Nors Lietuvos pirmininkavimas ES baigėsi, Seimo komandiruočių biudžetas šiemet beveik nesusitrauks – jame liks 1,3 mln. litų. Egzotiškų komandiruočių mažėja, tačiau daug lėšų gali suryti masinės kelionės į Ukrainą, kur kartais vykstama ir parodyti Maidanui lietuviško kumpio.
Briuselį keičia Kijevas
2014 m. numatytos išlaidos Seimo komandiruotėms mažėja, tačiau jos negrįš į 2012-ųjų lygį ir bus mažesnės tik 100 tūkst. litų nei pernai (1,4 mln. litų), kai Lietuvai pirmą pusmetį aktyviai rengiantis pirmininkauti ES politikai dažnai važinėjo semtis diplomatinės patirties ir kitokių žinių.
Be dažnų kelionių į Briuselį, pernai gruodį, kai prasidėjo masiniai protestai Ukrainoje, Lietuvos politikų komandiruočių žemėlapyje atsirado ir ši kryptis. Tačiau ar visada vykstama tik kovoti už Ukrainos eurointegracinius siekius?
Dar lapkričio pabaigoje, prieš Rytų partnerystės susitikimą, kaip teigta, bandyti įtikinti Ukrainos valdžią pasirašyti asociacijos su ES sutartį vyko Seimo pirmininkė, Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė, jos pavaduotojai liberalas Petras Auštrevičius ir socialdemokratas Gediminas Kirkilas. Daugelio politikos ekspertų nuomone, tai tebuvo viešųjų ryšių akcija, o chaotiškas ir su niekuo nederintas vizitas būtent tuo metu labiau pakenkė nei padėjo priartinti Ukrainą prie Europos: planuotas delegacijos susitikimas su Aukščiausiosios Rados pirmininku Volodymyru Rybaku buvo atšauktas jo iniciatyva, o Lietuvos diplomatams netgi teko aiškintis dėl mūsų valdžios atstovų dalyvavimo opozicijos mitinge Nepriklausomybės aikštėje.
Pasipylė vizitai
Būrys parlamentarų gruodį į Ukrainą vyko ir stebėti Aukščiausiosios Rados rinkimų. Tuomet delegacijoje dalyvavo minėtasis P.Auštrevičius, du opozicijos atstovai – Emanuelis Zingeris bei Kazys Starkevičius, ir keli valdantieji: Darbo partijos atstovai Sergejus Ursulas bei Raimundas Paliukas, "Tvarkos ir teisingumo" atstovas Petras Gražulis, socialdemokratas Domas Petrulis. K.Starkevičius su dažniausiu Ukrainos lankytoju P.Auštrevičiumi nusprendė pakartoti kelionę ir šiemet – Seimo valdyba pritarė jųdviejų sausio 25 ir 26 d. vizitui į Kijevą. Tiesa, jis Seimo biudžetui nekainavo.
Reguliuoti krizės ir susitikti su vienu Ukrainos opozicijos lyderių Vitalijumi Klyčko prieš kelias dienas vyko ir mūsų Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius. Beje, kelionė suplanuota labai spontaniškai – A.Kubiliaus komanda tik jos išvakarėse pranešė "dėl labai svarbaus vizito" atšaukianti savaitinę politiko spaudos konferenciją Seime.
Vasario 9–11 d. Ukrainoje viešės ir Andrius Mazuronis, tik jis ketina dalyvauti Ukrainos bei NATO parlamentinės asamblėjos tarpparlamentinės tarybos posėdyje.
Dėmesio – per mažai
Pats Seimo vicepirmininkas P.Auštrevičius apie dažnas keliones į Ukrainą kalbėjo su entuziazmu. Pasak jo, čia lankytis mūsų parlamento atstovams šiemet būtina netgi dar dažniau, nei tai daroma.
"Ne, tikrai Ukrainai dėmesys ne per didelis, sakyčiau, netgi per mažas. Iš esmės reikėtų galvoti apie pamaininį buvimą ten, vienus turėtų keisti kiti. Nes jei esame įsitikinę, jog Rytų partnerystė mums aktuali, reikia tai daryti nuoširdžiai ir aktyviai, kad būtų galima pakeisti įvykius. Be jokios abejonės, tokie vizitai gali padėti", – buvo tikras P.Auštrevičius.
Paklaustas, kodėl nė vienas į Ukrainą vykusių opozicijos atstovų nebandė ieškoti ryšių su valdžios atstovais ir būdų paveikti jų poziciją, o tik dalyvaudavo susitikimuose su protestuotojais, P.Auštrevičius tvirtino, kad Ukrainos valdžia "yra užsidariusi" ir susitikimų nenori dėl radikalios ir jiems nepatinkančios Lietuvos pozicijos.
Rūkytos laisvės kvapas
To paties vizito su K.Starkevičiumi metu esą buvo susitikta ne tik su opozicionieriais – vakarieniauta ir su buvusiu užsienio reikalų ministru. P.Auštrevičiaus noru įskiepyti Ukrainos valdžiai europietiškas vertybes abejoti būtų sunku – jis vis dar prisimenamas kaip Lietuvos euroderybininkas. O ką Kijeve veikė buvęs žemės ūkio ministras K.Starkevičius?
"Beje, K.Starkevičius labai puikiai laikėsi sakydamas kalbą maidane, laikydamas rankoje lietuvišką kumpį... Galiu paliudyti, kad žmonių, abejingų lietuviškam kumpiui, net ir rodant jį iš toli, nemačiau. Visi ūžė labai stipriai. Paskui kumpį atidavė protestuotojams, moteriškė Kazį išbučiavo", – pasakojo P.Auštrevičius.
Platus komandiruočių pasirinkimas
Parlamentarai sausį taip pat jau spėjo pabūti Danijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Estijoje, Latvijoje. Tačiau netrūks ir tolimesnių, egzotiškesnių kelionių. Pavyzdžiui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys Arimantas Dumčius ir Darbo partijos narys Ričardas Sargūnas lankysis Jordanijos Hašimitų Karalystės sostinėje Amane, kur dalyvaus ES ir Viduržemio jūros valstybių parlamentinės asamblėjos sesijoje. Darbo partijos atstovas Artūras Paulauskas ir "Drąsos kelio" delegatas Valdas Vasiliauskas su Rumunijos parlamentarais Bukarešte kalbėsis apie gynybą.
Konservatorius Emanuelis Zingeris su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovu Jaroslavu Narkevičiumi sausio 27 ir 28 d. Lenkijoje, Osvencime, pagerbė holokausto aukų atminimą. E.Zingeris jau buvo nuvykęs ir į Taivaną, kur dalyvavo Pasaulio laisvės dienos minėjime, – už kelionę, tiesa, sumokėjo kviečiančioji pusė. D.Petrulis vasario 6 d. savaitei išvyks į JAV, kur dalyvaus NATO Parlamentinės Asamblėjos Gynybos ir saugumo komiteto posėdžiuose. Taip pat numatomos arba jau neseniai įvyko net kelios kelionės į Austriją, Graikiją, Prancūziją, Jungtinę Karalystę, Belgiją.
Naujausi komentarai