Pereiti į pagrindinį turinį

Nutekinti NATO susitikimo duomenys: kas jau žinoma?

2023-07-14 12:50
DMN inf.

Vilnius NATO viršūnių susitikimo metu buvo vadinamas saugiausiu miestu pasaulyje, tačiau rusų programišių grupuotė sarkastišku pavadinimu „From Russia with Love“ (liet. „Iš Rusijos su meile“) giriasi nutekinusi NATO viršūnių susitikimo duomenis. Apie tai skelbė propagandinis Rusijos „Telegram“ kanalas, praneša LNK.

123rf.com nuotr.

„Mes patikrinome ir iš tikrųjų yra 29 failai, kuriuose yra įvairios informacijos“, – teigė „Eset Lietuva“ kibernetinio saugumo specialistas Lukas Apynis.

Paviešinta, kada atskrenda ir išskrenda delegacijų lėktuvai, kokie kortežų maršrutai, kokiuose viešbučiuose apsistojo šalių vadovai ir net juos saugančių pareigūnų vardai ir pavardės. Buvo paskelbti ir posėdžių, rengiantis viršūnių susitikimui, protokolai. Tuo metu planuoti sprendimai dėl oro erdvės, eismo, Rusijos ir Baltarusijos tranzito ribojimų.

„Jeigu ši informacija būtų paskelbta anksčiau, tai jos vertė būtų daug didesnė. Nes būtų žinomi lyderių maršrutai, programinės įrangos sąrašas, kokią jie naudojo, kas juos saugo, viešbučių informacija“, – tvirtino L. Apynis.

Informacija apie galimai nutekintus duomenis pasirodė tuo metu, kai JAV prezidentas Džo Baidenas sakė kalbą Vilniaus universiteto kiemelyje. Valstybės saugumo departamentas detalių dėl galimai nutekintų duomenų kol kas nekomentuoja, policija pradėjo tyrimą.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Šio tyrimo metu yra glaudžiai bendradarbiaujama su visomis už kibernetinį saugumą atsakingomis institucijomis. Daugiau detalių šioje tyrimo stadijoje pateikti, deja, negalime“, – aiškino Policijos komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Rusų programišiai aiškina, kad informacija nutekėjo Ukrainoje, bet, anot ekspertų, toks variantas vargiai tikėtinas. Greičiausiai tai tik blefas, siekiant įnešti sumaišties.

Patyrėme nuolatines kibernetines atakas visą šį laikotarpį, aš jau nekalbu apie informacines, dezinformacines ir kitas. Kai kurios iš jų pasiekė savo rezultatą, kai kurie tinklalapiai buvo neprieinami. 

Dokumentai gali būti klastotės, mat trūksta žymų, rodančių jų originalumą. Visgi anot L. Apynio, reiktų įdėti labai daug darbo ir sugaišti daug laiko norint sukurti tokius dokumentus.

Krašto apsaugos ministras tikino, kad galimai nutekėjusi informacija esą nėra nei slapta, nei reikšminga, o apie tokias grėsmes buvo žinoma ir joms ruoštasi iš anksto. Kokiu būdu informacija galimai pateko į programišių rankas nekomentuoja ir Nacionalinis kibernetinio saugumo centras, užtat skaičiuoja, kad kibernetinių atakų skaičius NATO viršūnių susitikimo metu išaugo iki trijų kartų.

„Patyrėme nuolatines kibernetines atakas visą šį laikotarpį, aš jau nekalbu apie informacines, dezinformacines ir kitas. Kai kurios iš jų pasiekė savo rezultatą, kai kurie tinklalapiai buvo neprieinami. Bet, ką galime pasakyti, tokių kritinių įvykių, incidentų, kurie būtų sutrikdę NATO renginį, kad būtume sakę, jog jis buvo nesėkmingas, neįvyko“, – sakė prezidento patarėjas Kęstutis Budrys.

Tiesa, kibernetinio saugumo ekspertai aiškina, kad apie rusų programišių grupuotę, pasivadinusią „From Russia with Love“ iki šiol nė nebuvo girdėję.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų