Neeilinė charizma, aštrus analitinis mąstymas, rūpestis kelionės draugais ir noras jiems padėti, ištvermė ir atkaklumas, meilė kalnams ir gyvenimui. Taip bendražygiai, bičiuliai apibūdina per mirtiną išpuolį Pakistane žuvusį Ernestą Markšaitį.
Buvo kompanijos siela
„Pastaruosius ketverius metus su Ernestu teko praleisti labai daug laiko: turėjome bendrą pomėgį – kalnus – ir kartu dirbome. Teko ištisus mėnesius praleisti po tuo pačiu stogu. Jis buvo apdovanotas neeiline charizma, begaliniu noru pažinti save „per kalnus“, - portalui pasakojo alpinistas, geras E. Markšaičio draugas Julius Survila.
Pasak jo, E. Markšaitis pasižymėjo aštriu analitiniu mąstymu, greitai rasdavo sprendimus iš keblių situacijų tiek kalnuose, tiek paprastą darbo dieną.
„Kalnuose jis pasižymėjo dideliu noru padėti kelionės draugams, buvo rūpestingas ir puikus pavyzdys. Savo idėjomis, ateities įkopimų planais jis labai aukštai iškėlė kartelę visos Lietuvos, Baltijos šalių alpinizmo visuomenei, - sakė J. Survila ir pridūrė: „Ernestas gyveno tokį gyvenimą, kokio norėjo pats.“
Pirmas dalykas, ateinantis į galvą, kaip sakė kitas E. Markšaičio bičiulis, taip pat alpinistas Paulius Jakutavičius, - tai charizma.
„Ją Ernestas turėjo – sugebėdavo patraukti žmones, susidraugauti. Todėl ir jo draugų yra įvairiausiose pasaulio šalyse. Kompanijos siela ir dūšia, istorijų turėdavo kone kiekvienai progai ir niekada jų nepritrūkdavo. Užkrėsdavo gera nuotaika, o tai kalnuose yra labai svarbu“, - prisiminimais apie bičiulį dalijosi P. Jakutavičius.
Į kalnus pasinėrė visa galva
Jo pasakojimu, E. Markšaitį kalnai, kaip pats kartą yra viešai teigęs, patraukė dar vaikystėje, buvo sužavėtas mamos pasakojimų. Rimtai į alpinizmą jis pasuko 2007-aisiais, tačiau, P.Jakutavičiaus teigimu, darė tai labai intensyviai.
„Galima sakyti, pasinėrė visa galva į kalnus. Todėl tobulėjo sparčiai. Pasižymėjo atkaklumu ir ištverme. Būtent dėl to, taip pat savo psichologinio tvirtumo, ištrūkdavo iš išties grėsmingų situacijų“, - vertino alpinistas.
P.Jakutavičiaus nuomone, dažnai kalnuose nebuvę, kopti nebandę žmonės alpinistus kaltina gyvenimo nevertinimu.
„Ernestas gyvenimą mylėjo ir stengėsi gyventi. Tai galbūt skamba kaip paradoksas, bet žmonėms, pamilusiems kalnus, gyvenime ima ko nors trūkti, jis tampa prėskas, jeigu nebegali į juos kopti, eiti. Drįstu pasakyti, kad Ernestui kalnai teikė daug gyvenimo džiaugsmo“, - pasakojo pašnekovas.
Jungtinio alpinistų klubo treneris Artūras Bazys neslėpė sunkiai išgyvenantis E. Markšaičio žūtį. Ne vieną viršūnę drauge įveikę bičiuliai pastaruoju metu ypač dažnai kartu kopdavo į kalnus.
„Alpinizmo bendruomenė neteko vieno iš stipriausių alpinistų, kuriems suskaičiuoti pakaktų pirštų. Kalbu apie alpinizmą tikrąja to žodžio prasme, o ne apie keliones į kalnus“, - teigė A. Bazys.
Pasak alpinisto, E.Markšaitis buvo vienas stipriausių aukštuminiame ir techniniame alpinizme.
„Alpinizmą pasirinkę žmonės žino, ko nori, kur eina, ir būna įvertinę padarinius. Alpinistui žūti kalnuose - iš dalies garbinga mirtis, nes tai jo pasirinkimas, tačiau Ernesto mirtis yra košmaras ir beprasmybė“, - draugo netektį apibūdino A. Bazys.
Kreipėsi dėl palaikų pargabenimo
Antradienį Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) nota kreipėsi į Pakistano užsienio reikalų ministeriją dėl pagalbos pargabenti per teroristinį išpuolį nužudyto alpinisto E. Markšaičio palaikus, kaip pranešė URM.
Šiuo metu tvarkomi palaikams į Lietuvą pargabenti reikalingi dokumentai.
Lietuvos alpinizmo asociacija (LAA), palaikanti ryšį su Pakistane esančiu tragiškai pasibaigusios tarptautinės Nanga Parbato ekspedicijos dalyviu, LAA prezidentu Sauliumi Damulevičiumi, kiek anksčiau antradienį teigė gavusi pranešimą, kad S. Damulevičius susitiko su į Islamabadą atvykusiu Lietuvos ambasadoriumi Turkijoje Kęstučiu Kudzmanu.
Pakistanui įteiktoje notoje prašoma užtikrinti S. Damulevičiaus saugumą, pasirūpinti, kad būtų grąžinti kalnuose likę jo dokumentai, asmeniniai daiktai ir padėti saugiai grįžti į Lietuvą. URM pranešė, kad nuolat palaiko ryšį su žuvusiojo artimaisiais, teikia informaciją ir pagalbą.
Apie nelaimę pranešė pakistanietis
Portalas primena, kad naktį į sekmadienį Nanga Parbato bazinėje stovykloje, Gilgito-Baltistano Diamero rajone, ginkluoti asmenys iš viso nušovė dešimt užsieniečių alpinistų. Tarp jų buvo ir lietuvis E.Markšaitis.
Kaip LAA teigė S. Damulevičius, birželio 22 d. iš visos ekspedicijos bazinėje stovykloje buvo likęs tik E. Markšaitis, kiti dalyviai tuo metu buvo stovyklose, esančiose aukščiau ant kalno.
Apie bazinėje stovykloje įvykusią tragediją jie sužinojo birželio 23 d. rytą iš pakistaniečio alpinisto, kuris su jais buvo apsistojęs antroje maršruto stovykloje, įkurtoje apie 6100 m aukštyje. Pakistaniečiui šią informaciją radijo ryšiu pranešė jų ekspedicijos virėjas, kuriam pavyko pabėgti iš bazinės stovyklos.
Alpinisto teigimu, nusileidimas iš antrosios stovyklos užtruko, nes alpinistai pakeliui surinko visą įrangą ir stovyklų daiktus. Birželio 24 d. rytą alpinistai buvo evakuoti sraigtasparniais į Gilgit miestelį, iš kurio apie 14 val. vietos laiku nuskraidinti lėktuvu į Islamabadą.
Naujausi komentarai