Pereiti į pagrindinį turinį

Ukraina nori būti matoma „Eurovizijoje“ ir neužgožta Izraelio: tai galimybė atstovauti savo kultūrai

2024-05-04 15:35
BNS inf.

Ukrainos atstovės 2024-ųjų „Eurovizijoje“ sakė, kad, nors kelionė iš Kyjivo į Malmę užtruko daugiau nei 26 valandas, bet į ją leistis buvo verta, siekiant, kad jų šalis dainų konkurse būtų matoma ir neužgožta dalyvaujančio Izraelio.

Ukraina nori būti matoma „Eurovizijoje“ ir neužgožta Izraelio: tai galimybė atstovauti savo kultūrai
Ukraina nori būti matoma „Eurovizijoje“ ir neužgožta Izraelio: tai galimybė atstovauti savo kultūrai / Scanpix nuotr.

„Tai galimybė mums atstovauti savo kultūrai. Parodyti, kad mes galime duoti žmonėms daug daugiau“, – duodama interviu naujienų agentūrai AFP sakė dainininkė Jana Šemajeva, sceniniu vardu Jerry Heil (Džeri Heil).

„Mes tiesiog turime būti matomi“, – sakė ji.

Izraelio dalyvavimas 2024-ųjų „Eurovizijoje“ kelia daug diskusijų dėl vykstančio karo Gazos Ruože. Buvo net siūloma uždrausti Izraeliui šiemet dalyvauti, bet „Eurovizijos“ rengėjai tokį raginimą atmetė.

Šeštadienį Švedijos pietuose esančioje Malmėje prasidėjo savaitę truksiantis „Eurovizijos“ dainų konkursas, kuriame dėl nugalėtojo vardo varžysis atlikėjai iš 37 šalių.

Gegužės 7 ir 9 dieną vyks du pusfinaliai, o gegužės 11-ąją – didysis finalas.

Prognozuojama, kad visą savaitę Malmėje vyksiančiuose palestiniečius remiančiuose mitinguose dalyvaus tūkstančiai žmonių.

Tiesioginių grasinimų sulaukė ir Izraeliui atstovaujanti dainininkė Eden Golan, kuriuos „Euroviziją“ prižiūrinti Europos transliuotojų sąjunga (EBU) greitai pasmerkė.

Šiemet Ukrainai atstovauja reperė alyona alyona (Aliona Aliona), kurios tikrasis vardas yra  Aliona Savranenko, ir Jerry Heil su daina „Teresa & Maria“, kuri, anot pačių dainininkų, yra apie vienybę. Atlikėjos dainuos ukrainiečių kalba.

„Turime priminti pasauliui, koks vieningas jis buvo“, kol Rusija įsiveržė į Ukrainą, sakė alyona alyona.

Kultūra yra politikos dalis, todėl kiekviena daina yra politinė.

Pasaulis turi „vėl ištiesti pagalbos ranką ir padėti pabėgėliams, padėti vaistais, ginklais“, pridūrė ji.

„Kiekviena daina yra politinė“

2022-aisiais „Eurovizijos“ dainų konkursą laimėjo ukrainiečių folkroko grupė „Kalush Orchestra“, sulaukusi didžiulio visuomenės palaikymo praėjus trims mėnesiams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Tais metais EBU uždraudė Rusijai dalyvauti „Eurovizijoje“ ir neribotam laikui pašalino Rusijos transliuotojus iš organizacijos.

Šiemet Ukraina vėl yra viena iš favoričių.

Jei laimės, duetas planuoja parduoti savo „Eurovizijos“ trofėjų ir gautas lėšas skirti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reikmėms kaip ir 2022 metais laimėjusi grupė, kuri per „Facebook“ aukcioną surinko 900 tūkst. JAV dolerių (apie 840 tūkst. eurų).

„Mes jį parduosime tautai“, – sakė atlikėjos.

Jos jau pradėjo rinkti lėšas pradinės mokyklos, kurią Dnipropetrovsko srityje, Rytų Ukrainoje, sugriovė Rusijos raketa, atstatymui.

Pernai „Eurovizija“ dėl karo negalėjo vykti Ukrainoje. Todėl buvo nuspręsta ją surengti Jungtinėje Karalystėje, kurios atstovas 2022-aisiais užėmė antrąją vietą.

EBU neleido Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui kreiptis į „Eurovizijos“ dainų konkurso žiūrovus per renginio finalą, motyvuodama „nenoru politizuoti konkursą“.

Šiemet organizatoriai paprašė E. Golan pakeisti savo dainos žodžius ir pavadinimą, nusprendus, kad originalioje versijoje yra užuominų į spalio 7-osios „Hamas“ išpuolį prieš Izraelį.

Tačiau Jerry Heil ir alyona alyona sakė, kad politikos išvengti neįmanoma.

„Politika yra visur“, – teigė jos.

„Kultūra yra politikos dalis, todėl kiekviena daina yra politinė“, – sakė 32 metų alyona alyona, kuri Ukrainoje yra didžiausia repo žvaigždė.

„Esame čia tam, kad kalbėtume“, – jai antrino 28-erių J. Heil.

„Jūs galite egzistuoti kartu, ir niekas niekam nekliūva, tai realybė, kurioje norime gyventi“, – sakė ji.

„Tikrai tikime, kad galime ją sukurti“, – tęsė atlikėja.

„Tik muzika gali sujungti susiskaldžiusius žmones“, – pareiškė ji.

„Tik muzika gali gydyti“, – pridūrė ji.