Tai G. Nausėda pareiškė penktadienį per spaudos konferenciją Vilniuje.
„Teiksime“, – sakė jis paklaustas, ar teiks savo kandidates antrą kartą.
Prezidentas tvirtino neišgirdęs iš Seimo narių argumentų, kodėl advokatė Giedrė Lastauskienė netinka eiti Konstitucinio Teismo teisėjos pareigas, o teisėja Sigita Rudėnaitė – LAT pirmininkės.
„Abi teisėjų bendruomenėje ir teisininkų bendruomenėje turi puikų vardą, puikią reputaciją, ir po sprendimo nepatvirtinti jų niekas nepasikeitė“, – sakė G. Nausėda.
„Būtų pasikeitę, jeigu būtų nurodyti konkretūs pagrindai, konkretūs galbūt nekompetencijos pavyzdžiai, bet viso to nebuvo padaryta, todėl, mano nuomonė šitų gerbiamų teisininkių atžvilgiu lieka nepakitusi“, – pabrėžė jis.
Seimas antradienį G. Lastauskienės nepaskyrė KT teisėja, o S. Rudėnaitę ne tik nepaskyrė LAT pirmininke, bet ir atleido iš Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų.
Teisininkų vertinimu, pastarasis parlamento sprendimas buvo neteisėtas, nes neatitiko Konstitucijoje ir Teismų įstatyme numatytų atleidimo pagrindų.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija siūlo Seimui dėl to kitą savaitę savo nutarimą dėl S. Rudėnaitės atleidimo ir LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų pripažinti negaliojančiu.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija taip pat kreipėsi į Prezidentūrą, prašydama dekretus dėl teisėjų skyrimo bei atleidimo rengti taip, „kad Seimui nekiltų abejonių dėl prezidento valios“.
Anksčiau skiriant kurį nors teisėją į kitas pareigas prezidentas iš pradžių pateikdavo dekretą dėl, jo paskyrimo, ir kai Seimas jam pritardavo, išleisdavo dekretą dėl to teisėjo atleidimo iš einamų pareigų.
Tuo metu prezidentas Gitanas Nausėda į vieną dekretą ir vienu sakiniu surašė, kad S. Rudėnaitė būtų atleista iš LAT Civilinių bylų skyriaus vadovės pareigų ir paskirta LAT pirmininke.
Tuo pagrindu Seimas vienu metu padarė du balsavimus – dėl atleidimo ir dėl paskyrimo.
„Mano valia šitame dekrete juodu ant balto išreikšta labai aiškiai – atleidimas skiriant į aukštesnes pareigas“, – penktadienį sakė prezidentas.
„Jeigu sprendimo metu gimė štai toks rezultatas, kad žmogus yra atleidžiamas iš pareigų be tam tinkamo pagrindo nei Konstitucijos 115 straipsnyje, nei Teismų įstatyme, vadinasi, šitą klaidą reikia atitaisyti. Ir aš labai tikiuosi, ji netrukus bus atitaisyta, ir grįšime prie normalaus status quo, nes dabartinė situacija teisiniu požiūriu yra tiesiog nenormali“, – tvirtino jis.
Pagal Teismų įstatymą, atleisti LAT skyriaus pirmininką iš pareigų būtinas pagrindas, pavyzdžiui, – baigiasi kadencija, jis atsistatydina savo noru, dėl sveikatos būklės negali dirbti, pažemina teisėjo vardą, padaro nusikaltimą arba su jo sutikimu perkeliamas į kitas pareigas.
Pagal Konstituciją, LAT pirmininką skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu.
Naujausi komentarai