Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį išvyksta į Europos Sąjungos viršūnių susitikimą Briuselyje, kur bus tariamasi dėl migracijos krizės ir Didžiosios Britanijos reikalavimų artėjant referendumui dėl narystės bendrijoje.
ES valstybių ir vyriausybių vadovai turėtų aptarti Europos Komisijos pasiūlymą įkurti ES pasienio tarnybą stiprinant išorės sienos apsaugą. Kol kas daugiausia ginčų kelia Briuselio siūlymas, kad Komisija pati galėtų nuspręsti pasiųsti pajėgas. Kai kurios šalys teigia, kad taip būtų pažeidžiamas jų suverenitetas.
Nauja Europos pasienio bei pakrančių apsaugos tarnyba, kuri lemtų veiksmingą išorinių sienų apsaugą, tikrai reikalinga, LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskitė. Tačiau, pabrėžia ji, sprendimas įvesti Europos Sąjungos pasieniečius gali būti priimtas tik pačiai ES narei sutikus ar prašant, nepažeidžiant jos suverenių teisių.
D. Grybauskaitė vyksta į Europos Vadovų Tarybą, kurioje bus kalbama apie migracijos krizės suvaldymą. Viena iš Europos Komisijos siūlomų priemonių – naujos Europos pasienio bei pakrančių apsaugos tarnybos kūrimas. Naujosios pajėgos turėtų nuolatinį rezervą, kurį sudarytų 1,5 tūkst. greitai perdislokuojamų pasieniečių.
Prezidentė LRT RADIJUI sako, kad Lietuva tam pritaria, tačiau pasisako prieš įgaliojimus Briuseliui veikti be valstybės sutikimo. „Jokių kitokių pasiūlymų tikrai, manau, daugelis valstybių negali priimti: negalima pasinaudoti sudėtinga situacija valdant migracijos srautus ir mėginti įvesti naujas sąlygas“, – pabrėžia šalies vadovė.
Susitikime turėtų būti tariamasi dėl pabėgėlių perkėlimo iš Turkijos, numatoma aptarti ir Švedijos prašymą perimti dalį šioje šalyje esančių migrantų.
Vadovai taip pat tarsis dėl Britanijos vyriausybės reikalavimų reformuoti ES prieš referendumą, ar šaliai likti ES nare. Diplomatų teigimu, šiam klausimui aptarti numatomas ir dvišalis D.Grybauskaitės susitikimas su britų premjeru Davidu Cameronu (Deividu Kameronu).
Diskusijose su britais daugiausia klausimų kelia britų premjero siūlymas nemokėti imigrantams iš ES šalių jokių socialinių išmokų pirmuosius ketverius jų gyvenimo šalyje metus.
Naujausi komentarai