„Jis galėtų būti vienas iš kandidatų, tačiau tai priklausys nuo daugybės dedamųjų, pirmiausia, nuo to, koks prezidentas bus išrinktas. Turbūt jūs įsivaizduojate, kokia bus Gabrieliaus Landsbergio situacija, jei bus išrinkta prezidente Ingrida Šimonytė“, – Švenčionyse žurnalistams sakė G. Nausėda, kalbėdamas apie savo konkurentę antrajame prezidento rinkimų ture.
Pasak dabartinio šalies vadovo, kol kas sunku kalbėti apie galimas kandidatūras, nes šis klausimas bus sprendžiamas jau po prezidento rinkimų.
„Šiandien galiu pasakyti tik tiek, kad kaip ir mano konkurentė, esu kandidatas į prezidentus, todėl negalėčiau kalbėti apie tą laikotarpį. (...) Visa tai ateities klausimas, šiandien apie pavardes nenorėčiau kalbėti“, – teigė jis.
Briuselio aktualijų leidinys „Politico“ mini vienintėlę konservatorių lyderio G. Landsbergio kandidatūrą tapti eurokomisaru iš Lietuvos.
Ketvirtadienį paskelbtoje galimų kandidatų į eurokomisarus apžvalgoje leidinys pažymi, kad dabartinis Lietuvos diplomatijos vadovas galėtų pretenduoti į portfelį, susijusį su užsienio politika.
„Ne laikraščiai, kokie jie įtakingi bebūtų, skiria komisarus, skiria valdžios institucijos, yra numatyta tam tikra procedūra. Taip, prezidentas atlieka toli gražu ne paskutinį vaidmenį nustatant ir skiriant komisarus Europos Komisijoje“, – kalbėjo prezidentas.
Kurį laiką G. Landsbergio kaip galimo eurokomisaro pavardė minėta ir Lietuvos politikos užkulisiuose, tačiau jis iki šiol nėra viešai komentavęs savo ketinimų ar galimybių dirbti komisijoje.
G. Landsbergio vadovaujama Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) priklauso Europos liaudies partijos (EPP) šeimai, kuri laikoma favorite gauti daugiausiai mandatų birželio 6 – 9 dienomis vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose ir nominuoti būsimąjį komisijos pirmininką.
Jis galėtų būti vienas iš kandidatų, tačiau tai priklausys nuo daugybės dedamųjų, pirmiausia, nuo to, koks prezidentas bus išrinktas.
Po vieną eurokomisarą deleguoja kiekviena ES šalis.
Dabartinėje Europos Komisijoje iš Lietuvos dirba Virginijus Sinkevičius, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę.
Lietuvoje kandidatui į komisiją turi pritarti Vyriausybė, Seimas ir prezidentas Gitanas Nausėda, dėl visų kandidatūrų galiausiai dar spręs Europos Parlamentas.
Favorite vadovauti naujos sudėties EK laikoma dabartinė jos pirmininkė Ursula von der Leyen (Ursula fon der Layen).
Lietuvoje Europos Parlamento rinkimai vyks birželio 9 dieną.
Premjerė nekomentuoja G. Landsbergio galimybių dirbti EK, ragina laukti rinkimų rezultatų
Premjerė I. Šimonytė ketvirtadienį atsisakė komentuoti ją delegavusių konservatorių lyderio G. Landsbergio galimybes užimti eurokomisaro pareigas ir ragina pirmiausia sulaukti birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų rezultatų.
Visgi ji teigia, kad nepaisant prielaidų, jog Europos Komisijos pirmininko kandidatūrai naujasis EP pritars tik rudenį, Lietuva EK narį turėtų nominuoti dirbant šiam Seimui ir Vyriausybei.
„Pirma sulaukime balsų iš didžiųjų apylinkių, kaip sakoma“, – žurnalistams sakė I. Šimonytė, paklausta, ar Vyriausybė siūlys į Europos Komisiją skirti G. Landsbergį.
„Europos Parlamento rinkimai yra birželio 9 dieną ir po Europos Parlamento rinkimų matysime, kokios politinės jėgos Europoje bendrai gavo pasitikėjimą, kas galės pretenduoti į Europos Komisijos pirmininko postą“, – sakė I. Šimonytė.
„Noriu pabrėžti, kad ne paskutinį vaidmenį sprendžiant dėl to, (...) kas yra kandidatai į eurokomisarus, (...) vaidina Europos Komisijos pirmininkas“, – pridūrė ji.
I. Šimonytė sakė, kad, priklausomai nuo naujojo Europos Komisijos pirmininko paskyrimo po Europos Parlamento rinkimų, eurokomisarų nominavimas turėtų vykti dar šioje Seimo ir Vyriausybės kadencijoje.
„Pagal mano žinomą kalendorių, nėra kalendoriaus, pagal kurį komisija būtų patvirtinta 2025 metų pradžioje. Ji vis tiek greičiausiai bus patvirtinta lapkričio mėnesį“, – teigė premjerė.
„Pagal tai, kaip aš išmanau naujų Vyriausybių galimo formavimo kalendorius, naujo Seimo susirinkimą į pirmą posėdį, taip toliau ir panašiai, matyt, neišvengiamai taip bus, kad šita Vyriausybė (nominuos – BNS)“, – kalbėjo ji.
Seimo pirmininkė: be EP rinkimų rezultatų G. Landsbergio kandidatūrą į EK svarstyti anksti
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad svarstyti G. Landsbergio kandidatūrą į Europos Komisiją (EK) yra ankstoka, nežinant Europos Parlamento (EP) rinkimų rezultatų.
„Manau, kad ankstyva šiek tiek. Natūralu, kad yra svarstoma, kokios galėtų būti kandidatūros, pasvarstymą esu girdėjusi ir Lietuvoje. Tačiau kol kas reikėtų sulaukti Europos Parlamento rinkimų rezultatų, nes jie ir nulems, kokios bus frakcijos, koks bus išsidėstymas Europos Parlamente, kokios frakcijos turės daugiausiai balsų, jėgos ir įtakos Komisijos formavime“, – sostinės Lukiškių aikštėje žurnalistams ketvirtadienį sakė parlamento vadovė.
Pasak jos, ar G. Landsbergis yra tinkamas kandidatas, priklausys nuo to, koks eurokomisaro portfelis teks Lietuvai.
„Šiek tiek per ankstyva kalbėti apie konkrečias kandidatūras, nes nežinome rinkimų rezultatų“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Naujausi komentarai