Pereiti į pagrindinį turinį

Niagaros krioklys prarijo N.Narmontaitės įmestą monetą

2009-11-15 14:59
Niagaros krioklys prarijo N.Narmontaitės įmestą monetą
Niagaros krioklys prarijo N.Narmontaitės įmestą monetą / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Nijolė Narmontaitė, dvi savaites viešėjusi Kanadoje, į savo lagaminus sunkiai sutalpino visas lauktuves artimiesiems. "Parsivežiau gausybę įspūdžių, kuriais gyvenu iki šiol", – kalbėjo aktorė.

Rudenį intensyvėja turizmas

Viešint Kanadoje būtina pamatyti tris dalykus – garsiuosius Niagaros krioklius, Toronto televizijos bokštą (kuris pagal aukštį yra antras pasaulyje) bei Didžiuosius ežerus.

Be abejo, Klevo lapo šalyje esama ir daugiau vietų, kurias verta aplankyti. Ši didžiulė Šiaurės Amerikos šalis, nusidriekusi beveik nuo Šiaurės poliaus iki vidutinių platumų, turtinga savo istorija, kerinti spalvingais gamtovaizdžiais. Vien dėl raudonomis ir oranžinėmis spalvomis pasipuošusios indėnų vasaros milijonai turistų kasmet vyksta į Kanadą.

"Sunkiai sekasi pamiršti ten sutiktų žmonių šilumą, nuoširdumą ir svetingumą", – sakė N.Narmontaitė, daugiausiai bendravusi su vietos lietuviais.

Ji buvo pakviesta koncertuoti didžiausiame išeivijos renginyje – Kanados lietuvių dienose. Nors renginių ir švenčių grafikas buvo labai intensyvus, aktorė spėjo pamatyti ir šalies žymiausias vietas.

Antroji kelionė – geresnė

Kanadoje N.Narmontaitė lankėsi ne pirmą kartą. Prieš 20 metų aktorė į šią šalį vyko su Kauno dramos teatro trupe. Kauniečiai į Kanadą tada vežė Jono Jurašo spektaklį "Smėlio klavyrai".

"Anoji kelionė man didelio įspūdžio nepaliko, nes visą laiką arba repetuodavome, arba vaidindavome. Šalies tą kartą beveik nepamačiau", – prisiminė aktorė.

Dabartinė išvyka už Atlanto, pasak Nijolės, buvo visiškai kitokia. Lietuviai artistai, tarp kurių buvo ir grupė "Jonis", visas porą savaičių keliavo "iš glėbio į glėbį, iš rankų į rankas". Juos stebino Kanados lietuvių svetingumas ir nuoširdumas. "Šių žmonių dėka pamatėme Kanados grožį bei savitumą. O aš ne pirmą kartą įsitikinau, kad svarbiausia ne tai, kur keliauji, o su kokiais bendrakeleiviais", – sakė N.Narmontaitė.

Sužavėjo indėnų buitis

Aktorei didelį įspūdį paliko apsilankymas Šiaurės Kanadoje esančiame Indėnų muziejuje. Jame galima susipažinti su Šiaurės Amerikos indėnų kultūra, tradicijomis bei palikimu. Muziejuje gausu indėnų atributikos: pradedant nuo smulkių buities rakandų, baigiant jų būstais – palapinėmis iš bizonų odos, vadinamais vigvamais.

Kanados Ramiojo vandenyno pakrantėje iki europiečių pasirodymo gyvenusios senosios tautos visame pasaulyje garsėjo savo unikaliais darbais. Čia gyvenę indėnai kūrė toteminius stulpus, raižinius, papuošalus, grafiką. Daugelis darbų rodomi muziejuje.

Vykdami apžiūrėti bene gražiausios Kanadoje vietos – trisdešimties tūkstančių salų Georgian Bay įlankoje – lietuviai stebėjosi... lietuvišku gamtovaizdžiu.

"Atrodo, lyg važiuotum per Lietuvą. Abipus kelio – tikras lietuviškas ruduo. Pageltę klevai, beržai, tik vėliau tolumoje iškyla kalnų serpantinai. Supratau, ką reiškia posakis "kanadietiškas ruduo". Mus lydėjo tokie gražūs vaizdai, kad buvo neįmanoma akių atplėšti", – įspūdžiais dalijosi N.Narmontaitė.

Riaumojantis vandens srautas

Pasak legendos, Viešpats, sumanęs sukurti didelę gražią salą, skraistėje nešėsi žemės. Netyčia skraistė išsprūdo ir į ežerą pabiro tūkstančiai salelių. Plaukdami laiveliu lietuviai grožėjosi vešlia salų augmenija, jose įsikūrusiomis prabangiomis vilomis ir pilimis.

"Kanadiečiai labai mėgsta savaitgalius praleisti tose salelėse. Atplaukia, pabūna gamtoje, pasidžiaugia vienuma ar bendravimu su artimaisiais", – sakė aktorė.

Pirmą kartą viešėdama Kanadoje Nijolė labai troško išvysti garsųjį Niagaros krioklį. Tačiau tuomet aktorė krioklio nepamatė. Tik išgirdo jo šniokštimą – prie krioklio atvyko jau sutemus, kai gamtos didybę buvo jau sunku įžiūrėti.

Šį kartą N.Narmontaitei labiau pasisekė. Aktorė ne tik apžiūrėjo garsųjį krioklį, bet ir nusiprausė veidą jo šaltais purslais.

"Įspūdis grandiozinis", – nuostabų gamtos kūrinį apibūdino Nijolė. – Įsivaizduokite griaudžiantį, putojantį vandens srautą, tona po tonos krentantį iš beveik 60 metrų aukščio į Niagaros upę. Nuo tiltelių ir apžvalgos aikštelių abiejose upės pusėse atsiveria įspūdingas vaizdas į krioklį, galia ir didybe pranokstantį bet kurį kitą pasaulyje."

Niagaros krioklius dar XVII a. atrado indėnų vedami prancūzų kariai. Šis gamtos stebuklas, susidaręs vandeniui išplovus molio skalūnus ir įgriuvus dolomitinėms klintims, yra didžiausia turistų traukos vieta Kanadoje. Pasagos forma išsidėstę kriokliai laikomi laimės simboliu, todėl krioklius ypač pamėgo jaunavedžiai.

Plaukdama laivu šalia krioklio aktorė metė monetą – kad dar kartą čia sugrįžtų.

Plaukiojo ir autobusu

Toronte, kuris yra oficiali Ontarijo provincijos sostinė ir šalies verslo centras, N.Narmontaitę sužavėjo neįprasta pramoga turistams – plaukiojimas autobusu.

Žaismingai nudažytas autobusas miesto svečius iš pradžių vežioja po įžymiausias vietas, kol galų gale privažiuoja šalia tyvuliuojantį Ontarijo ežerą ir neria į vandenį.

"Jausmas toks neįprastas, kad nespėji nė cyptelėti, – juokėsi aktorė. – Važiuoji, važiuoji, ir staiga žiūri, kad plauki. Tas autobusas plaukia lyg tikras laivas. O iš ežero Torontas atrodo nepaprastai gražiai."

Torontas, išvertus iš senovės indėnų kalbos, reiškia "susitikimo vieta". Mieste susipina daugybė tautų ir kultūrų. Toronte galima pakeliauti aplink pasaulį bei aplankyti etninių mažumų rajonus: kinų miestą, mažąją Italiją, mažąją Portugaliją, graikų kvartalą su nacionalinėmis virtuvėmis, parduotuvėlėmis, savito stiliaus pastatais. Nors miesto centre vienas šalia kito glaudžiasi stiklo ir betono bokštai, tačiau Toronte netrūksta žalumos – miestą puošia gausybė parkų ir sodų.

N.Narmontaitė apsilankė visame pasaulyje garsiame Toronto televizijos bokšte – iki 2007 m. jis buvo aukščiausias pasaulio statinys (2007 m. jį pralenkė Jungtiniuose Arabų Emyratuose pastatytas dangoraižis Burj Dubai). Ne visi turistai drąsiai žengia į aukštybėse esančią bokšto apžvalgos aikštelę, mat jos grindys yra stiklinės, ir atrodo, lyg po kojomis atsivertų praraja.

"Man kojos nedrebėjo, norėjosi ant stiklinių grindų dar pašokinėti", – juokėsi aktorė.

Batų muziejus – įspūdingas

Aktorė iš viešnagės Kanadoje grįžo prisikrovusi pilną lagaminą batų. Tačiau batų maniake save vadinanti moteris už Atlanto nebuvo užėjusi nė į vieną batų parduotuvę.

N.Narmontaitė pasakojo nudžiugusi lyg mažas vaikas, kai sužinojo apie Toronte įsikūrusį batų muziejų. Jame galima pamatyti ne tik įvairių tautų nacionalinį apavą, bet ir žymių žmonių kažkada nešiotus batus. Muziejuje sukaupta daugiau nei 12 tūkst. porų batų.

"Man batai labai daug pasako apie žmogų", – kalbėjo aktorė, Toronto batų muziejuje apžiūrinėdama princesės Dianos, D.Britanijos karalienės Elžbietos, kitų įžymybių apavą. Tačiau tarp eksponuojamų ispanų, italų, indėnų, kinų, jakutų ir kitų tautų batų lietuviškų batų aktorė neišvydo.

O N.Narmontaitę lydėję Kanados lietuviai pateikė staigmeną – padovanojo jai labiausiai patikusių eksponatų kopijas. "Mano batų kolekcija po šios kelionės labai pagausėjo", – džiaugėsi aktorė, neseniai pradėjusi kolekcionuoti suvenyrinius batus.

Mažoji Kanados Lietuva

Toronte, sakė N.Narmontaitė, vietiniai lietuviai yra sukūrę tikrą mažąją Lietuvą. Lietuvių bendruomenės namai yra trijų aukštų pastatas su keturiomis salėmis ir lietuvišku baru "Lokys".

Toronte įsikūrę slaugos namai lietuviams, kuriems būtina nuolatinė medicininė priežiūra. Taip pat yra senelių namai. Visai netoli Toronto yra lietuviška bažnyčia, šalia kurios – vien tik lietuvių kapinės. Pasakojama, kad būtent lietuviai pirmieji įsisteigė savo kapines, kad tautietis šalia tautiečio atgultų, o vėliau ir kitos tautinės mažumos pasekė lietuvių pavyzdžiu.

Kanada pirmauja pasaulyje pagal imigrantų skaičių vienam gyventojui. Valstybė skatina imigraciją ir priima daug atvykėlių. Didžiausios Kanados etninės grupės yra kanadiečiai, anglai, prancūzai ir škotai, tačiau esama nemažai ir etninių mažumų. Viena jų, su kuria teko susipažinti N.Narmontaitei, – menonitai.

"Menonitai – tai religinė bendruomenė, garsėjanti savotišku gyvenimo būdu. Jie ignoruoja civilizacijos pasiekimus – mobiliuosius telefonus, kompiuterius, lėktuvus ir pan., nenaudoja kosmetikos, buitinės chemijos, rengiasi tik iš natūralių medžiagų pasiūtais drabužiais, valgo tik ekologišką maistą. Menonitams įsitikinimai neleidžia mokėti tam tikrų mokesčių, tarnauti kariuomenėje", – pasakojo aktorė.

Ledinis vynas

Lankydamasi menonitų turguje, garsėjančiame natūraliu ir sveiku maistu, N.Narmontaitė paragavo jų gaminamų patiekalų. "Likau sužavėta, – sakė ji. – Ten atvyksta daugybė žmonių, norinčių sveikai pavalgyti. Stalai tiesiog lūžta nuo patiekalų gausybės ir skanumo. Viskas tiesiog tirpsta burnoje", – komplimentų negailėjo aktorė.

Nijolė parsivežė menonitų pagaminto klevų sirupo, kuris tinka paskaninti arbatą arba kavą. Kartais aktorė juo pagardina kepamus blynelius.

Dar vienos gastronomijos lauktuvės iš Kanados – ledo vynas. Šis vynas, vadinamas "ice wine", yra gaminamas iš šaldytų vynuogių. Unikali vyno gamybos technologija ir išskirtinės vynuogių rūšys suteikia šiam vynui ypatingą skonį. Degustacijos restorane paragavusi šio vyno N.Narmontaitė sakė neatsispyrusi ir keletą butelių parvežusi paragauti sutuoktiniui Pauliui Kovui bei draugams.


Kanada verta asmeninės kelionių kolekcijos!

Bilietas Vilnius–Torontas–Vilnius (su vienu persėdimu Frankfurte) – 2316 litų.

Trijų žvaigždučių viešbutis Toronto centre – 226 litai už parą.

Pietūs Toronto kavinėje kainuoja apie 30 litų.

Automobilio nuoma savaitei – apie 800 litų.

Vienas litras benzino kainuoja apie 3 litus.

Kai kurie pagrindiniai greitkeliai yra mokami, nors dauguma kelių galima naudotis nemokamai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų