„Atvykau į Lenkiją, Osvencimą, išreikšti nuoširdžios pagarbos milijonams žydų, kurie neteko savo gyvybių per Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais“, – pranešime spaudai teigė G. Nausėda.
„Lenkiuosi ir daugiau nei dviejų šimtų tūkstančių mūsų tautos aukų atminimui. Tai viso pasaulio ir Lietuvos tragedija. Negalime prikelti nekaltų aukų, negalime sumažinti jų artimųjų patirto skausmo. Tegalime išlaikyti tų žmonių atminimą, ieškoti istorinės teisybės“, – teigė jis.
G. Nausėda taip pat teigė, kad nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos vykdyta šalių okupacija Antrojo pasaulinio karo metais sukėlė pražūtingų padarinių – suardė valstybes, visuomenines struktūras, supriešino bendruomenes, sužadino jų kerštą, neapykantą ir agresiją vienoms prieš kitas.
„Neleiskime tam pasikartoti ir atpažinkime kurstančias jėgas“, – sakė G. Nausėda.
Neleiskime tam pasikartoti ir atpažinkime kurstančias jėgas.
Į ceremoniją Lenkijoje G. Nausėda atvyko su žmona Diana, taip pat lietuvių delegacijoje buvo ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Šalies vadovas į Aušvicą nusprendė vykti praėjusią savaitę atsisakęs dalyvauti Tarptautinės Holokausto dienos proga organizuojamame forume Izraelyje.
Jeruzalėje vykusiame renginyje nedalyvavo ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda), nes jam, priešingai nei Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, nebuvo numatyta teisė pasakyti kalbą.
Aušvice vykusioje ceremonijoje skaudžiomis istorijomis dalijosi Holokaustą išgyvenusieji ir jų artimieji, „Atminimo kolonų“ fondo atstovas, Aušvico-Birkenau valstybinio muziejaus direktorius. Pasaulio lyderiai pagerbė aukų atminimą malda ir išreiškė pagarbą prie atminimo paminklo.
Nacistinės Vokietijos okupuotoje Lenkijos teritorijoje įkurtas Aušvicas buvo didžiausia koncentracijos ir naikinimo stovykla.
1940-1945 metais čia buvo nužudyta apie 1,5 mln. įvairių tautybių žmonių. Likę gyvi Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai buvo išlaisvinti 1945 metų sausio 27 dieną.
Ceremonijos išvakarėse, sekmadienį, šalies vadovo iniciatyva Plungės rajone esančiame Litvakų atminimo sode pasodinta iš metalo kaldinta obelis Darbėnų litvakams atminti.
Ant naujai pastatyto metalinio medžio lapų iškalti užrašai „Darbėnų žydų bendruomenė“ ir „Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda“.
Ant obuolio iškalta garsaus Darbėnuose gimusio ir augusio litvako Dovydo Volfsono pavardė. Jis buvo vienas iš Izraelio valstybės kūrėjų.
Prieš daugiau nei savaitė G. Nausėda lankėsi Plungėje, taip pat aplankė ir netoliese esantį Litvakų atminimo sodą.
Naujausi komentarai