Ragina svarstyti, ar politikoje gali dalyvauti turintys ir priešiškų valstybių pilietybę Pereiti į pagrindinį turinį

Ragina svarstyti, ar politikoje gali dalyvauti turintys ir priešiškų valstybių pilietybę

2025-07-17 12:16

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė ragina Seimo narius pradėti diskusijas, ar ir priešiškų valstybių pilietybę turintys lietuviai gali dalyvauti politinių organizacijų veikloje.

Lina Petronienė
Lina Petronienė / P. Peleckio / BNS nuotr.

Taip ji kalbėjo VRK posėdyje ketvirtadienį svarstant valdančiosios „Nemuno aušros“ finansavimo aplinkybes po to, kai žiniasklaidos platforma „Redakcija“ liepos pradžioje paskelbė tyrimą, rodantį, kad vienas iš „aušriečių“ narių, steigėjų ir finansinių rėmėjų buvo Rusijoje didelę dalį gyvenimo praleidęs, šios šalies pilietybę turintis ir su dviem rusų milijardieriais susijęs Alvydas Brusokas.

„Nario mokestį mokėjo, tai yra, reiškia, kad yra ir politinės partijos narys, kuris turi ne tik Lietuvos pilietybę, bet turi Rusijos pilietybę“, – kalbėjo L. Petronienė.

„Tai aš manau, kad tikrai reikėtų diskutuoti su įstatymų leidėju, aišku, įstatymų leidėjui čia apsispręsti, kiek politikoje gali dalyvauti Lietuvos Respublikos piliečiai, turintys ir priešiškų valstybių sąraše esančių valstybių pilietybę“, – pažymėjo VRK pirmininkė.

Jos teigimu, įstatymų leidėjas po „Nemuno aušros“ situacijos turėtų „gerai pagalvoti“, ar tokie asmenys gali dalyvauti politinių organizacijų veikloje, aukoti politinėms kampanijoms, mokėti nario mokesčius.

Pagal dabartinį teisinį reguliavimą dalyvauti politinių organizacijų veikloje gali Lietuvos piliečiai ir Lietuvoje gyvenantys Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai. Daugybinės pilietybės turėjimas Politinių organizacijų įstatyme nereglamentuojamas.

„Redakcijos“ duomenimis, stodamas į partiją, A. Brusokas „Nemuno aušrai“ sumokėjo 2,5 tūkst. eurų nario mokesčio, o vėliau dar 2,7 tūkst. eurų skyrė kaip auką. Tiesa, jis pats į Seimą nekandidatavo, o šiemet birželį paliko partiją.

Anot žurnalistų tyrimo, „Nemuno aušrą“ aktyviai rėmė ir parlamentaro Roberto Puchovičiaus aplinkos žmonės. Šis politikas ir su juo susiję asmenys partijai paaukojo mažiausiai 55 tūkst. eurų, o tai yra beveik šeštadalis visų rinkimų kampanijai išleistų pinigų.

„Redakcija“ nustatė, kad „Nemuno aušrą“ finansavo ir žmonės, oficialiai deklaravę neturintys jokių pajamų. Tokių aukų partija priimti negalėjo.

Kaip rašė BNS, paaiškėjus šioms aplinkybėms, kurių didesnę dalį VRK teigė žinanti, komisija ketvirtadienį nusprendė kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą, kad šios patikrintų „Nemuno aušros“ aukotojus.

VRK gegužę jau konstatavo, kad „Nemuno aušra“ per Seimo rinkimus priėmė aukų iš trijų juridinių asmenų ir nuslėpė dalį išlaidų. Nepiniginėmis aukomis pripažintos bendrovių „Jozita“, „Tvari statyba“ ir „Socium agency“ patirtos išlaidos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Raudonąją aušrą

Reikia mesti iš seimo ir teisti
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų