„Iš karto pasakiau, kad tas dalykas negali būti kaip nors įslaptintas, nes tai tiesiog neatitiktų įstatymų“, – žurnalistams ketvirtadienį Krašto apsaugos ministerijoje sakė jos vadovas.
„Įsivaizduokite, atsirastų ta informacija apie mūsų ketinimus užsienio žiniasklaidoje. Tada visi atsisuktų, pasižiūrėtų – tai kodėl jūs nuslėpėte?“ – teigė jis.
Taip A. Anušauskas kalbėjo sulaukęs prezidento Gitano Nausėdos kritikos dėl paviešintos informacijos. Anot jo, VGT buvo sutarta laikytis nuostatos, jog „dalykai, kurie yra riboto naudojimo, ir turėtų būti riboto naudojimo“.
Vis dėlto vėliau Prezidentūra BNS nurodė, kad šalies vadovas „pateikė politinį vertinimą“.
„Teisiškai įvertinti viešumoje paskleistą informaciją pirmiausia turi pats jos savininkas – KAM“, – rašoma komentare.
A. Anušauskas tvirtina neviešinęs informacijos turinčios slaptumo grifą.
Jis taip pat tvirtino manantis, jog turi šalies vadovo pasitikėjimą, nors teigė nenorintis to komentuoti už G. Nausėdą.
„Aš apskritai nekomentuoju tokių dalykų. Nepasitikėjimas visada yra išreiškiamas kokiu nors veiksmu. Šiuo atveju aš neturiu daryti už kitus kokių nors vertinimų“, – sakė A. Anušauskas.
„Aš manau, kad tas pasitikėjimas yra, nes mes šiuo metu vis dėlto kartu – ir Prezidentūra, ir Vyriausybė, ir ministerija – darome didelius darbus krašto gynybos stiprinimui“, – pridūrė jis.
Apie Lietuvos planuojamus įsigyti „Leopard“ tankus ministrams žurnalistams pranešė pirmadienį po VGT posėdžio. Jis tuomet teigė, kad toks buvo karinis patarimas ir plačiau planų nekomentavo.
Vėliau jis sulaukė parlamentaro Raimundo Lopatos kritikos ir klausimų apie gamintojų atrankos kriterijus, karinį patarimą.
Į juos atsakydamas savo „Facebook“ paskyroje, A. Anušauskas teigė, kad rinkdamasi tankus Lietuva vertino „Leopard“, amerikietiškų „Abrams“ ir korėjietiškų „Black Panther“ gamintojų pasiūlymus, taip pat pateikė daugiau detalių apie planuojamą įsigijimą.
L. Kasčiūnas: A. Anušausko informacija apie tankų pirkimą nestiprina derybinių pozicijų
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, jog krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko paskelbta informacija, susijusi su vokiškų tankų pirkimu Lietuvos kariuomenei, nestiprina šalies derybinės pozicijos.
Jis tvirtino, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) pirmadienį nepriėmė jokių sprendimų, kurie tankai būtų perkami, tik sutarė pasirašyti su Vokietijos gamintojais ketinimų protokolą siekiant „gauti daugiau informacijos“ ir toliau analizuoti pasiūlymus „ieškant geriausių alternatyvų“.
Nėra niekam pasakyta „taip“ ir niekam nėra pasakyta „ne“.
„Nėra niekam pasakyta „taip“ ir niekam nėra pasakyta „ne“. Be jokios abejonės, kai galvojome apie didžiulį Lietuvos masteliais kontraktą, tai galvoti reikia ne tik apie tankų įsigijimą, susijusios technikos įsigijimą, bet ir apie tai, jog Lietuva per šitą kontraktą gali gauti savo vietą kažkur tiekimo grandinėje, gamybos grandinėje, remonto bazėse“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė L. Kasčiūnas.
„Tai irgi yra paketas, paketas derybinis. Todėl, be jokios abejonės, tą reikia turėti galvoje komunikuojant. Jeigu susidaro įspūdis, kad tu jau pasirinkai, tavo derybinės pozicijos nesitepėja. Todėl šiame kontekste norėčiau palinkėti, kad mes būtumėme atsargesni, valstybiškesni“, – akcentavo jis.
A. Anušauskas pirmadienį po VGT posėdžio žurnalistams pranešė, kad Lietuva šią savaitę planuoja pasirašyti ketinimų protokolą dėl vokiškų „Leopard“ tankų įsigijimo. Jis tuomet teigė, kad toks buvo karinis patarimas ir plačiau planų nekomentavo.
Anot L. Kasčiūno, taryba sprendimo, kokie tankai bus perkami, nepriėmė.
Detalesne informacija apie tankų pirkimą A. Anušauskas pasidalino po parlamentaro Raimundo Lopatos kritikos, jog pasirinkimo procesas vyko nepakankamai skaidriai.
Į juos atsakydamas savo „Facebook“ paskyroje, A. Anušauskas teigė, kad rinkdamasi tankus Lietuva vertino „Leopard“, amerikietiškų „Abrams“ ir korėjietiškų „Black Panther“ gamintojų pasiūlymus, taip pat pateikė daugiau detalių apie planuojamą įsigijimą.
Šį ministro žingsnį trečiadienį kritikavo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda, jis tvirtino, jog informacija, kuri yra „riboto naudojimo, ir turėtų būti riboto naudojimo, o ne išėjus tuoj pat skelbti feisbuke“.
A. Anušauskas ketvirtadienį žiniasklaidai tvirtino neviešinęs informacijos turinčios slaptumo grifą, taip pat sakė informavęs VGT, jog viešai praneš apie planus su Vokietijos gamintojais pasirašyti ketinimų protokolą.
Tankus Lietuva perka ketindama šalies kariuomenėje kurti diviziją. Tam, Krašto apsaugos ministerijos skaičiavimu, iki 2030-ųjų kasmet gali vidutiniškai prireikti 200 mln. eurų.
Naujausi komentarai