Šiuolaikinių poetų eilės, eilėraščių rytai ir naktys, diskusijos ir įvertinimai – visa tai 46-asis "Poezijos pavasaris", kuris šiandien žengia į Kauną.
Ypač domisi jaunimas
"Praėjusiais metais festivalis sulaukė ypatingo susidomėjimo. Manantieji ir teigiantieji, kad poezija neįdomi, greičiausiai mėgsta manyti, kad viskas yra blogiau, nei yra iš tiesų", – įsilieti į poezijos mylėtojų gretas ragino tarptautinio festivalio "Poezijos pavasaris" direktorė Janina Rutkauskienė.
Gegužės viduryje prasidėję poezijos rytai, popietės ir vakarai, pasak jos, apėmė ne tik visą Lietuvą: eilių skaitymai vyksta lietuvių bendruomenėms Airijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Kaliningrade. Į festivalį atvyko keliolika poetų iš Rusijos, Čekijos, Lenkijos, Baltarusijos, Gruzijos ir kitų šalių. "Smagiausia, kad į juos įsilieja ypač daug jaunimo", – mitą, esą poezija rūpi tik vyresnės kartos žmonėms, griovė festivalio direktorė.
Kuo šiųmetis festivalis skiriasi nuo ankstesniųjų? "Poezijos pavasaris" yra "Poezijos pavasaris", – šyptelėjo J.Rutkauskienė. Festivalio proga jau trečią kartą išleistas tradicinis almanachas. Su juo – literatūros kritiko Virginijaus Gasiliūno parengta kompaktinė plokštelė "Poezija ir balsas". Pastarojoje įrašyti aktorių skaitomi Henriko Algio Čigriejaus, Zitos Mažeikaitės, Dovilės Zelčiūtės, Nijolės Daujotytės, Rimanto Kmitos, Lauryno Katkaus, Donato Petrošiaus ir Vytauto Stankaus eilėraščiai.
"Išleisti vinilinę plokštelę su poetų balsais nepavyko – leidyba pernelyg sudėtinga", – apie neįgyvendintą idėją, kilusią dar prieš 46 metus, kalbėjo festivalio direktorė.
Už žodį – 1 litas
Pasak J.Rutkauskienės, pastaruoju metu poetai skaitymams renkasi vis labiau netikėtas erdves. "Kažkada poetinės improvizacijos vyko keliaujant žydinčių alyvų traukiniu – Aukštaitijos siauruku, ant Šatrijos kalno", – ankstesniais metais pademonstruotą menininkų išmonę prisiminė festivalio direktorė.
Šiemet poetai įsitaisys ant Batakių piliakalnio, bursis Klaipėdos skulptūrų parke, Burbiškio dvare. Kaune šiandien festivalio svečiai tradiciškai laukiami Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Festivalio pradžią čia skelbs poetų vakaras "Jaunųjų lyra". Susirinkusiesiems savo kūrybą skaitys ir vertinimų lauks pradedantieji miesto kūrėjai. "Apie trisdešimt – ne tik iš Kauno, bet ir iš visos Lietuvos", – patikslino Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Viktoras Rudžianskas.
Antradienio vidudienį poezijos mylėtojams atsivers trys erdvės – Juozo Urbšio vidurinė mokykla, Maironio ir Santaros gimnazijos. Tą pačią dieną Kauno menininkų namuose vyks poezijos mėgėjų kūrybos vakaras "Negaliu be eilėraščių".
Trečiadienį – jau tradicinė praėjusiais metais išleistų Kauno rašytojų knygų apžvalga ir 1 lito premijos įteikimas. "Įvertinimą palydėti solidesne materialine išraiška menininkai nepajėgūs, tad laureto širdį glostys simbolinis 1 lito apdovanojimas, – nugalėtojo pavardės "Nemuno" redaktorius nusprendė neatskleisti. – Palikime intrigą."
Gegužės 27-ąją miestiečiams bus atvertos Bernardo Brazdžionio sodybos ir Balio bei Vandos Sruogų namų-muziejaus durys.
"Renginių, vyksiančių Kaune, skaičius – optimalus. Gal net vienu kitu per daug, – paklaustas, ar Kaunas nėra nuskriaustas, atsakė V.Rudžianskas. – Tiesa, turiu nuliūdinti kauniečius – per renginius nepamatysite Kęstučio Navako ir Donaldo Kojoko. Dabar jie Airijoje."
Poetei – dvigubi laurai
Šeštadienį Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyks iškilmingas festivalio laureto paskelbimas ir apdovanojimas. Šiemet nugalėtojo laurais pasipuoš poetė Zita Mažeikaitė. Šlovę jai atnešė Rašytojų sąjungos leidyklos išleista eilėraščių knyga "Tenoriu būti".
Be pagrindinio festivalio apdovanojimo, kūrėjai atiteks ir Vilkaviškio savivaldybės Salomėjos Nėries premija.
"Kartojau tai, bet pakartosiu dar kartą – šiemet Z.Mažeikaitės padangėje nušvito stebuklinga žvaigždė", – kūrėjos sėkme džiaugėsi J.Rutkauskienė. Atvejis, kuomet poetas gauna dvi premijas – "Poezijos pavasarių" istorijoje, pasak jos, pasitaikė pirmą kartą.
Festivalio direktorė taip pat atskleidė, kad Šilalėje teikiama Dionizo Poškos premija šiemet atiteks poetui Henrikui Algiui Čigriejui. Už poezijos skaitymus bus įvertintas aktorius Rolandas Kazlas.
Zigmo Gėlės premija už debiutinę knygą bus skirta poetui Vytautui Stankui, išleidusiam eilėraščių knygą "Vaikščiojimas kita ledo puse". Kaip ir kasmet, prizais bus apdovanoti ir moksleivių, jaunųjų poetų, naktinių skaitymų nugalėtojai.
Naujausi komentarai