Buvę aukšti prokurorai, o dabar advokatai Darius Raulušaitis bei Giedrius Danėlius, turintys klientų ir „čekiukų“ bylose, sako nebesuprantantys, pagal ką prokurorai nusprendžia, ką teisti, o ko ne.
„Kai kalbama apie žalas, siekiančias 1–1,5 tūkst. eurų per tris metus, akivaizdu, kad nebūtų galima kalbėti apie pavojingumą tokio lygio, kuris viršytų net to paties ikiteisminio tyrimo kaštus, ištiriant šias veikas“, – teigė „Noor“ partneris Giedrius Danėlius.
Prokurorai sako, jog „čekiukų“ bylose esmė ne piniguose, o, kad politikai drįso taip masiškai ir įžūliai sukčiauti.
„Tai yra asmenys, kurie turi saugoti valstybės biudžetą, dirbti valstybės naudai, sąmoningai klastoja dokumentus, jas pateikia į apskaitą ir pasisavina lėšas“, – akcentavo generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
J. Kalinsko / ELTOS nuotr.
Anot prokuratūros, baudžiamosios bylos keliamos, kai politikai akivaizdžiai klastojo – svetimus čekius pateikė kaip savus.
„Neįsivaizdavau, kad taip gali būti. Tos sumos nedidelės. Man tai primena marodieriavimą“, – sakė A. Urbelis.
Jei nustatoma, kad pinigai naudoti nepagrįstai, bet neįžvelgiama sąmoningo klastojimo, reikalaujama tik grąžinti pinigus – inicijuojami civiliniai ieškiniai.
Civilinį ieškinį prokurorai iškėlė naujam Seimo nariui, socialdemokratui Ramūnui Vyžintui. Reikalauja grąžinti 3,5 tūkst. eurų, nes nustatyta, kad R. Vyžintas tarnybinį automobilį naudojo asmeniniais tikslais.
J. Kalinsko / ELTOS nuotr.
„Vieniems užtenka pasiginčyti civilinio proceso tvarka, grąžinti ar negražinti tuos pinigus. Kiti turi baudžiamosiose bylose gintis dėl trijų nusikaltimų, iš kurių vienas yra sunkus“, – piktinosi „Sorainen“ advokatas D. Raulušaitis.
Unikali situacija buvo Kaune, kai savivaldybėje išvis nebuvo reikalavimo tarybos nariams pagrįsti išlaidas. Kaune negirdėti ir bylų.
„Kai nėra reglamento, tai nėra ir ko pažeisti. Kaip rodo ikiteisminio tyrimo praktika, tai nesant ko pažeisti, nėra ir ikiteisminių tyrimų“, – aiškino G. Danėlius.
Buvusios konservatorių ministrės Jurgitos Šiugždinienės situaciją „čekiukus“ iškėlęs Andrius Tapinas vadino akivaizdžia afera.
J. Šiugždinienė savo ranka įrašė sumas. Net per karantiną, kai darbas buvo nuotoliu, o susitikti draudžiama, J. Šiugždinienė nurodė transportui išleidžianti lygias sumas – po 1,1 tūkst. eurų per mėnesį.
„Bet kokiam sveiko proto turinčiam politikui, tu supranti, kad tai – afera“, – akcentavo A. Tapinas.
Kitas buvęs ministras, liberalas Simonas Kairys Kauno taryboje išleido 35 tūkst. eurų. Negražino nieko, o teisėsauga pretenzijų neturi.
Ž. Gedvilos / ELTOS nuotr.
Anot prokurorų, kol kas ne viena savivaldybė gina politikus, tačiau tyrimai, žadama, vis tiek atkeliaus.
„Dalis savivaldybių kontroliuojančių įstaigų mums pateikė informaciją, kad nemato jokių pažeidimų. Atitinkamai mes turėsime rasti instrumentus“, – kalbėjo A. Urbelis.
Advokatai sako, jog kitose bylose, ne „čekiukų“, prokurorai atsisako kaltinimų, jei įtariamieji atlygina žalą.
„Nutraukia ikiteisminius tyrimus dėl sukčiavimo, pasisavinimo, iššvaistymo, cituodami ypatingai gausią Aukščiausiojo teismo praktiką sakydami, kad štai susiklostė civiliniai santykiai“, – teigė „Noor“ partneris.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prokurorai kartoja, jog ne visos „čekiukų“ istorijos vienodos. Ne visada pakanka tik grąžinti pinigus.
„Jeigu žmogus pavogė dviratį, juo naudojosi, nusibodo, tada atiduoda nukentėjusiam ir atgailauja. Tai padarė nusikaltimą ar nepadarė? Padarė“, – pabrėžė Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.
Kol kas teisėsaugos tyrimai palietė pusę savivaldybių iš 60.
(be temos)