestro dainomis. Šiemet jam būtų sukakę 85-eri.

Turtingas palikimas

Rudenį pasaulį išvydo ne viena iškili asmenybė: kompozitorius, dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, visuomenės ir kultūros veikėjas, kolekcininkas Mykolas Žilinskas, rašytojas, kino režisierius Adolfas Mekas. Rugsėjo 14-ąją, apsuptas bičiulių ir artimųjų, jubiliejų būtų šventęs ir kompozitorius B.Gorbulskis. Pokario lietuvių estradinės muzikos pradininkas kolegas ir klausytojus stebino kūrybos žanrų įvairove ir savo produktyvumu.

Kūrėjo plunksnai priklauso pirmoji lietuviška satyrinė opera "Frank Kruk", operetės "Meilė ir skarda", "Laikas pamilti", "Naujametinis karnavalas", "Trys vakarai", simfoninė poema, 17 koncertų įvairiems soliniams instrumentams su simfoniniu orkestru, tarp jų – ir pirmas lietuviškas koncertas saksofonui.

Jo muzika skambėjo įvairiose šventėse, radijo laidose, televizijos koncertuose, teatro spektakliuose, kino filmuose ir net cirko programose. Visgi geriausiai žmonėms jis žinomas kaip estradinių dainų autorius. Pastarųjų B.Gorbulskis parašė apie 600. Iki šiol tai, regis, nepralenktas rekordas.

"Devintoji banga", "Saulėlydis tėviškėje", "Klausyk širdies", "Oi, motinėle", "Meilė pražydo sekmadienį" – daugelio dainų melodijas dar ir dabar niūniuoja vyresnės kartos melomanai. Jaunimas gi pamėgo Stasio Povilaičio ir Mino, Žilvino Žvagulio, Edmundo Kučinsko, Česlovo Gabalio ir kitų solistų atliekamą dainą "Mėlynos gatvelės".

"Parašiau šimtą dainų, bet iš jų gera tik viena", – kritikos sau niekada negailėjo maestro. Jo talento gerbėjai negailėjo pagyrų. Profesionali muzika, išsiskirianti iš kitų estrados kūrėjų, ir nepaprastai patraukli asmenybė – du pagrindiniai veiksniai, kurie, jų manymu, lėmė milžinišką B.Gorbulskio populiarumą.

Dainuos, kol galės

Maždaug ketvirtį amžiaus B.Gorbulskis bičiuliavosi su legendiniu ansambliu "Kopų balsai", kuriam vadovavo maestro Arvydas Paltinas. Nuo 1960-ųjų jame pradėjo dainuoti ir jo žmona Nelly Paltinienė. Septintajame dešimtmetyje ansamblyje susikūrė ilgiausiai Lietuvos estrados scenoje dainuojantis N.Paltinienės ir Eugenijaus Ivanausko duetas.

Kompozitorius šiems atlikėjams parašė daugybę dainų, kurias jie dainavo ir "Kopų balsuose", ir su Lietuvos radijo ir televizijos Lengvosios muzikos orkestru. 1982-aisiais "Kopų balsų" nebeliko, bet B.Gorbulskio dainos nenutlo.

"Man atrodo, kad Benjaminą pažinojau visą amžių. Negalėčiau pasakyti apie metus", – kalbėjo ilgametė jo bičiulė N.Paltinienė.

Dainininkė atliko ne vieną kompozitoriaus sukurtą dainą. Žymiausia, tapusi jos ir E.Ivanausko vizitine kortele, – "Tu ateik į pasimatymą". Šį kūrinį B.Gorbulskis rašė Kaune esančio restorano "Pasimatymas" varjetė programai. Pastarajam daina pasirodė per liūdna, todėl kompozitorius ją pasiūlė duetui.

"Mes ją ir padainavome", – šyptelėjo atlikėja, prisiminusi kiek bisų jiedu sulaukdavo lipdami nuo scenos. Netrukus N.Paltinienė prisiminė dar vienos B.Gorbulskio sukurtos dainos kelią jos repertuaro link. Per koncertinį turą su Lietuvos radijo ir televizijos orkestru N.Paltinienė, išgirdusi į palangę barbenantį lietų, bičiulių, tarp kurių buvo ir maestro, paprašė įsiklausyti į šį garsą. Po savaitės ji gavo laišką su dainos "Lietaus lašai" žodžiais.

"Jis buvo nuostabus kompozitorius, geras žmogus. Jo dainas dainavau ir dainuosiu tol, kol būsiu scenoje, – nė kiek neabejojo N.Paltinienė. – Man atrodo, kad B.Gorbulskis išliks Lietuvos istorijoje visam laikui."

Kviečia visus bičiulius

Prieš 24 metus Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras "Trimitas" ir B.Gorbulskis klausytojams pristatė kompozitoriaus kūrinių programą. Komunikabilus, žaibiškai reaguojantis, kupinas netikėtų idėjų, kaip visuomet šmaikštus – tokį tąkart scenoje matė visi jo gerbėjai ir kolegos.

Niekas negalėjo net pagalvoti, kad tai paskutinė, tik ką 60-metį paminėjusio kūrėjo programa.

Pagerbdamas šviesų kompozitoriaus atminimą, daugelį metų trukusią kūrybinę ir žmogiškąją bičiulystę, 85-ųjų jo gimimo metinių proga kolektyvas (dirigentas Ugnius Vaiginis, meno vadovas prof. Algirdas Budrys, vadovas Romualdas Barvainis) paruošė programą, kurią pavadino jau minėtos dainos "Tu ateik į pasimatymą" žodžiais.

Visų B.Gorbulskio bičiulių ir gerbėjų tądien lauks ilgamečiai jo dainų atlikėjai, operos ir estrados žvaigždės, kuriems maestro dainas rašė asmeniškai.

Susirinkusieji scenoje išvys nuostabaus balso tenorą Virgilijų Noreiką, kuriam kompozitorius yra parašęs apie 30 dainų, N.Paltinienę, Nijolę Tallat-Kelpšaitę, Violetą Rakauskaitę, Aleksą Lemaną, šiandien retai dainuojančią Onutę Valiukevičiūtę, jauną solistę Romualdą Suchocką. Koncertą ves buvusi televizijos diktorė Sigita Stankevičiūtė.


KAS: B.Gorbulskio atminimui skirtas koncertas "Tu ateik į pasimatymą".

KUR: Kauno valstybinės filharmonijos salėje, L.Sapiegos g. 5.

KADA: spalio 9 d. 17 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų