Gana netikėtai suplanuota rokiruotė Seime vakar visgi įvyko: Darbo partijos atstovai – Vydas Gedvilas ir Vytautas Gapšys – atstatydinti iš Seimo pirmininko ir jo pavaduotojo postų. Nepaisydamas Eugenijaus Gentvilo mesto iššūkio, Seimo pirmininko postą Seimas 77 balsais galiausiai atidavė Loretai Graužinienei.
Kišo pagalius į ratus
Nors vakar parlamentarai sprendė Seimo vadovybės klausimą, Seimo salė labiau panėšėjo į teatrą. Posėdžio išvakarėse Kėdainiuose vykusiame Darbo partijos tarybos posėdyje gimusiam planui ramiai atleisti iš pareigų Seimo pirmininką V.Gedvilą bei jo pavaduotoją V.Gapšį ir naująja Seimo pirmininke išrinkti L.Graužinienę aktyviai bandė pasipriešinti opozicija. Pirmasis barjeras buvo opozicijos pareiškimas, jog ji nebalsuos už V.Gedvilo atleidimą, nors V.Gapšio atleidimui opozicija visiškai neprieštaravo (tam be ilgų diskusijų pritarė 113 Seimo narių, 7 susilaikė) ir netgi šaipėsi iš jo, kad šis, ilgai laikęsis posto, staiga nusprendė trauktis kaip "jaunas, civilizuotas, demokratiškas" politikas.
Konservatorė Vilija Abramikienė įgėlė ir pačiam V.Gedvilui klausdama, kokią užduotį jis atsisakė vykdyti, kad buvo pašalintas iš posto.
V.Gedvilas kartojo tai, ką jau buvo sakęs žurnalistams: esą jis apsisprendė trauktis pats, nes turi įvairiausių planų, – jam trūksta laiko žaisti krepšinį, taip pat ketina kandidatuoti Europos Parlamento rinkimuose.
"<...> Man niekas spaudimo nedarė, šis klausimas neturi nieko bendro su V.Gapšio atleidimu", – atkirto jis.
Andriaus Kubiliaus vadovaujami konservatoriai išbandė visas priemones sukliudyti iš posto atleisti V.Gedvilą, pavyzdžiui, pasiūlyta padaryti valandos pertrauką (jai Seimas pritarė). Per pertrauką V.Gedvilą bandyta atkalbėti asmeniškai, tačiau po jos vykęs balsavimas nulėmė įvykius pagal Darbo partijos scenarijų: už Seimo pirmininko atstatydinimą balsavo 76 Seimo nariai, prieš – 7, susilaikė 35.
"Aš myliu jus visus. Ačiū", – atsisveikindamas su postu sakė V.Gedvilas.
Iššūkį metė E.Gentvilas
Dar įdomesnė kova užvirė dėl naujo kandidato: pasibaigus Vyriausybės valandai paaiškėjo, kad liberalai kelia savo kandidatą į Seimo pirmininkus – E.Gentvilą. Šis prisipažino, kad dar ryte nesvarstė apie savo kandidatūrą, tačiau siekti posto apsisprendė būdamas rūkykloje.
Jis, prisistatydamas Seimo nariams, neslėpė, jog didelių vilčių įveikti L.Graužinienę neturi. Tačiau pareiškė, kad V.Gedvilą, priešingai nei V.Gapšį, jis visai norėtų matyti pirmojo vicepirmininko poste. Liberalams iškilo klausimas, kaipgi elgsis E.Gentvilo sesuo Darbo partijos atstovė Virginija Baltraitienė, – balsuos už partijos bičiulę ar už brolį.
"Sese, balsuok, kaip tau atrodo", – padrąsino ją E.Gentvilas.
"Labai myliu savo brolį, bet balsuosiu už L.Graužinienę", – netrukus replikavo ir pati V.Baltraitienė.
Makiažas, E.Hemingway ir Konfucijus
Vėliau prisistatė L.Graužinienė. Politikė kaip reikiant ruošėsi rimtam žingsniui – ne tik rašė prisistatymo kalbą, bet ir siekė pritrenkti savo išvaizda: daugelis atkreipė dėmesį į jos naują šukuoseną, ryškesnį, nei įprasta, makiažą, dailų juodą kostiumėlį, papuošalus. Žengusi į tribūną, L.Graužinienė neslėpė, kad "svarbiausią kalbą savo gyvenime" ji ruošė visą naktį, o įkvėpimo sėmėsi bibliotekoje, iš mėgstamiausios Ernesto Hemingway knygos "Senis ir jūra", taip pat jai nemažai padėjo kinų filosofas Konfucijus, kurio citatomis L.Graužinienė ir kreipėsi į Seimo narius.
"Esu išdidi, bet ne arogantiška. Esu ori, bet ne "onorava", kaip sako aukštaičiai. Esu šeimos žmogus. Esu mylinti ir mylima. Kartais – moteriškai paslaptinga", – save kolegoms kaip kandidatę į Seimo vadovus pristatė L.Graužinienė.
Tiesa, paklausta, iš ko semsis patirties, ji tikino vertinanti socialdemokratą Česlovą Juršėną, tačiau pavyzdžiu leido suprasti laikanti parlamento vadovę konservatorę Ireną Degutienę.
"Aš nenoriu įžeisti Č.Juršėno, bet negaliu perimti to, ką turi vyras, galiu tik tai, ką turi moteris", – atsakė L.Graužinienė.
Ūkininką lanko lovoje
Parlamentarai domėjosi jos pozicija dėl Neringos Venckienės atleidimo, klausinėjo, ar ji, panorėjus Viktorui Uspaskichui, vėl grąžins postą V.Gapšiui, ar nesutiktų palaukti ir kelti kandidatūrą tik specialiosioms tarnybos išdavus pažymą apie jos tinkamumą eiti parlamento vadovo pareigas.
Irena Šiaulienė, taip pat replikavusi apie stiprybę šiame poste, netgi privertė L.Graužinienę perskaityti iš kalbos esą išbrauktą sakinį.
"Jei būna labai sunku, įsijungiu "Dviračio šou" ir tiesiog pasijuokiu iš savęs", – skaitė L.Graužinienė.
Jonas Kondrotas prašė kandidatės prižadėti darbotvarkėje surasti laiko "aplankyti Lietuvos ūkininką, žemdirbį, kaimo bendruomenę", o būsimoji Seimo pirmininkė šmaikštavo, kad ūkininką aplanko "kiekvieną dieną ir kiekvieną naktį, nes vyras turi ūkininko pažymėjimą".
Vytautas Kamblevičius kreipėsi iškart "Seimo pirmininke" – paaiškino, kad jis jau garantuotas dėl L.Graužinienės sėkmės, nes yra "balsų skaičiavimo narys".
Socialdemokratai sudvejojo
Dar prieš balsavimą nepritarimą L.Graužinienės kandidatūrai išsakė konservatoriai, liberalai. Be politikės partijos kolegų, ją palaikė Lenkų rinkimų akcijos, "Drąsos kelio" bei Tvarkos ir teisingumo partijos atstovai, socialdemokratai neatskleidė pozicijos.
Po daugiau nei pusvalandį trukusio slapto balsavimo L.Graužinienė išrinkta Seimo pirmininke – už ją balsavo 77 parlamentarai, už kitą kandidatą, E.Gentvilą, – 39.
"Tikiuosi jūsų visų palaikymo, būtų didžiulis pasiekimas, jei parlamentas sugebėtų darniai tarnauti žmonėms. Ačiū jums", – padėkojo L.Graužinienė.
Ji taip pat pareiškė, kad, kaip ką tik išrinkta į Seimo pirmininko pareigas, "su skaudančia širdimi" sustabdo narystę Darbo partijoje.
Beje, vakar buvo patvirtintas ir naujas Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas. Juo, kaip ir planuota, tapo Seimo pirmininko posto netekęs V.Gedvilas. Už jį balsavo 65 parlamentarai, prieš – 1 Seimo narys.
Naujausi komentarai