Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas nepritarė siūlymui apriboti savivaldos politikų išlaidas

2023-05-09 09:01

Seimas antradienį nepritarė siūlymui nustatyti 0,2 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio arba 377 eurų maksimalią ribą su savivaldybės tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms per mėnesį apmokėti.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / J. Elinsko / BNS nuotr.

Už tokią konservatoriaus Viliaus Semeškos su grupe parlamentarų parengtą pataisą po pateikimo balsavo 51 Seimo narys, prieš buvo trys ir susilaikė 70 parlamentarų. Kitu balsavimu projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Vietos savivaldos įstatymo pataisas Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Bronislovas Matelis, šios komisijos nariai V. Semeška, Jurgis Razma, Andrius Kupčinskas, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Irena Haasė bei keli kiti konservatoriai parengė paskelbus savivaldos politikų galimo piktnaudžiavimo tokiomis išlaidomis atvejus.

„Mes turime šiandien pūliuojančią žaizdą ir ją reikia sutvarkyti nedelsiant. Aš puikiai suprantu, kad vyksta diskusija viešojoje erdvėje dėl tarybos nario darbo apmokėjimo, bet mes turime atskirti savivaldybės tarybos nario apmokėjimą ir vadinamas kanceliarines išlaidas, šiandien ta žaizda privalo būti sutvarstyta, užgydyta ir turi būti aiški atskaitomybė prieš rinkėją“,  – sakė V. Semeška.

Prieš projektą kalbėję parlamentarai teigė, kad juo siekiama gerų tikslų, bet skubotai ir pernelyg smulkmeniškai, o savivaldos finansų skaidrumui reikia kompleksinių pataisų, kurios būtų parengtos skirtingų frakcijų atstovų.

Mes turime šiandien pūliuojančią žaizdą ir ją reikia sutvarkyti nedelsiant.

„Kur matyčiau problemą ir ją reikėtų įvardinti, kad projektas sveikintinas, skaidrus, bet nusismulkiname iki tokių detalių, kad greitai pradėsime ir batų raištelius tarybos nariams reguliuot, nes jūs patys pagalvokite, ką reiškia vieno telefono įsigijimas per ketverius metus, pagalvokite, kas kiek laiko keičiate telefoną patys“, – kalbėjo Seimo narių Mišrios grupės seniūnė Agnė Širinskienė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad projektas nėra išbaigtas, nors kai kurios jo nuostatos sveikintinos, pvz. dėl vadinamųjų kanceliarinių išlaidų viešinimo.

„Pripažįstame, kad gėdinga situacija daugelyje savivaldybių ir reikia reaguoti, projektas, deja, nėra išbaigtas, jis yra skubotas. Galėtų ir Seimo pirmininkė sudaryti darbo grupę iš įvairių frakcijų, bet nenoriu nuvertinti kolegos V. Semeškos iniciatyvos, vien prievolė viešinti yra tikrai puikus dalykas, kuri turės atsirasti galutinėje redakcijoje“, – pažymėjo E. Gentvilas.

Teiktu projektu, be kita ko, taip pat siūlyta nustatyti baigtinį tinkamomis pripažintų išlaidų sąrašą, nustatyti, kad detali informacija apie šias išlaidas turėtų būti skelbiama savivaldybės interneto svetainėje, o kas dvejus metus turėtų būti užsakomas nepriklausomas šių lėšų panaudojimo auditas.

Taip pat siūlyta nustatyti, kad savivaldybės tarybos narys per kadenciją ir ne vėliau kaip metai iki jos pabaigos galėtų įsigyti vieną mobilų telefoną ir kompiuterį, kurie pasibaigus kadencijai turėtų būti grąžinti savivaldybės administracijai.

Nusismulkiname iki tokių detalių, kad greitai pradėsime ir batų raištelius tarybos nariams reguliuot.

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu nuskambėjo keli atvejai dėl galimo savivaldybių tarybų narių manipuliavimo išmokomis už darbą, susijusį su savivaldybės tarybos nario veikla.

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai balandį pradėjo tyrimą dėl galimai pažeisto viešojo intereso skiriant išmokas Pagėgių ir Šilutės savivaldybių tarybų nariams, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra pradėjusi tyrimą dėl šių išlaidų Neringos bei Šiaulių miesto savivaldybėse.

Galimo piktnaudžiavimo atvejus pradėjęs viešinti visuomenininkas, „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas praėjusią savaitę per spaudos konferenciją Seime sakė, kad pradėjus aiškintis savivaldos narių išlaidas matyti, kad „vyksta masiniai piktnaudžiavimai“.

Pagal Vietos savivaldos įstatymą, savivaldybių tarybų nariai atlyginimo negauna, tačiau jiems atlyginama už darbo laiką, kai jie eina savivaldybės tarybos nario pareigas.

Taip pat savivaldybės tarybos nariui gali būti skiriama išmoka apmokėti su veikla susijusioms kanceliarinėms, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos ir kitoms išlaidoms Ji gali būti skiriama kas mėnesį ir už ją turi būti atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius.

Kiekviena savivaldybė atskirai patvirtina reglamentą, kuriame numato tokios išmokos dydį, atsiskaitymo tvarką ir tinkamomis pripažintinų išlaidų baigtinį sąrašą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų