Mediniuose lėlių kūnuose – elektroninės širdys Pereiti į pagrindinį turinį

Mediniuose lėlių kūnuose – elektroninės širdys

2015-07-10 18:11

Vokietijoje gyvenantis informacinių technologijų (IT) specialistas Matas Petrikas vieną dieną suprato, kad negali dukroms paaiškinti, ką veikia darbe. Nusprendęs imtis kažko nauja, vyras pradėjo kurti žaislus.

Vokietijoje gyvenantis informacinių technologijų (IT) specialistas Matas Petrikas vieną dieną suprato, kad negali dukroms paaiškinti, ką veikia darbe. Nusprendęs imtis kažko nauja, vyras pradėjo kurti žaislus.

Reaguoja viena į kitą

"Pradėjau galvoti, kad noriu daryti tai, ką galėčiau parnešti iš darbo ir pasakyti: aš padariau jį tau, tai yra mano dovana tau. Juolab pastebėjau, kad vaikai auga apsupti tokių technologijų, kurios sukurtos visai ne jiems. Suaugusieji taip pat nėra labai patenkinti visais tais telefonais ir kompiuteriais, o tą patį kišti vaikams, mano nuomone, yra nesąmonė. Iš to noro sukurti kažką geresnio, kažkokią alternatyvą, viziją ir kilo idėja įkurti įmonę "Vai Kai", – pasakojo vienas iš įkūrėjų M.Petrikas.

Pirmasis "Vai Kai" produktas – medinės lėlytės Avakai. Abstrakčių formų figūrose plaka elektroninė širdis – lėlytės garsu, šviesomis ir vibracijomis bendrauja viena su kita, o panaudojant mobiliąją aplikaciją jų tarpusavio komunikacija gali sklisti iš vieno pasaulio galą į kitą.

"Tokia lėlės forma egzistavo šimtmečius, jų randama archeologiniuose kasinėjimuose. Manome, kad jeigu ta forma išliko šimtmečius, išliks ir ilgiau. Iš kitos pusės, mes norime stimuliuoti vaikų vaizduotę. Galime paimti "Disney" licenciją, uždėti princesės veidą ir pasakyti, kad viskas padaryta, tačiau tai neskatina vaikų vaizduotės. Vaikams reikia duoti galimybę išsireikšti. Patiems sugalvoti istorijas, suvaidinti pasakas. O tokiomis paprastomis formomis ir suteikiame erdvės vaizduotei", – žaislai buvo bandomi su įvairaus amžiaus vaikais – nuo 3 iki 12 metų. Ir nors daugiausia Avakai teikiamų funkcijų išnaudojo 5–7 metų vaikai, patys mažiausieji taip pat rado būdą, kaip su lėlėmis bendrauti ir žaisti.

Skatina fantaziją

"Nenorime vaikams diktuoti savo taisyklių. Tai ne kompiuterinis žaidimas, kur pasieki tam tikrą lygį ir gauni kažkiek taškų. Kai kurias funkcijas laikui bėgant vaikai patys atras ir tas atradimas jiems daug brangesnis", – anot M.Petriko, viena į kitą reaguojančios lėlytės skatina vaikus žaisti klasikinius žaidimus, kaip slėpynės ar lobio paieška.

Lauke lėlės reaguoja 50–60 m, namie – maždaug 15 m atstumu. Turint vieną žaislą, jį galima suporuoti su mobiliuoju telefonu. Ne mažiau svarbi žaislų funkcija – tarpusavio bendravimas.

"Nenustebome, kad Avakai domisi žmonės iš JAV, D.Britanijos ir Skandinavijos. Atradimas buvo rėmėjai iš kito pasaulio krašto – Australijos, Naujosios Zelandijos, Singapūro, Čilės. Iš jų sužinojome, kad jie planuoja lėlytes naudoti tarpkontinentinei komunikacijai. Faktas, kad senelė iš Europos gali atsiųsti garsą vaikui, jiems yra simbolis, kad jie susijungė su savo šeima", – palietus vieną lėlytę, su ja sujungta porininkė skleidžia muzikinį garsą.

Kuria ryšį

Bendrovė "Vai Kai" – taip pat neeilinė. Anot M.Petriko, galima būtų viską daryti už uždarų durų, galutinį produktą pristatyti į parduotuves ir viskas, bet tai nebūtų tikra: "XXI a. reikia kitaip pradėti mąstyti. Mes norime būti kitokia žaislų bendrove, tikime, kad šeimos, kurios mūsų produktus pirks, nori matyti, kaip visas procesas vyksta, kaip mes tuos produktus kuriame." Tad pirkėjai lėlytes užsisako iš anksto, o į rankas jas gaus tik kitų metų kovo mėnesį.

"Iš vienos pusės, mes gauname jų palaikymą, o iš kitos – jie mums padeda kurti geresnį produktą. Su rėmėjais daug kalbamės, išklausome jų atsiliepimus ir taip susikuriame naują požiūrį į tą patį produktą", – per ateinantį pusmetį M.Petrikas planuoja šeimoms įvairiose pasaulio šalyse išsiųsti bandomąsias lėlytes, kad pasitikrintų, ar viskas veikia taip, kaip planuota.

Paremti Avakai galima užsisakius pirmąsias lėlytes per "Kickstarter" rėmimo platformą iki liepos 7 d. Surinktos lėšos bus skirtos žaislų gamybai. Anot M.Petriko, lėlytes žmonės perka ne tik vaikams, bet ir sau patiems.

Nori ne tik vaikai

"Ne vienas rėmėjas sakė, kad perka sau. Vieni iš jų nori žaislo kaip dizaino objekto, kiti yra elektronikos entuziastai, planuojantys kažkaip panaudoti tas funkcijas. Tarkime, vienas muzikantas rado būdą, kaip Avakai prijungti prie savo sintezatoriaus. Tokia pirminė forma leidžia geriau įsivaizduoti kontekstą, kuriame galima būtų jas panaudoti", – pasak M.Petriko, neturintys vaikų žmonės norėtų lėlytes naudoti tiesiog bendrauti su artimu žmogumi. Užsidegė lemputė ir jis žino, kad kitas apie jį galvoja.

Žmonės iš viso pasaulio rašo laiškus, kad norėtų tokį žaislą įsigyti. Kokia jo paslaptis? Anot M.Petriko, Avakai daug kam patvirtina, kad šiuolaikinėms technologijoms nebūtina turėti ekraną. Kitus paveikė nostalgija mediniams kokybiškiems žaislams, kurių kokybiškai mažai kas begamina: "Žmonėms suveikė toks sugrįžimas visai kitokioje formoje."

Medinės lėlytės elektroninėmis širdimis – tik pirmas, bet ne paskutinis bendrovės "Vai Kai" kūrinys. "Pirmasis produktas parodo mūsų kryptį. Mes matome, kad vaikams iš šiuolaikinės šeimos yra skiriama daugybė prastai pagamintų produktų. Mes norime kurti geriau. Pradedame nuo žaislų ir ateityje plėsimės tiek žaislų, tiek šeimos elektronikos srityje", – M.Petrikas dar turi daug gražių idėjų, kuriomis nori dalytis, ir kūrybinį tikslą – netrukdyti vaikams kurti pasaulių ir išreikšti save.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra