– Sprendimas yra labai geras, bet galėjo būti kur kas anksčiau. Metų metus tampė šią temą, valkiojo, galų gale nusprendė.
– Jūs taip pat tada buvote Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo nariu. Jums niekuomet turbūt nekilo abejonių, kad tuo metu V.Landsbergis buvo valstybės galva?
– Tuo metu niekam nekilo abejonių. Tai buvo vadovas, į kurį buvo viskas sukoncentruota. Aišku, buvo ir kitų žmonių, buvo ir Vyriausybė, prezidiumas, buvo visas Atkuriamasis Seimas. Revoliucijos metu viskas koncentruojasi į vieną asmenį.
– Ar manote, kad diskusijos dėl šio klausimo galiausiai baigsis?
– Manau, jau baigsis. Kažkas buvo pasakęs, kad, jei jie laimės rinkimus, – vėl iš naujo spręs. Manau, viena – pasakyti, kita – padaryti. Tai jau nuspręsta ir, manau, prie šio klausimo niekas nebegrįš. Nebent žiniasklaidoje bus samprotaujančių vienaip ar kitaip.
– Kodėl iš viso buvo tokių diskusijų?
– Nežinau, daug asmeniškumų. Yra teisinių niuansų, kurių negaliu sakyti, kad neegzistuoja, bet nesu subtilybių žinovas, kitose valstybėse priima kaip prezidentą. Įvairių niuansų buvo ne vienas, bet, manau, pati esmė koncentravosi apie vieną asmenį. Kai kuriama nuo nulio, automatiškai koncentruojasi į įstatymo leidžiamąją valdžią ir apie kurios sprendimus praktiškai viskas organizuojasi – ir žmonių nuomonės, susiskirstymas, ginčai, santykiai su kitomis valstybėmis. Tuo metu ir Kazimira Prunskienė daug susitikinėjo, bet sprendimo visi kreipdavosi į V.Landsbergį.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
– Man įdomu, kodėl V.Landsbergio asmenybė Lietuvoje vertinama prieštaringai?
–Tokioje situacijoje kiekvienas būtų vertinamas prieštaringai. Įvairaus rango politikai patekdavo į skirtingų vertinimų sūkurį. Iki šių dienų taip yra. Nieko naujo. Kai koncentruojasi į vieną asmenį ir tuo metu, kai yra laisva spauda, normalu, ji nėra ditirambų giedotoja valdžiai, ieško klaidų, įvairių niuansų, santykio su žmonėmis, žiniasklaida. Jis buvo pagrindinis labai gerų sprendimų, kurie išgelbėjo Lietuvą nuo situacijos, į kurią dabar pateko Ukraina, priėmėjas.
– V.Lansbergis akcentuoja, kad tai jam nėra svarbu, tai svarbiau Lietuvai. Ar tai tikrai svarbiau Lietuvai?
–Sutinku su šiuo patikslinimu. Tai buvo valstybinio masto sprendimai, o ne grupės subėgusių žmonių. Todėl ir svarbu.
Naujausi komentarai