Tokią įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai konservatoriai Gabrielius Landsbergis, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Rimantas Jonas Dagys ir Paulius Saudargas.
„Atsižvelgiant į geopolitinę situaciją, nacionaliniam saugumui kylančius iššūkius ir siekiant saugoti tokius principus ir vertybes kaip suverenitetas, laisvė, demokratinė santvarka, taip pat užtikrinti viešąją tvarką ir užkirsti kelią įvairioms provokacijoms ar bandymams kurstyti tautinę nesantaiką, kuo yra suinteresuota dabartinė Rusija, teikiamos Susirinkimų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisos, kuriomis siekiama dvispalvę juodai oranžinę Georgijaus (Šv. Jurgio) juostą priskirti prie nacistinių ar komunistinių simbolių, kurių platinimas ar demonstravimas yra ribojamas, o už jo nesilaikymą taikoma administracinė atsakomybė“, - teigia projektą inicijavę parlamentarai.
Lietuva neturi dėl ko švęsti, nes Lietuvai šio karo pabaiga atnešė 50 metų trukusią Sovietų Sąjungos okupaciją, skausmą ir tremtis.
A. Ažubalio teigimu, Georgijaus juostos plačiai pradėtos naudoti 2005 m., kuomet Rusijoje buvo minimos 60-osios Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metinės, taip siekiant priminti Sovietų Sąjungos pergalę ir pagerbti kare dalyvavusių sovietų karių atminimą
„Lietuva neturi dėl ko švęsti, nes Lietuvai šio karo pabaiga atnešė 50 metų trukusią Sovietų Sąjungos okupaciją, skausmą ir tremtis. Dabartinė Rusijos vadovybė neigia ir nesutinka pasmerkti stalinistinių represijų ir totalitarinio režimo nusikaltimų. Priešingai, šalis, save laikanti Antrojo pasaulinio karo laimėtoja, vykdo atvirus karus prieš suverenias valstybes ir savo kaimynus, demonstruoja karinę galią bei toliau vykdo kitus ardomuosius veiksmus. Todėl Georgijaus juostos naudojimo ribojimas yra teisingas tiek istoriniu, tiek šiandieninės politinės situacijos aspektu“, - pataisas komentavo Seimo narys.
„Rusijoje oficialiai buvo skelbiama, kad ši juostelė nėra politinis ar koks nors ideologinis simbolis ir negali būti naudojamas politinių partijų ar kitų judėjimų savireklamos tikslais. Tačiau ši „taisyklė“ buvo labai greitai sulaužyta, kada juostelės simbolika buvo monopolizuota Rusijos vadovybę palaikančiųjų ekstremistinių jėgų ir tapo ne tik Rusijos vidinės konsolidacijos, tačiau ir jos atgimusio ekspansionizmo, siejamo su bandymais atgauti didžiosios galios statusą, ženklu. Po Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ir aneksijos bei Rusijos remiamų separatistų karinių veiksmų Rytų Ukrainoje Georgijaus juostos tikroji pirminė reikšmė buvo visiškai devalvuota. Rusijos reguliariosios kariuomenės kariai, kariaujantys Ukrainos teritorijoje, prorusiški separatistai šias juostas dėvi kaip atpažinimo ženklą“, - teigia L. Kasčiūnas.
R. Karbauskis pritaria
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis mano, kad siūlymas uždrausti naudoti masiniuose renginiuose Georgijaus juosteles yra bandymas atitraukti dėmesį nuo šiuo metu vykstančio skandalo dėl verslo daryto poveikio politikams, tačiau asmeniškai jis mano, kad toks sprendimas galėtų būti padarytas.
„Šiek tiek stebiuosi, kad apie tai šnekama dabar, kai iš tikrųjų temos, kurios yra viešojoje erdvėje dėl korupcijos skandalų, yra tiek gilios ir ta informacija plūsta, kad kažkas tai prisimena apie Georgijaus juosteles. (...) Manau, kad tam tikras dėmesio atitraukimas vyksta tokį klausimą keliant. Iš tikrųjų diena ir tas srautas informacijos apie tai, kas čia dėjosi dešimtmečiais, rodo, kad visiems tiems, kurie valdė Lietuvą tuo laikotarpiu - ir liberalams, ir konservatoriais, ir socialdemokratams - visiems reiks į daug klausimų atsakyti“, - trečiadienį žurnalistams sakė R. Karbauskis.
Jo asmenine nuomone, jeigu iš tikrųjų mes manome, kad Georgijaus juostelės „yra kažkoks tai simbolis, susijęs su okupacijomis, su kažkokiu tai veikimu prieš Lietuvą, tokiu atveju, be abejonių, tas sprendimas galėtų būti, kad Lietuvoje tokiu ženklu nereiktų naudotis“.
„Mes uždraudėme kai kuriuos ženklus, susijusius su okupaciniu laikotarpiu“, - pastebėjo R. Karbauskis.
Išvadino konservatorius analfabetais
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis išvadino konservatorius analfabetais, pasišovusiais uždrausti naudoti masiniuose renginiuose Georgijaus (Šv. Jurgio) juostas.
„Jie (konservatoriai, - ELTA) nežino, kas yra Georgijaus juostelė. Jie bando uždrausti šventojo simbolį“, - sakė V. Tomaševskis, pabrėždamas, kad, jo nuomone, konservatoriai, besilaikantys liberalių vertybių, yra atitolę nuo krikščioniškų vertybių. Todėl, pabrėžė politikas, konservatoriai turi daugiau skaityti ir žinoti.
LLRA-KŠS lyderis samprotavo, kad Lietuvos visuomenė ir žiniasklaida taip pat turi per mažai informacijos ir istorinių žinių apie Georgijaus juostos simbolio reikšmę.
„Žiniasklaidos atstovai, aš manau, kad ir visuomenė, neturi šios informacijos, kad šventojo Jurgio juostelė yra pozityvus simbolis. Šventojo simbolis negali būti negatyvus“, - sakė V. Tomaševskis, pabrėždamas, kad pats Stalinas kurį laiką draudė naudoti Georgijaus juostų simbolį.
Surengtoje spaudos konferencijoje, kurioje buvo aiškinama, kada švęsti Pergalės dieną, politikas kritikavo, kad Lietuvoje, anot jo, Pergalės dienos šventimas yra politizuotas.
Europarlamentaras sakė, kad gegužės 9 dienos šventimas yra politizuotas, siekiant supriešinti žmones.
„Noriu labai atsakingai pabrėžti, kad Pergalės diena yra labai didelė diena visai žmonijai, nes buvo nugalėtas nacizmas“, - akcentavo V. Tomaševskis, pabrėždamas, kad Lenkų rinkimų akcija mini abi - tiek gegužės 8, tiek gegužės 9 dienas.
„Svarbiausia yra tai, kad mums pavyko nugalėti fašizmą“, - apibendrino V. Tomaševskis, pabrėždamas, kad politiniai klausimai turi būti antroje vietoje.
Taip pat V. Tomaševskis pabrėžė, kad lenkams šią dieną reikia ne švęsti, o ramiai pagerbti Antrojo pasaulinio karo aukas.
„Mums, lenkams, netinka švęsti nei gegužės 8, nei gegužės 9 dienos. Mes turime pagerbti auką, o ne švęsti“, - apibendrino V. Tomaševskis.
Naujausi komentarai