Agentūros "Investuok Lietuvoje" vadovės Mildos Dargužaitės kantrybė trūko – ji atsistatydino iš pareigų dėl nuolatinio trukdymo dirbti. Premjeras tvirtina, kad spaudimo jai nebuvo, o jo partijos kolegos vėl planuoja prijungti įstaigą prie "Verslios Lietuvos".
Pasidžiaugė darbais
Daugiau nei dvejus metus investicijas skatinančiai agentūrai "Investuok Lietuvoje" vadovavusi M.Dargužaitė apie savo sprendimą trauktis pranešė vakar – ryte ji įteikė atsistatydinimo pareiškimą ūkio ministrui Evaldui Gustui.
"Su pasididžiavimu palieku šią organizaciją labai stipriai profesionaliai komandai <...>, išeinu rami ir jausdamasi, kad įgyvendinau svarbiausius sumanymus. Kad ir ką daryčiau toliau, tikrai žinau, kad kovosiu už skaidrumą ir pažangą Lietuvoje", – savo "Facebook" paskyroje pranešė M.Dargužaitė.
Vakar su žiniasklaida ji nebendravo, tačiau išplatino laišką, kuriame plačiau paaiškino atsistatydinimo aplinkybes.
Kalta ne tik B. Vėsaitė
Laiške ji prabilo apie dar Birutės Vėsaitės, kai ši buvo ūkio ministrė, pradėtą vykdyti spaudimą. Dėl jos nuolatinės kritikos iš pareigų 2013 m. gegužę pasitraukė ir "Verslios Lietuvos" vadovas Paulius Lukauskas. B.Vėsaitė kaltino P.Lukauską dirbant pašalinius darbus, t. y. užsienyje konsultuojant verslininkus, bei neskaidriai naudojant ES paramą. Anot M.Dargužaitės, vadovaujant B.Vėsaitei prasidėję biurokratiniai trukdžiai dirbti tęsėsi ir ūkio ministro pareigas perėmus E.Gustui.
"Nepavykus buvusiai ūkio ministrei B.Vėsaitei tyliai ir be jokio pagrindo "Investuok Lietuvoje" vadovo vietą užleisti kitam (savam?) žmogui, pradėjo smarkiai augti įvairiausių auditų bei Ūkio ministerijos reikalaujamų atsiskaitymų skaičius. Atrodo, kad ataskaitų skaičius, kurį pradėjome matuoti dėžėmis ir gigabaitais, proporcingai auga su gerėjančiais "Investuok Lietuvoje" rezultatais ir veiklos efektyvumu.
Be to, "Investuok Lietuvoje" komanda daugybę kartų naujosios valdžios atstovams atsiskaitinėjo ir gyvai – daug kartų visiems pristatinėjome "Investuok Lietuvoje" veiklos strategiją, pagrįstą nuodugnia užsienio investicijų tendencijų analize ir Lietuvos konkurencingumo pasauliniame kontekste vertinimu. Deja, mūsų ekspertų argumentai buvo ir yra ignoruojami, o į mūsų rekomendacijas bei nuomonę atsakoma: "Ne jums spręsti"," – laiške rašė M.Dargužaitė.
Ji taip pat tvirtino, kad išsakydama kritišką nuomonę dėl kai kurių vyriausybės veiksmų nuolat buvo kaltinama politikavimu, o darbas tapo panašus į "kovą su vėjo malūnais".
"Per daug jėgų tenka išeikvoti beprasmėms ataskaitoms rašyti, ugniai po neprofesionalių valdančiųjų poelgių ar pasisakymų gesinti ir, aišku, savo įstaigai bei savo darbui nuolat ginti <...>. Nuo pat pradžių neperpratau ir toliau atsisakau vykdyti neargumentuotus ir jokia analize nepagrįstus nurodymus, nuleidžiamus iš viršaus. Dabartiniai valdantieji nėra atviri suprasti ir tuo labiau priimti naujovių ar pokyčių", – rašė ji.
Kalbėtis nesisekė
Atsistatydinusios įstaigos vadovė teigė, kad nuolat stengėsi užmegzti dialogą su Vyriausybe, Seimo Ekonomikos komitetu, buvusiais bei esamu ūkio ministrais, Trišale taryba ir daugybe kitų valdžios atstovų, bet bandymai buvo bergždi. Vietoj kontaktų sulaukta diskusijų, kad jos vadovaujamą agentūrą reikia restruktūrizuoti, prijungti prie "Verslios Lietuvos". Esą būtent dėl to ji ir pasirinko kitą kelią – kalbėti viešai, ir dėl to susilaukė dar didesnio spaudimo. Tad, deja, tęsti darbus dėl nuolatinio poreikio atsikirsti tapo nebeįmanoma.
"Kad ir kaip stengiausi pati premjerui pristatyti "Investuok Lietuvoje" veiklą ir bendradarbiavimo reikalingumą, pirmą kartą jį sutikau tik tada, kai jau buvau gavusi ūkio ministrės niekuo nemotyvuotą pasiūlymą palikti "Investuok Lietuvoje" vadovo pareigas. Tačiau premjeras visada surasdavo laiko susitikti su įvairiausiais kitais ekspertais investicijų klausimais – juk visi geriau supranta situaciją nei "Investuok Lietuvoje" vadovė", – stebėjosi ji.
A. Butkevičius prašė pasilikti?
Atsistatydinančiai užsienio investicijas skatinančios agentūros "Investuok Lietuvoje" vadovei M.Dargužaitei niekas nedarė jokio politinio spaudimo, kaip pareiškė premjeras.
"Jai jokio spaudimo niekas nedarė. Jei buvo daromas spaudimas, tai girdėjau iš jos institucijos ir iš jos pačios. Susitikus su ja ne kartą buvo pabrėžta, kad jos pareigos reikalingos, pritraukiant užsienio investicijas į Lietuvą. Buvo garantuota, kad čia politikos niekas nesiruošia daryti", – vakar Vyriausybėje žurnalistams sakė Algirdas Butkevičius.
Tačiau jis nesiryžo vertinti M.Dargužaitės darbo ir pareiškė, kad tai turėtų daryti ūkio ministras.
B.Bradauskas: įstaigos neliks
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas Bronius Bradauskas dienraščiui sakė, kad kalti ne ministrai, o M.Dargužaitės aikštingumas.
"Jei ji būtų gerai dirbusi, jai nereikėtų ir atsistatydinti: viena ministrė neįtiko, antras neįtinka. Tai gal kaltų reikėtų ieškoti savyje. O jei parengiami geri projektai, nemanau, jog ministrai yra tokie kvaili, kad neįvertintų jos triūso. Aš buvau su ja susitikęs viename posėdyje, ten yra kiti dalykai. Ji – aikštinga mergaitė ar moteris, nežinau. Gal reikia paieškoti jos charakterio bruožuose nesutarimo priežasčių", – įžeidžiamai kalbėjo B.Bradauskas.
Jis taip pat pripažino, kad jau artimiausiu metu siūlys grįžti prie dar B.Vėsaitės iškelto klausimo – agentūrų "Investuok Lietuvoje" ir "Versli Lietuva" sujungimo.
"Aš tikrai manau, kad reikėtų tas įstaigas sujungti. Prigalvoti galima ką nori, bet iš esmės jos dirba tą patį darbą. O tos įstaigos atskirtos ir buvo, matyt, vien dėl to, kad kam nors reikėjo darbo. Būtinai, kai tik prasidės sesija, aptarsiu tai ir su ministru, ir Seime", – sakė jis.
Prognozė – ekonomikos žlugimas
Buvęs Andriaus Kubiliaus vyriausybės ūkio ministras Dainius Kreivys prognozavo apokaliptinį scenarijų – esą, toliau vykdant tokią neįtikusių profesionalų medžioklę, Lietuvos ekonomikos vėl laukia recesija.
"Nuosekliai, iš lėto demontuojama "Investuok Lietuvoje". Kadangi buvo pasimokyta su "Verslia Lietuva", dabar viskas daroma gudriau – per biurokratinius suvaržymus, per kitas procedūras. Taigi, žmonės išeina. Ne pirmas pavyzdys – visas Valstybės turto fondo Valstybinių įmonių valdymo departamentas išėjo, geriausi žmonės. Taigi, jei tai tęsis, turėsime 2008 m. situaciją, kai šalies ekonomika ėmė ir sugriuvo. <...> Aš manau, kad tai – didžiulis nuostolis mūsų valstybei", – pareiškė buvęs ūkio ministras.
Turtinga M.Dargužaitės patirtis
M.Dargužaitė įstaigai vadovavo nuo 2012 m. sausio, kai pakeitė iš pareigų atleistą Mantą Nocių. Šis neseniai grįžo į "Verslios Lietuvos" vadovo postą.
M.Dargužaitė 2011-ųjų birželį tapo buvusio ūkio ministro Rimanto Žyliaus patarėja – ji kuravo valstybės valdomų įmonių efektyvumo didinimo, rizikos kapitalo ir finansų inžinerijos sritis, taip pat patarė ekonomikos ir finansų klausimais. Iki tol ji dirbo viceprezidente JAV investicijų banke "Goldman Sachs".
Naujausi komentarai