Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Valerijus Žovtenka optimistiškai vertina Kijeve vykstančias derybas tarp prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir opozicijos atstovų, penktadienį po susitikimo su ambasadoriumi Seime sakė Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Benediktas Juodka.
"Anot ambasadoriaus, jis yra optimistas, kad gal artimiausiu metu bus rasti kokie nors kompromisai, ir Kijevas grįš į normalų gyvenimą kaip sostinė. Taip mano ambasadorius", - BNS sakė B.Juodka.
Ambasadorius informavo, kad Kijeve kviečiamas neeilinis parlamento posėdis. Manoma, kad Aukščiausioji Rada peržiūrės savo anksčiau priimtus teisės aktus, kurie, Lietuvos ir visos ES vertinimu, pažeidžia žmonių teises į susirinkimo, žodžio laisves.
Seimo komiteto vadovo teigimu, diplomatas taip pat sakė, kad Ukraina nemažai tikisi iš Europos Sąjungos (ES) pareigūnų tarpininkavimo. Penktadienį Kijeve laukiama Europos Komisijos nario, plėtros komisaro Stefano Fuel'ės (Štefano Fiulės), pirmadienį ten planuoja vykti ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ešton).
"Anot ambasadoriaus, jų vizitas kaip tam tikras tarpininkavimo tiltas tarp opozicijos ir prezidento turėtų prisidėti prie situacijos sušvelninimo. Ukrainoje teigiamai žiūrima į įtakingų ES pareigūnų įsikišimą", - tvirtino B.Juodka.
Jis sakė, kad Lietuvos parlamentarų siųsti į Ukrainą kol kas neketinama. Tačiau Ukrainos atstovas prašė, kad Lietuva ir toliau liktų Ukrainos strateginiu partneriu bei draugu.
"Lietuvą jie vadina Ukrainos strateginiu partneriu ir draugu, ir jis tiesiog prašo ir toliau Ukrainos nepalikti, kontaktuoti, bendrauti", - teigė komiteto vadovas.
B.Juodka teigė taip pat išgirdęs, kad Ukraina neatsisako eurointegracinės krypties, ji nustatyta specialiu Aukščiausiosios Rados priimtu įstatymu.
"Jeigu tikėtume ambasadoriaus žodžiais, turėtų susikratyti tos aistros, nepaisant Rytų partnerystės susitikimo rezultatų. Nors nepavyko taip, kaip visi tikėjosi, bet jų kryptis išlieka. Vis dėlto yra perspektyva, kad ES nepraras 46 mln. gyventojų turinčios valstybės", - sakė B.Juodka.
Ketvirtadienį Lietuvos Seimas pareiškimu griežtai pasmerkė smurto naudojimą Ukrainoje ir pabrėžė, kad provokaciniai veiksmai negali būti pretekstu naudoti jėgą prieš taikius protestuotojus. Dokumente ES siūloma svarstyti sankcijas Ukrainos valdžiai.
Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui pernai lapkritį per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje atsisakius pasirašyti Ukrainos ir ES asociacijos sutartį, į gatves išėjo tūkstančiai ukrainiečių. Pastarosiomis dienomis jų protestas Kijeve peraugo į susirėmimus su vietos milicija. Skaičiuojama, kad nuo sausio 19 dienos į medikus pagalbos kreipėsi per 150 protestuotojų, žuvo penkis asmenys.
Naujausi komentarai