Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl TS-LKD lyderio – rimta kova: Kubiliaus ir Degutienės nuomonės radikaliai išsiskyrė

2025-01-09 13:32

Buvę ir esami konservatorių lyderiai partijos pirmininko rinkimuose palaikymą žada dviem kandidatams – Laurynui Kasčiūnui bei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei.

Irena Degutienė ir Andrius Kubilius
Irena Degutienė ir Andrius Kubilius / L. Balandžio / BNS nuotr.

Vis tik dalis jų kol kas atsisako įvardinti savo favoritą arba išvis to daryti neketina.

Naujasis konservatorių lyderis paaiškės vasarį. Rinkimuose balsuoti teisę turės tiek partijos nariai, tiek jai ir nepriklausantys rėmėjai.

Skirtingi, bet panašūs

Kampanija dėl naujojo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio prasidėjo sausį ir truks mėnesį.

Be minėtų kandidatų dėl šių pareigų varžosi dar trys konservatoriai – buvęs krašto apsaugos ministras, parlamentaras Arvydas Anušauskas, Seimo narys Žygimantas Pavilionis ir Jurbarko skyriaus pirmininkas Daivaras Rybakovas.

Nė vienas jų palaikymo iš partijos lyderių iki šiol nesulaukė.

Keliant kandidatus, parama šiems kandidatams taip pat pasiskirstė panašiai: daugiausia jos sulaukė L. Kasčiūnas, perpus mažiau R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, po jos rikiuojasi visi likusieji.

Tiek partiečių, tiek politologų vertinimu, L. Kasčiūnas turi daugiausia šansų tapti naujuoju partijos lyderiu.

Ir nors politikos stebėtojai buvusį krašto apsaugos ministrą įvardija kaip labiau dešiniojo partijos sparno atstovą, o buvusią švietimo ministrę – kaip labiau liberalią, jų abiejų pasisakymai žiniasklaidoje ir įvairios politikų apklausos rodo, kad jų abiejų požiūris daugeliu klausimų persidengia, įskaitant ekonomiką, socialinę apsaugą, gynybą.

Daugiausia skirtumų tarp politikų – žmogaus teisių klausimais.

Įvertino pagal tris kriterijus

Eurokomisaras, konservatoriams daugiau nei dešimtmetį vadovavęs Andrius Kubilius sako, kad partiečiams pasirinkti nebus lengva, o kandidatams teks didžiulė atsakomybė.

Politikas savo balsą žadą atiduoti už R. Morkūnaitę-Mikulėnienę. Jis tokį sprendimą priėmė įvertinęs „patikimumo, padorumo ir pastovumo“ kriterijus.

„Patikimumas – mano įsitikinimu tai yra viena iš svarbiausių asmeninių vertybių kolektyvinėje politinėje veikloje, ypač pretenduojant į partijos pirmininkus (...). Padorumas – tai asmeninė ištikimybė „auksinei taisyklei“: „Nesielk su kitu taip, kaip nenorėtum, kad su tavimi būtų elgiamasi“. Patikimumas yra neįmanomas be padorumo. (...). Pastovumas – yra dora konservatoriška savybė, labai tampriai susieta su patikimumo kvalifikacija“, – argumentus socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienį dėstė politikas.

„Pagal (šiuos – BNS) principus vertindamas visus kandidatus, kuriuos gerai pažįstu, galiu pasakyti savo aiškią nuomonę – aš balsuosiu už Radvilę. Už Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę“, – pažymėjo buvęs premjeras.

„Sugeba kalbėti su visais žmonėmis“

Kitą kandidatą – L. Kasčiūną – remianti buvusi Seimo pirmininkė, iš politikos pasitraukusi konservatorė Irena Degutienė BNS sakė, jog šis turėtų sutelkti bendrapartiečius, o dėl savo gebėjimo su visais rasti bendrą kalbą lems geresnį partijos pasirodymą regionuose.

„Kol kas niekas neprašė (palaikymo – BNS), bet, natūralu, kad turiu savo nuomonę (...). Visi kandidatai, kurie liko, yra stiprūs politikai, bet, manau, kad iš jų man labiausiai atrodo tinkamas šiam periodui ir partijai Laurynas Kasčiūnas“, – kalbėjo politikė.

„Partijai reikia susitelkimo, įvertinimo, kas buvo, ir kokiu keliu mes einam toliau. Kitas dalykas, žiūrint ir pažįstant Lauryną tikrai nebus revoliucinių sprendimų, bet kad Laurynas sugeba kalbėti su visais žmonėmis yra didelis pliusas“, – pridūrė buvusi parlamento vadovė.

Ji teigė besitikinti tikrų demokratinių partijos pirmininko rinkimų.

„Iki šiol nors teoriškai būdavo, kad renka partijos nariai, bet iš esmės būdavo visą laiką nuleidžiamas arba paveldimas postas partijos pirmininko. Taip buvo praktiškai visus kartus. Tas, kas nueina nuo arenos, įsivaizduoja, kas galėtų būti partijos lyderiu. Iš vienos pusės, kaip ir suprantama, bet iš kitos pusės susidaro nevisiškai skaidrus procesas“, – BNS komentavo I. Degutienė.

Aš visiškai nenoriu nei komentuoti, nei būti įtakingas, ką nors nukreipti kur nors. Kaip nori kas, taip tegul ir balsuoja.

Landsbergiai palaikymo nereiškia

Iš partijos lyderio pareigų po Seimo rinkimų pernai pasitraukęs Gabrielius Landsbergis nekomentuos artėjančių pirmininko rinkimų, BNS nurodė jo atstovė spaudai Paulina Levickytė.

Daugiausiai partijos skyrių palaikymo keliant kandidatus sulaukusi, tačiau nedalyvauti rinkimuose nusprendusi ekspremjerė, Seimo narė Ingrida Šimonytė BNS nurodė šia tema planuojanti paskelbti įrašą savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Tą ji žada padaryti dar šią savaitę.

„Kadangi man svarbiausia savo nuomonę išdėstyti partiečiams ir rėmėjams, nes tai jie rinks pirmininką, tai aš jiems pirmiausia ir planuoju pranešti“, – I. Šimonytės poziciją BNS perdavė jos atstovė Ieva Skarelytė.

Tuo metu TS-LKD garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis BNS nurodė nenorintis įvardinti, ką palaikys rinkimuose, tačiau pažymėjo, jog partijai reikia ryžtingo lyderio.

„Aš visiškai nenoriu nei komentuoti, nei būti įtakingas, ką nors nukreipti kur nors. Kaip nori kas, taip tegul ir balsuoja“, – sakė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas.

Konservatoriams yra vadovavę trys politikai. Nuo 1993-iųjų dešimtmetį lyderiu buvo V. Landsbergis, vėliau partijos vairą iki 2015 metų buvo perėmęs A. Kubilius, pastarąjį dešimtmetį politinei jėgai vadovavo G. Landsbergis. Šiuo metu laikinai partijos pirmininko pareigas eina R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Konservatorių pirmininkas renkamas ketverių metų kadencijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
...

Kubilius jau per senas
0
0
Aušrinė

Jeigu konservatoriai linki savo partijai susinaikinimo - tai išsirinks Mikulėnienę .
2
-2
Visi komentarai (2)