Ieškinio iniciatoriai įsitikinę, kad šis sprendimas priimtas be esamos situacijos analizės ir mokslinio pagrindimo, neturint įstatyminių įgaliojimų.
Kreipimosi iniciatorius, Seimo narys Aidas Gedvilas teigia, kad kyla labai daug abejonių tiek dėl sprendimo teisėtumo, tiek dėl jo poveikio vaikų psichinei, emocinei ir fizinei sveikatai.
„Vaikų psichiatrijos specialistai teigia, kad privalomas kaukių dėvėjimas vaikams sukelia didžiulę grėsmę jų psichiniam ir emociniam vystymuisi. Tai užkerta kelią esminiams augančio vaiko psichosomatiniams ir socialinio bendravimo poreikiams. Tai patvirtina ir įvairių mokslininkų atlikti tyrimai. Taip pat, priimant sprendimus dėl kaukių dėvėjimo, galėjo būti pažeista ne tik šalies Konstitucija, bet ir jau galiojantys teisės aktai, tokie kaip Viešojo administravimo įstatymas, Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas, Civilinės saugos įstatymas ir pan.“, – sako A. Gedvilas.
Vaikų psichiatrijos specialistai teigia, kad privalomas kaukių dėvėjimas vaikams sukelia didžiulę grėsmę jų psichiniam ir emociniam vystymuisi.
„Esame įsitikinę, kad valstybės operacijų vadovas viršijo savo įgaliojimus, pažeidžiant įstatymo viršenybės, teisėtumo, konstitucinius teisinės valstybės bei atsakingo valdymo principus, priimdamas sprendimą dėl privalomo kaukių dėvėjimo mokyklose ir viliamės, kad teismas mūsų kreipimąsi išnagrinės skubos tvarka“, – sako A. Gedvilas.
Pasak Seimo narės Ligitos Girskienės, niekas negali atsakyti į klausimą, ar privalomas medicininių kaukių dėvėjimas pradinių klasių moksleiviams ir ikimokyklinukams yra veiksmingas ir būtinas, siekiant stabdyti viruso plitimą. Anot parlamentarės, vaikams prasideda alergijos, galvos skausmai ir pan. po dienos, praleistos su medicinine kauke. Be to, tėvai nesutinka savo lėšomis pirkti medicininių kaukių, nes turint kelis vaikus susidaro ženklios išlaidos. Taip pat, Seimo narės pastebėjimais, niekas nekontroliuoja, kad tos prikvėpuotos kaukės būtų periodiškai keičiamos pamokų metu.
Pasak kreipimosi į teismą iniciatorių, atsižvelgiant į tai, kad sprendimas kelia riziką vaikų fizinei ir psichinei būklei, jis turėtų būti kuo greičiau svarstomas, nes vaikai turi būti saugomi nuo bet kokio nepagrįsto išorinio valstybės institucijų, jų pareigūnų ir tarnautojų kėsinimosi į jų fizinę, psichinę ir dvasinę būseną.
J. Šiugždinienė: ekspertai tikrai mato, ar reikia tokių priemonių
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė atsakė darbiečiams, antradienį besikreipusiems į teismą dėl privalomo kaukių dėvėjimo ugdymo įstaigose. Ministrės teigimu, sprendimas įpareigoti mokinius dėvėti apsaugines veido kaukes yra įvertintas ekspertų, todėl baimintis dėl to nevertėtų.
„Visos priemonės, kurios padeda mokinius išlaikyti mokykloje, ne nuotolyje, yra svarbios. Manau, kad ekspertai, Sveikatos apsaugos ministerija, kuri dirba toje srityje, jie tikrai analizuoja situaciją ir tikrai mato, ar reikia, ar nereikia tokių priemonių“, – antradienį per Vyriausybės pusvalandį kalbėjo J. Šiugždinienė.
Tikrai labai daug kur kaukės yra taikomos ir Lietuva neišskirtinė, nes nori, kad vaikai, ir ne tik vaikai, mokytųsi gyvai.
Anot ministrės, Lietuva nėra vienintelė šalis, įpareigojanti mokyklose vaikus dėvėti veido kaukes.
„Tikrai labai daug kur kaukės yra taikomos ir Lietuva neišskirtinė, nes nori, kad vaikai, ir ne tik vaikai, mokytųsi gyvai ir visuomenė būtų kuo saugesnė”, – akcentavo ministrė, atsakydama į „darbiečio“ Aido Gedvilo klausimą.
Pastarasis per Vyriausybės pusvalandį ragino J. Šiugždinienę prisiimti atsakomybę dėl, jo teigimu, neteisėto sprendimo.
„Lietuvos vaikai – jūsų rankose ir jūs nė karto viešai tokio klausimo nekėlėte, todėl savotiškai užimate sąjungininkės poziciją. Noriu paklausti, jei teismas priimtų sprendimą, kad kaukių dėvėjimas mokyklose buvo neteisėtas, ar prisiimsite atsakomybę ir atsiprašysite viešai Lietuvos vaikų ir jų tėvų?, – J. Šiugždinienės klausė A. Gedvilas.
Naujausi komentarai