Projektą "Menų virtuvė" sumąstę studentai VDU menų galerijoje "101" surengė parodą, kurioje šalia kauniečių suneštų paveikslų gamino valgį.
Meniškai tepė sumuštinius
Pirmadienio vakarą Laisvės alėjoje prie Vytauto Didžiojo universiteto menų galerijos "101" būriavosi jaunimas. Puode ant elektrinio šildytuvo kaitinti kukurūzai, skambėjo muzika. "Gaila, kad lauke pernelyg išsisklaido šiluma – neišeina kukurūzų spragėsiai", – apgailestavo galerijos koordinatorė Daiva Citvarienė.
Netrukus studentiška publika sugužėjo į galerijos vidų. Koridoriuje pasitiko prožektorių iš tamsos išplėštos instaliacijos – paruošti naudoti valgiai ir gėrimai. Galerijos ekspozicijų salėje sukurta poilsio erdvė – ant grindų išmėtytos pagalvėlės – kvietė jaukiai įsikurti ant žemės ir, klausantis Gražvydo Kardoko muzikos, atsipūsti, stebint ekrane transliuojamus lietuviškos mišrainės gaminimo vaizdus.
Tačiau svarbiausias vyksmas tą vakarą telkėsi ne čia, kur tradiciškai rengiamos parodos, o greta esančiame mažučiame kambarėlyje – pagalbinėse galerijos patalpose. Aplink stalą, nukrautą vaisiais, daržovėmis, sūriais ir batonais, spietėsi "Menų virtuvės" savanoriai – tepė sumuštinius, gamino miniatiūrines maisto mozaikas.
"Tikiuosi, duos paragauti. Šiandien beveik nieko nevalgiau", – kalbėjosi dvi gaminančiuosius maistą stebėjusios merginos. Ant batono gulė karoliai iš paprikos, kitas sumuštinis su smeigtukais pritvirtintais dešros ratais priminė automobilį, kitur iš daržovių sunertas stovėjo žmogeliukas. Tačiau ar šie gražūs sumuštiniai – jau menas?
"Tai – kažkas meno link. Tai yra užduotis, skatinanti kūrybingumą. Namie sumuštinį tepi bet kaip, o čia turi pagalvoti, kaip jis atrodys. Be to, vartojamų maisto produktų skonio savybės turi derėti tarpusavyje", – pasakojo sumuštinių dirbtuvei vadovavusi maisto meno kūrėja Neringa Kūlokaitė.
Pasibaigus akcijai, jos dalyviai ir stebėtojai meniškus sumuštinius suvalgė.
Paveikslai su istorijomis
Maistas gamintas vertingų ir nelabai natiurmortų apsuptyje – nuo originalių paveikslų ir menkaverčių didžiuliais tiražais spausdinamų reprodukcijų, kuriuos "Menų virtuvės" parodai paskolino kauniečiai. D.Citvarienė prasitarė, kad pagal skelbimus buvo atneštas vos vienas kitas paveikslas. Daugelį darbų parodai sunešė galerijos savanoriai, VDU studentai, dėstytojai, jų pakalbinti draugai ir pažįstami.
"Netradicinė parodos koncepcija – prie darbų nurodomi ne jų autoriai, o savininko vardas ir pavardė. Šią akciją suprantu kaip norą atgaivinti truputį apleistą natiurmorto žanrą", – sakė dailininkė Eglė Velaniškytė, žvelgdama į pačios tapytą natiurmortą su kavinuku ir kavos puodeliu.
Prie kiekvieno paveikslo ar paveikslėlio surašyta trumpa jo istorija. Originalų dailininko Alfonso Vilpišausko darbą parodai paskolinusi menotyrininkė Rasa Žukienė prisiminė, kad šį darbą iš autoriaus gavo kaip padėką už pastangas išsaugoti dailininko Rimvido Jankausko-Kampo atminimą. "Natiurmorto fone matyti Laisvės statula, M.K.Čiurlionio "Žvaigždžių sonata", – paraše paveikslo turinį paaiškino menotyrininkė.
Stabtelėjus prie didelio formato drobės, klasikine maniera vaizduojančios vaisius, tarsi virstančius iš gausybės rago, priėjo vaikinas. "Gal galėčiau kuo padėti? Šis natiurmortas mūsų šeimoje perduodamas iš kartos į kartą. Jis buvo garsiosios Goštautų giminės palikuonių nuosavybė – mano močiutė buvo Goštautaitė. Paprastai jis kabo mūsų virtuvėje", – ėmė pasakoti Davidas Charjanovas.
Menotyros studentas negalėjo pasakyti, kokio amžiaus galėtų būti drobė, kopija tai ar originalas. Ir parodė natiurmorto kampe suraitytą dailininko parašą, pusiau uždengtą masyvaus rėmo. "Net dalininko pavardės neįmanoma perskaityti – Brunetti ar Bruneido. Žodžiu, kažkas itališko", – svarstė jis.
Skiria pradedantiesiems kūrėjams
Kiekvieną parodos paveikslą akylai apžiūrinėjo vidutinio amžiaus moteris. "Paskolinau savo natiurmortą parodai, todėl ir atėjau pasižiūrėti, kaip jis atrodo šalia kitų darbų, – tarstelėjo Virginija Antanavičienė, rodydama į susiraukšlėjusią, vietomis nutrupėjusiais dažais drobę su gėlėmis.
"Kai gimiau, paveikslas jau kabėjo mūsų svetainėje. Įsikūrę kitur, neturėjome kur jo pakabinti – taip jis apie 30 metų pragulėjo palėpėje. Jį net buvau atidavusi kaimynui sudeginti, bet paskui pagailo – parsinešiau namo", – kaunietė žadėjo po parodos paveikslui rasti kur kas garbingesnę vietą nei palėpė.
Sumuštinių menu ir kauniečių turimų natiurmortų paroda galerija atvėrė duris į naują projektą ir erdvę – "Menų virtuvę", paprastus mirtinguosius siekiančią įtraukti į meno pasaulio užkulisius.
"Galerijoje "101" iki šiol rengėme daugiausia profesionalių menininkų parodas. Tačiau į meninį vyksmą norime įtraukti ir pradedančiuosius meno kūrėjus, atsitiktinius kauniečius. Tam ir bus skirta "Menų virtuvė" su vienos dienos kūrybos dirbtuvėmis, kamerinėmis kino peržiūromis, aktualiomis diskusijomis, – sakė D.Citvarienė. – "Menų virtuvė" – tai užkulisiai, kuriuose svarbus ne rezultatas, o pats "gaminimo" procesas, neformalaus, kamerinio bendravimo džiaugsmas."
Anot pašnekovės, tokia alternatyvi, neformali, eksperimentinė erdvė, kurioje virs menas ir gyvenimas, turėtų papildyti akademišką galerijos "101" erdvę.
Kas: paroda "Menų virtuvė."
Kur: VDU menų galerija "101" (Laisvės al. 53).
Kada: paroda veikia iki gegužės 1 d.
Naujausi komentarai