Povilas Mačiulis ketvirtadienį LRT teigė, kad šią savaitę su Gitanu Nausėda susitikę susisiekimo ir užsienio reikalų ministrai pateikė konkrečių pasiūlymų, kaip spręsti baltarusiškų kalio trąšų tranzito klausimą.
Anot patarėjo, iš užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio prezidentas „išgirdo aiškų įsipareigojimą iki sausio 31 dienos išspręsti sukeltą krizinę situaciją taip, kad tai nebekeltų reputacinės žalos Lietuvai“.
„Todėl kai klausiate, ar šita tema uždaryta, sakyčiau, kad ne. Turime labai apčiuopiamą problemą ir aiškų terminą. Prezidentas, kaip ir jūs visi, po šio termino vertins rezultatus“, – sakė P. Mačiulis.
Prezidentas, kaip ir jūs visi, po šio termino vertins rezultatus.
Susidariusią situaciją prezidento patarėjas apibūdino kaip Vyriausybę ištikusią politinę krizę.
„Visi supranta, kad Vyriausybę ištiko politinė krizė, kuris vos nesibaigė ministrų išsivaikščiojimu. Ir nepaisant to, kad Vyriausybė apsisprendė dirbti toliau, problemos, susietos su valstybės reputacija, išlieka“, – sakė P. Mačiulis.
„Šalies vadovo nuomone, ministrai turi eiti pareigas toliau ir per pakankamai trumpą laiką ištaisyti tas klaidas ar tuos nepadarytus darbus, dėl kurių ir kilo visa šita situacija dėl JAV sankcijų įgyvendinimo“, – teigė jis.
P. Mačiulis tvirtino, kad sprendžiant, kaip vykdyti JAV sankcijas Baltarusijos trąšų gamintojai „Belaruskalij“, pirmiausia reikia atsižvelgti į nacionalinio saugumo interesus, o visi veiksmai turi būti sinchronizuoti su sąjungininkais.
„Reikėtų vis dėlto nepamiršti šioje situacijoje, jog sankcijų taikinys yra Lukašenkos režimas, o ne Lietuvos ekonomika“, – pabrėžė prezidento patarėjas.
„Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsiasi, nepaisant gruodžio 8 dieną įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei. Baltarusijos įmonė prieš įsigaliojant sankcijoms pervedė avansą krovinių pervežimą vykdantiems „Lietuvos geležinkeliams“ už kelis mėnesius į priekį.
Dėl reputacinės žalos susisiekimo ir užsienio reikalų ministrai Marius Skuodis bei G. Landsbergis buvo parašę atsistatydinimo pareiškimus, tačiau premjerė Ingrida Šimonytė nutarė jų netenkinti.
Vyriausybės vadovė taip pat yra sakiusi, kad visus atsakymus į klausimus, susijusius su kalio trąšų tranzitu, Vyriausybė turi turėti iki sausio 31 dienos.
Vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija antradienį paskelbė, kad „Lietuvos geležinkelių“ sutartis su „Belaruskalij“ ir jos pakeitimai kelia grėsmę šalies saugumui. Galutinį sprendimą turės priimti Vyriausybė – tai ji turi padaryti per 15 dienų, tikėtina, kad tai įvyks sausio pradžioje.
Vyriausybė jau įsigaliojus sankcijoms paskelbė siekianti nutraukti „Lietuvos geležinkelių“ sutartį su „Belaruskalij“, nors teigia, kad JAV sankcijos trąšų tranzitui Lietuvoje tiesiogiai nėra taikomos.
Naujausi komentarai