Į Portugalijos miestą Portą atvykusiems ES lyderiams ketinama padovanoti Lietuvoje filmuoto serialo „Černobylis“, pasakojančio apie atominės elektrinės katastrofą, vaizdo kopijas.
Kaip Eltai teigė Prezidentūra, tokiu žingsniu siekiama parodyti, kad Lietuvos – Baltarusijos pasienyje Astravo AE atsirado kaip Rusijos geopolitinis projektas, vadovaujantis sovietiniais slaptumo principais. Prezidento nuomone, Astravo AE statybas Baltarusijoje lydėjo incidentai, o informacijos slėpimas bei neigimas primena Europą sukrėtusią atominę avariją 1986-ųjų balandį, kai po įvykusios katastrofos sovietų valdžia slėpė informaciją apie avariją nuo visuomenės.
„Prezidento gestas – tai simbolis, kurio tikslas – netradiciškai atkreipti ES lyderių dėmesį į Astravo keliamą grėsmę ne tik mūsų šaliai, bet ir visai ES“, – Eltai atsiųstame komentare teigia Prezidentūra.
Prezidento gestas – tai simbolis, kurio tikslas – netradiciškai atkreipti ES lyderių dėmesį į Astravo keliamą grėsmę ne tik mūsų šaliai, bet ir visai ES.
„Šiemet pasaulis skaičiuoja 35-ąsias Černobylio atominės elektrinės katastrofos metines. Dovanodamas ES lyderiams Lietuvoje filmuoto serialo „Černobylis“ kopijas, Lietuvos Respublikos prezidentas siekia dar kartą priminti Černobylio pamokas ir atkreipia dėmesį į šiais laikais panašiais sovietiniais slaptumo principais vykdomą Rusijos geopolitinį projektą Baltarusijoje – Astravo AE. Ši elektrinė, statoma 20 km nuo Europos Sąjungos sienų, yra nesaugi, lydima incidentų, tarptautinių konvencijų ir saugos standartų pažeidimų bei pasižymi tuo pačiu informacijos slėpimu ir neigimu“, – pažymi Prezidento spaudos tarnyba.
Pasak Prezidentūros, G. Nausėda šį HBO ir „Sky“ televizijų filmuotą 5 dalių serialą vertina kaip itin paveikų, tad čia pasakojama istorija yra puikus priminimas ateičiai.
„Prezidentas vertina šį filmą kaip labai paveikų. Filmo atmosfera perteikta tikroviškai. Tai puikus įvykių perpasakojimas ateinančioms kartoms ir kitų valstybių gyventojams. Tai priminimas iš praeities – ateičiai“, – šalies vadovo nuomonę Eltai perdavė spaudos tarnyba.
Paklausus, ar šalies vadovo neįprastas žingsnis Europos Vadovų Taryboje reiškia, kad iš ES partnerių pasigendama tinkamo situacijos dėl Astravo AE saugumo vertinimo, Prezidentūra akcentavo, jog Lietuva tikisi, kad ES narės bei ES struktūros toliau siūlys efektyvius sprendimus dėl esamų saugos pažeidimų atominėje elektrinėje.
„Prezidento iniciatyva Europos lyderiai pripažino Astravo AE klausimus visos ES prioritetu. Pastaruoju metu buvo priimtos ne vienos Europos Vadovų Tarybos išvados, o 2020 m. gruodžio 11 d. ES lyderiai pakvietė Europos Komisiją išnagrinėti galimybes užkardyti elektros iš trečiųjų šalių, kuriose veikia neatitinkančios ES saugos standartų atominės elektrinės, patekimą į ES rinką. Lietuva ir kitos valstybės tikisi, kad Europos Komisija pasiūlys efektyvius sprendimus dėl tokių pažeidėjų, taip pat tęs visų Astravo AE streso testų rekomendacijų vykdymo bei kitų saugos klausimų kontrolę. Černobylio AE katastrofa, kaip, beje, ir Fukušimos AE avarija, po kurios gimė ES iniciatyva dėl rizikos ir atsparumo vertinimo (streso testų), skaudžiai moko ir primena, kad laiko nebėra. Astravo AE, nepaisant prieštaravimų ir problemų, ruošiamasi paleisti komerciniu režimu jau šį mėnesį. Todėl ES taip pat turi veikti čia ir dabar“, – teigia Prezidentūra.
Gegužės 7-8 d. ES vadovai susitiks Porte. Po gegužės 7 d. ES pirmininkaujančios Portugalijos rengiamos aukšto lygio konferencijos įvyks neformalus EVT susitikimas.
Naujausi komentarai