Pereiti į pagrindinį turinį

„Meistriškumo pamokos“ pagal Maria Callas, kurią dievino milijonai

2013-02-26 14:52
„Meistriškumo pamokos“ pagal Maria Callas, kurią dievino milijonai
„Meistriškumo pamokos“ pagal Maria Callas, kurią dievino milijonai / Asmeninė N.Narmontaitės nuotr.

Kai Maria Callas (Marija Kalas) mokinys jos paklausė, ką jam patartų daryti po dainavimo pamokų, operos primadona atsakė: „Pagalvokite apie pavasarį. Gyvenimas nėra vien darbas“. Simboliška, kad būtent pirmą pavasario dieną kauniečiai turės puikią progą prisiminti prasmingo patarimo autorę spektaklyje „Meistriškumo pamokos“ Kauno dramos teatre.

Fantastinė nosinė

Ne vienas sužinojęs, kad didžiausia aktorės Nijolės Narmontaitės svajonė – turėti kokį nors autentišką daiktą, priklausiusį legendinei praėjusio amžiaus operos dainininkei M.Callas, patraukia pečiais. Greičiausia todėl, kad nematė Kaune prieš 13 metų pastatyto ir iki šiol vaidinamo spektaklio „Meistriškumo pamokos“. Jame N.Narmontaitė skaudžiai atvirai perteikia M.Callas vidinių išgyvenimų dramatizmą, kurį dainininkė patyrė 1972 m., kai vedė meistriškumo kursus garsiojoje Niujorko Juilliardo mokykloje.

„M.Callas talento stiprybė ir jį lydintis maksimalizmas, emocijų proveržiai, patirtas triumfas ir skaudžios asmeninio gyvenimo peripetijos – visa tai taip giliai paveikė mane, kad iki šiol vaidindama, rodos, jaučiu kiekvieną jos širdies tvinksį, sielos virpesį. Dar gerokai prieš pirmąsias repeticijas perskaičiau kalnus literatūros, dokumentikos apie šią didžią dainininkę, klausiausi jos balso. Iki šiol renku jos įrašus, atvirukus, lankiausi tose vietose, kur ji dirbo, gyveno. Ir net kapinėse Paryžiuje, kur yra atminimo lenta M.Callas, nes jos pelenai ilsisi Egėjo jūros dugne… Beje, neseniai teko skaityti apie vieną aukcioną, kur buvo parduodama didžiosios dainininkės nosinė su jos inicialais – vienas M.Callas talento gerbėjas sumokėjo už ją tiek, kiek kainuoja neblogas butas Lietuvoje“, – liūdnai kalbėjo aktorė.

Legendos ir tikrovė

Garsiosios Graikijos dukros M.Callas honorarai už vieną pasirodymą scenoje siekė 50 tūkst. dolerių. Jos brangenybių aprašymai užimdavo spaudoje ištisus aukštuomenės kronikos puslapius, sklido legendos apie jos garderobą, meilės istorijas, kolegų pavydą ir neapykantą. Pasaulis dar neužmiršo jos tragiškos meilės istorijos su graikų milijardieriumi Aristoteliu Onassiu. Ją dievino milijonai, bet ji troško to vienintelio, meilės...

Kokia iš tikrųjų buvo XX amžiaus operos primadona? Į šį sudėtingą klausimą mėgina atsakyti McNally pjesėje „Meistriškumo pamokos“. „Joje M.Callas atgyja savo šlovės saulėlydyje, kai mokė studentus dainavimo subtilybių JAV. Ne, spektaklyje aš nedainuoju – skamba autentiškas M.Callas balsas. Tiesa, tuo metu dainininkė jau buvo praradusi balso įstabumą, bet ne maksimalizmą, kurio reikalavo iš savo studentų. Pjesėje M.Callas nuolat užplūsta džiugūs ir skausmingi prisiminimai, išgyvenimai. Šį dainininkės emocijų, maksimalizmo kalną užsiverčiau ant savo pečių prieš 13 metų“, – prisiminė aktorė.

Pjesės „krikštatėvis“ – E.Stancikas

Tas sunkus emocijų ir maksimalizmo kalnas – M.Callas tapo pačiu mylimiausiu N.Narmontaitės vaidmeniu, už kurį, beje, turėtų būti dėkinga dabartiniam Kauno dramos teatro direktoriui Egidijui Stancikui. Mat prieš 14 metų šis jaunas Kauno dramos teatro aktorės kolega parvežė iš JAV pjesę „Meistriškumo pamokos“ ir pasakė Nijolei: „Šis vaidmuo tau“. Ir neapsiriko.

Režisieriaus Gyčio Padegimo ir aktorės Nijolės Narmontaitės kūrybinio dueto vaisius – „Meistriškumo pamoka“, 13 metų keliaudamas po Lietuvos ir įvairių šalių teatrų scenas, skindamas kritikų laurus, žiūrovų simpatijas, tikisi priartėti ir prie 300-ojo spektaklio.

Šį kartą N.Narmontaitei Kauno dramos teatro scenoje talkins scenos darbininką vaidinantis spektaklio režisierius Gytis Padegimas, jauni dainininkai A. Pilibavičiūtė, I. Simonavičiūtė, P. Padleckis, atliekantys arijas iš M.Callas repertuaro. Jiems pianinu akomponuos J.Šervenikas.


KAS: Spektaklis „Meistriškumo pamokos“.

KUR: Kauno dramos teatre

KADA: kovo 1 d., 18.30 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų